Įgimtos širdies pertvaros formavimosi ydos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai

Anatomija

Įgimtos širdies pertvaros formavimosi ydos yra struktūriniai širdies defektai, kurie atsiranda dėl netinkamo širdies pertvarų formavimosi embriono vystymosi metu. Šios ydos gali paveikti širdies kameras, pertvaras tarp jų, taip pat kraujagysles, jungiančias širdį su likusia organizmo dalimi. Pagrindinės širdies struktūros, kurios gali būti paveiktos, yra kairysis ir dešinysis prieširdis, kairysis ir dešinysis skilvelis, taip pat aorta ir plaučių arterija. Dėl šių defektų gali sutrikti normalus kraujo tekėjimas, o tai gali sukelti įvairių komplikacijų visame organizme.

Ligos aprašymas

Įgimtos širdies pertvaros formavimosi ydos apima platų spektrą širdies defektų, kurie gali svyruoti nuo lengvų, beveik besimptomių formų iki sunkių, gyvybei pavojingų būklių. Šios ydos dažnai diagnozuojamos kūdikiams arba mažiems vaikams, tačiau kartais jos gali būti nustatomos suaugusiems, kai simptomai pradeda pasireikšti vėliau. Liga yra svarbi, nes ji gali turėti reikšmingą poveikį paciento gyvenimo kokybei, o kai kuriais atvejais netgi kelti grėsmę gyvybei, jei nebus suteikta tinkama medicininė priežiūra.

Ligos priežastis

Įgimtos širdies pertvaros formavimosi ydos dažniausiai atsiranda dėl genetinių veiksnių, tačiau gali būti ir aplinkos poveikio. Pagrindinės priežastys gali būti: paveldimumas, motinos infekcijos nėštumo metu (pvz., raudonukė), tam tikrų vaistų vartojimas nėštumo metu, pavyzdžiui, aknės gydymo vaistų, ir netinkama mityba. Mechanizmai, kurie gali sukelti šias ydas, apima netinkamą širdies raumenų ląstelių diferenciaciją ir migraciją, taip pat sutrikusią kraujagyslių formavimąsi.

Rizikos faktoriai

  • Paveldimumas – šeimos istorija su širdies ydomis gali padidinti riziką.
  • Motinos sveikatos būklė – diabetas, nutukimas ar kitos ligos nėštumo metu gali prisidėti prie širdies defektų.
  • Vaistai ir chemikalai – tam tikrų vaistų vartojimas ar poveikis teršalams nėštumo metu gali padidinti defektų riziką.
  • Amžius – vyresnių moterų nėštumo metu rizika yra didesnė.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti dusulys, nuovargis, širdies plakimo sutrikimai, cianozė (mėlynas odos atspalvis) ir dažnas kvėpavimo pasunkėjimas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir sunkesni simptomai, tokie kaip širdies nepakankamumas, kuris gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Diagnostika

Įgimtos širdies pertvaros formavimosi ydos diagnozuojamos naudojant įvairius tyrimus. Paprastai pirmasis žingsnis yra fizinis tyrimas, kurio metu gali būti pastebimi širdies garsai ar kiti anomalijų požymiai. Toliau gali būti atliekami echokardiografija, kuri leidžia vizualizuoti širdies struktūras, ir elektrokardiograma, kad būtų įvertinta širdies elektrinė veikla. Kartais gali prireikti ir papildomų tyrimų, tokių kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ar kompiuterinė tomografija (KT).

Gydymas

Įgimtos širdies pertvaros formavimosi ydos gydomos įvairiais metodais, priklausomai nuo defekto pobūdžio ir sunkumo. Lengvoms formoms gali prireikti tik stebėjimo, tačiau sunkesniais atvejais gali būti reikalinga chirurginė intervencija. Medicininiai sprendimai gali apimti vaistus, kurie padeda kontroliuoti simptomus, pavyzdžiui, diuretikus ar vaistus, gerinančius širdies funkciją. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima minimaliai invazines procedūras, pavyzdžiui, kateterizaciją, kurios metu defektai gali būti uždaryti naudojant specialius implantus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
anomalija
arteritas
bakterijos
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
sarkoidozė
sindromas
transpozicija
vaistai
varpos
virusai
virusas

Rašyti komentarą