Inkstinė anemija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Inkstinė anemija yra liga, susijusi su inkstų funkcija ir jų gebėjimu gaminti eritropoetiną, hormoną, kuris skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą kaulų čiulpuose. Kai inkstai nefunkcionuoja tinkamai, sumažėja eritropoetino gamyba, o tai gali sukelti anemiją. Inkstai taip pat reguliuoja organizmo skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą, tad jų sutrikimai gali paveikti ir kitas sistemas, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių sistemą, sukeldami papildomų komplikacijų.

Ligos aprašymas

Inkstinė anemija yra būklė, kai dėl inkstų ligų, ypač lėtinės inkstų ligos, sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti nuovargį, silpnumą ir sumažėjusią gyvenimo kokybę. Anemija gali būti sunki, kai hemoglobino lygis nukrenta žemiau normos, o tai gali turėti rimtų pasekmių organizmui, įskaitant širdies problemas ir sumažėjusią organų funkciją.

Ligos priežastis

Inkstinės anemijos priežastys dažniausiai yra susijusios su lėtinėmis inkstų ligomis, tokiomis kaip lėtinis inkstų nepakankamumas, glomerulonefritas ar diabetinė nefropatija. Šios ligos sukelia inkstų funkcijos sutrikimą, kuris savo ruožtu mažina eritropoetino gamybą. Be to, inkstų ligos gali sukelti ir kitus mechanizmus, kurie prisideda prie anemijos, pavyzdžiui, sumažėjęs geležies absorbcija arba padidėjęs raudonųjų kraujo kūnelių skilimas.

Rizikos faktoriai

  • Viena iš pagrindinių rizikos faktorių yra lėtinės inkstų ligos, ypač sergant diabetu ar hipertenzija.
  • Aptiktos autoimuninės ligos, tokios kaip lupus, gali taip pat prisidėti prie inkstų pažeidimo.
  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su inkstų funkcijos sutrikimais.
  • Genetinė polinkis – šeimos anamnezėje esant inkstų ligoms, padidėja rizika.

Simptomai

  • Pagrindiniai inkstinės anemijos simptomai yra nuovargis, silpnumas, blyškumas, dusulys fizinio krūvio metu ir galvos svaigimas. Kai kurie pacientai gali patirti širdies plakimą ar krūtinės skausmą. Sunki anemija gali sukelti rimtesnius simptomus, tokius kaip širdies nepakankamumas ar kiti širdies ir kraujagyslių sutrikimai.

Diagnostika

Inkstinės anemijos diagnozė paprastai prasideda nuo kraujo tyrimų, kurie nustato hemoglobino lygį, raudonųjų kraujo kūnelių skaičių ir geležies kiekį organizme. Taip pat gali būti atliekami inkstų funkcijos testai, tokie kaip kreatinino ir šlapalo kiekio nustatymas kraujyje. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas ar kompiuterinė tomografija, gali būti naudojami inkstų struktūros vertinimui.

Gydymas

Inkstinės anemijos gydymo galimybės apima eritropoetino analogų vartojimą, kurie padeda stimuliuoti raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Taip pat svarbu užtikrinti pakankamą geležies kiekį organizme, todėl gali būti skiriami geležies papildai. Be to, gydant pagrindinę inkstų ligą, gali būti taikomi įvairūs gydymo metodai, tokie kaip dializė ar inkstų transplantacija. Naujausios terapijos galimybės apima naujų vaistų, kurie moduliuoja imuninę sistemą ir gerina inkstų funkciją, tyrimus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
akies reakcija
anemija
anemijos simptomai
aplazinė anemija
autoimuninė hemolizinė anemija
geležies stokos anemija
gydymas anemijai
hemolizinė anemija
hemoraginis sindromas
kaulų čiulpų displazija
lėtinė anemija
mažakraujystė
mikrocytinė anemija
nefrozinis sindromas
pernicious anemija
reino sindromas
sideroblastinė anemija
sideropeninė anemija
stokos anemija
von willebrand liga

Rašyti komentarą