Įstrigę ir įmušti dantys

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Įstrigę ir įmušti dantys dažniausiai susiję su žmogaus burnos ertmės anatomija, ypač su dantų, žandikaulių ir dantenų struktūromis. Žmogaus burna yra sudėtinga sistema, kurioje yra 32 nuolatiniai dantys, padalinti į keturias kvadrantus. Dantys yra susiję su žandikaulio kaulais, kurie palaiko jų poziciją ir funkciją. Įstrigę dantys gali sukelti spaudimą aplinkinėms struktūroms, tokioms kaip dantenos ir nervai, o tai gali sukelti skausmą ir uždegimą. Taip pat, kai dantis yra įmuštas, jis gali pažeisti danties struktūrą arba aplinkinius audinius, o tai gali turėti ilgalaikių pasekmių burnos sveikatai.

Ligos aprašymas

Įstrigę ir įmušti dantys yra sąvokos, apimančios dantų, kurie negali tinkamai išdygti, būklę. Dažniausiai tai pasitaiko išminties dantims, kurie dažnai neturi pakankamai vietos burnoje. Įstrigę dantys gali sukelti įvairių problemų, tokių kaip skausmas, infekcijos, cistos ar net dantų iškrypimas. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti ne tik fizinį diskomfortą, bet ir psichologinį stresą bei gali paveikti bendrą burnos sveikatą.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys gali būti genetinės, anatomijos ypatumai, dantų išdėstymas ir augimo procesai. Dažnai įstrigę dantys atsiranda dėl nepakankamos vietos žandikaulyje, todėl dantis negali išdygti tinkamai. Taip pat, dantų gedimai ar ankstesni sužalojimai gali sukelti dantų iškrypimą ir, atitinkamai, įstrigimą. Rizikos veiksniai gali apimti nepakankamą dantų priežiūrą, netinkamą mitybą ir genetinę polinkį į dantų problemas.

Rizikos faktoriai

  • Genetika – šeimos istorija, susijusi su dantų problemas, gali padidinti riziką.
  • Nepriklausomos dantų priežiūros stoka – netinkama dantų higiena gali lemti dantų ligas ir problemas.
  • Netinkama mityba – per didelis cukraus vartojimas gali prisidėti prie dantų pažeidimų.
  • Žandikaulio struktūros ypatumai – kai kuriems žmonėms žandikaulis gali būti per mažas, kad talpintų visus dantis.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti skausmas, patinimas ir uždegimas aplink dantį.
  • Galimi sunkūs atvejai gali sukelti infekcijas, cistas ar net dantų praradimą.
  • Kitų simptomų gali būti sunkumai kramtyti, nemalonus kvapas iš burnos ir dantenų kraujavimas.

Diagnostika

Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniu tyrimu ir vaizdiniais tyrimais, tokiais kaip rentgeno nuotraukos. Dantų gydytojas gali atlikti fizinį patikrinimą, kad įvertintų dantų padėtį, ir paskirti rentgeno nuotraukas, kad pamatytų dantų išdėstymą ir galimus pažeidimus. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip kompiuterinė tomografija, norint gauti išsamesnį vaizdą apie dantų ir žandikaulių struktūras.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvais atvejais gali pakakti stebėjimo ir skausmo malšinimo vaistų. Sunkesniais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo, kad būtų pašalintas įstrigęs dantis. Taip pat gali būti taikomi ortodontiniai sprendimai, siekiant ištaisyti dantų išdėstymą. Naujausios terapijos galimybės gali apimti minimaliai invazinius metodus, kaip, pavyzdžiui, lazerinė chirurgija, kuri sumažina atsigavimo laiką ir diskomfortą pacientui.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
burnos chirurgija
burnos ligos
cistų gydymas
dantų gydymas
dantų patologija
dantų restauracija
ekstramedulinė plazmacitoma
graves liga
hipokinezija
hipoksija
invazija
kepenų infekcija
ligos
mieloma
odontogeninė patologija
odontologija
periodontologija
plaučių infekcija
skydliaukės liga
stomatitas

Rašyti komentarą