Jaunatvinis idiopatinis RF teigiamas artritas

Ligos aprašymas
Dietos
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Jaunatvinis idiopatinis reumatoidinis artritas (JIRA) yra autoimuninė liga, kuri paveikia sąnarius, tačiau jos poveikis gali būti platesnis, įtraukiant ir kitas sistemas. Pagrindinės paveiktos anatomijos dalys yra sąnariai, ypač didieji sąnariai, tokie kaip keliai, alkūnės ir riešai. Ši liga sukelia uždegimą sinovialiniame audinyje, kuris apgaubia sąnarius, ir gali pažeisti kremzlę, kaulus, raumenis ir netgi organus, jei liga progresuoja. Dėl uždegimo gali atsirasti skausmas, patinimas ir judėjimo apribojimai, o ilgainiui gali pasireikšti sąnarių deformacijos.

Ligos aprašymas

Jaunatvinis idiopatinis reumatoidinis artritas yra lėtinė liga, dažniausiai diagnozuojama vaikams ir paaugliams, nors ji gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms. Tai yra autoimuninė liga, kurioje organizmo imuninė sistema neteisingai puola savo audinius, sukeldama uždegimą. Ši liga yra svarbi, nes gali turėti ilgalaikių pasekmių, įskaitant sąnarių pažeidimus ir funkcijos praradimą, kas gali paveikti vaikų fizinę veiklą ir gyvenimo kokybę. Be to, JIRA gali turėti sisteminių komplikacijų, tokių kaip uveitas (akių uždegimas) ir plaučių ligos.

Ligos priežastis

JIRA priežastys nėra visiškai suprantamos, tačiau manoma, kad tai yra genetikos, aplinkos ir imuninės sistemos sąveikos rezultatas. Galimi mechanizmai apima genetinį polinkį, kurį gali sustiprinti infekcijos ar kiti aplinkos veiksniai. Taip pat yra hipotezių apie imuninės sistemos disfunkciją, kuri sukelia uždegiminį atsaką į normalų audinį. Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri virusai ar bakterijos gali sukelti šios ligos vystymąsi.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija su JIRA ar kitomis autoimuninėmis ligomis gali padidinti riziką.
  • Aplinkos veiksniai – infekcijos, ypač virusinės, gali suaktyvinti ligą.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys su silpnesne imunine sistema gali būti labiau pažeidžiami.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima sąnarių skausmą, patinimą ir sustingimą, ypač ryte arba po ilgo poilsio. Liga gali sukelti nuovargį, karščiavimą ir svorio metimą. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti odos išbėrimai, akių uždegimas ir vidaus organų pažeidimai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos aktyvumo.

Diagnostika

JIRA diagnozė remiasi klinikiniais simptomais, istorija ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojai dažnai atlieka fizinį tyrimą, siekdami nustatyti sąnarių uždegimą ir skausmą. Laboratoriniai tyrimai gali apimti kraujo tyrimus, kad būtų galima nustatyti uždegimo žymenis, tokius kaip C reaktyvus baltymas (CRB) ir eritrocitų nusėdimo greitis (ENG). Taip pat atliekami tyrimai, siekiant patvirtinti reumatoidinio faktoriaus (RF) ir antikūnų prieš ciklinį citrulinuotą peptidą (anti-CCP) buvimą. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip rentgenografija ar ultragarsas, gali būti naudojami nustatyti sąnarių pažeidimus.

Gydymas

Gydymas JIRA apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Vaistai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), steroidai ir biologiniai preparatai, gali padėti kontroliuoti uždegimą ir skausmą. Taip pat svarbios yra fizioterapijos ir reabilitacijos programos, kurios padeda išlaikyti judrumą ir raumenų jėgą. Naujoviškos terapijos, tokios kaip biologiniai vaistai, kurie blokuoja specifinius uždegimo kelius, rodo pažangą gydant JIRA. Be vaistų, sveika mityba, fizinis aktyvumas ir psichologinė parama taip pat yra svarbūs gydymo aspektai, siekiant pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
apopleksija
arteritas
bėrimai
bėrimas
blauzdos
cistos
deguonis
depresija
dermatitas
diabetas
dieta
dilgėlinė
erekcijos
fibrozė
gamyba
gastritas
gydymas
imunitetas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
kapsulės
karščiavimas
kiaušialąstė
kiaušidės
klinika
komplikacijos
kraujagyslės
kraujas
kraujospūdis
kraujotaka
kraujui
laivakaulis
ląstelės
ligoms
ligos
limfmazgiai
lūžis
makroglobulinemija
medikamentai
menopauzės
miegas
mikroorganizmai
mioma
miomos
navikai
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nėštumas
nuovargis
nutukimas
oligoartritas
osteoporozė
ovuliacija
paaugliams
paburkimas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
pneumokoniozė
pratimai
priepuolis
priklausomybė
priteka
pūkšlė
pūslės
riešutai
sąnariai
sąnarys
simptomai
sindromas
skausmas
skilvelis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
šokikaulis
spuogai
terapija
tulžis
uratai
uždegimas
vakcina
vaskulitas
vožtuvas
vyrams
žvynelinė

Komentarai

2019-04-24 | sraigė
L.d. Ar yra naudos iš tokio jūsų rašinėjimo.Jei infekcija įsimetė į kaulus ar veiks antibai tokią infekciją.Nuo kada nuslopinus imūninę sistemą gydoma tokia liga.Pirma gerai nualinate organizmą paskui ieškote geresnių vaistų

Rašyti komentarą