Kepenų abscesas
Anatomija
Kepenų abscesas yra patologinė būklė, kuriai būdingas pūlingas pažeidimas kepenyse. Kepenys yra didžiausias vidaus organas, esantis dešinėje pilvo pusėje, ir atlieka daugybę svarbių funkcijų, įskaitant medžiagų apykaitą, detoksikaciją, tulžies gamybą ir kraujo filtravimą. Kepenų abscesai gali paveikti kepenų audinį, sukeldami uždegimą ir pažeidimus, o tai gali turėti rimtų pasekmių visam organizmui, ypač imuninei sistemai, kuri stengiasi kovoti su infekcija.
Ligos aprašymas
Kepenų abscesas yra lokalizuotas pūlinys kepenyse, kuris dažnai būna infekcinio pobūdžio. Jis gali būti bakterinis, parazitinės ar grybelinis. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip sepsis, kepenų nepakankamumas ir net mirtis, jei nebus tinkamai gydoma. Kepenų abscesai gali būti klasifikuojami kaip intrahepatiniai arba ekstrahepatiniai, priklausomai nuo jų vietos, ir jie gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant infekcijas, traumas ir kitas ligas.
Ligos priežastis
Pagrindinės kepenų absceso priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaiko bakterinės infekcijos, kurios gali prasidėti nuo kitų infekcijų organizme, pavyzdžiui, pilvo ertmės infekcijų, apendicito ar tulžies pūslės uždegimo. Taip pat kepenų abscesai gali atsirasti dėl parazitinių infekcijų, tokių kaip amoebinė dizenterija, kuriai būdingas Entamoeba histolytica parazitas. Kitos priežastys gali apimti kepenų traumas, navikus ar net alkoholio vartojimą, kuris gali pažeisti kepenų audinį ir palengvinti infekcijų atsiradimą.
Rizikos faktoriai
- Imuninės sistemos silpnėjimas – asmenys, turintys silpną imuninę sistemą, pavyzdžiui, sergantys ŽIV ar turintys kitų ligų, yra labiau linkę susirgti kepenų abscesu.
- Alkoholizmas – nuolatinis alkoholio vartojimas gali pažeisti kepenis ir padidinti infekcijų riziką.
- Chirurginės procedūros – asmenys, kurie neseniai buvo operuoti pilvo ertmėje, gali būti labiau linkę į kepenų abscesus.
- Infekcinės ligos – ligos, tokios kaip diabeto ar hepatito, gali padidinti kepenų absceso riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai kepenų absceso simptomai gali būti karščiavimas, šaltkrėtis, skausmas dešinėje pilvo pusėje, pykinimas ir vėmimas. Kai kurie pacientai gali patirti bendrą silpnumą ir nuovargį. Esant sunkiems atvejams, gali pasireikšti gelta, o tai rodo kepenų funkcijos sutrikimą.
Diagnostika
Kepenų abscesui diagnozuoti naudojami įvairūs tyrimai. Dažnai atliekami kraujo tyrimai, kurie gali parodyti uždegimo žymenis, tokius kaip leukocitų skaičius. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas arba kompiuterinė tomografija (KT), padeda nustatyti absceso buvimo vietą ir dydį. Kartais gali prireikti atlikti biopsiją, kad būtų patvirtinta diagnozė ir nustatyta infekcijos priežastis.
Gydymas
Kepenų absceso gydymas priklauso nuo jo priežasties ir sunkumo. Dažniausiai taikomas gydymas antibiotikais, kurie padeda kovoti su infekcija. Jei abscesas yra didelis arba sukelia komplikacijų, gali prireikti chirurginio gydymo, įskaitant drenažą, kad būtų pašalintas pūlis. Naujoviški gydymo metodai, tokie kaip perkutaniškai atliekamas drenažas, tampa vis populiaresni, nes jie leidžia greičiau ir mažiau invaziniu būdu gydyti šią būklę. Be to, svarbu stebėti ir gydyti bet kokias pagrindines ligas, kurios gali prisidėti prie kepenų absceso atsiradimo.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas