Kepenų pažeidimas sergant kitomis ligomis
Anatomija
Kepenys yra didžiausias vidaus organas, esantis dešinėje pilvo pusėje, po diafragma. Jos atlieka svarbias funkcijas, įskaitant detoksikaciją, baltymų sintezę ir virškinimo fermentų gamybą. Kepenų pažeidimas, susijęs su kitomis ligomis, gali paveikti ne tik pačias kepenis, bet ir kitas sistemas, tokias kaip virškinimo, imunine ir kraujotakos. Pavyzdžiui, kepenų pažeidimas gali sukelti tulžies pūslės problemas, o tai savo ruožtu gali paveikti riebalų virškinimą ir organizmo medžiagų apykaitą.
Ligos aprašymas
Kepenų pažeidimas sergant kitomis ligomis yra būklė, kai kepenys yra paveiktos dėl kitų sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas, širdies ligos ar autoimuniniai sutrikimai. Ši liga gali būti ūminė arba lėtinė, priklausomai nuo to, kiek ilgai ir kaip stipriai kepenys yra pažeistos. Kepenų pažeidimas yra svarbus, nes jis gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip cirozė, kepenų nepakankamumas ir netgi kepenų vėžys, todėl būtina atkreipti dėmesį į šią būklę ir ją tinkamai gydyti.
Ligos priežastis
Pagrindinės kepenų pažeidimo priežastys, sergant kitomis ligomis, gali būti įvairios. Dažniausiai tai apima uždegiminius procesus, toksinų kaupimąsi, medžiagų apykaitos sutrikimus, taip pat virusines infekcijas, tokias kaip hepatitas. Kepenys gali būti pažeistos dėl sisteminių ligų, kaip antai reumatoidinis artritas, kur autoimuniniai procesai gali paveikti kepenų audinius. Be to, ilgalaikis alkoholio vartojimas ir tam tikrų vaistų (pvz., nesteroidinių vaistų nuo uždegimo) vartojimas gali padidinti kepenų pažeidimo riziką.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai veiksniai: šeimos anamnezė su kepenų ligomis gali padidinti riziką.
- Alkoholio vartojimas: didelis alkoholio kiekis gali sukelti kepenų pažeidimą.
- Nutukimas: antsvoris ir nutukimas gali sukelti riebalų kaupimąsi kepenyse ir sukelti nealkoholinę riebalų kepenų ligą.
- Virusinės infekcijos: hepatito virusai gali sukelti uždegimą ir pažeisti kepenų audinius.
- Mitybos trūkumai: netinkama mityba gali paveikti kepenų funkciją ir sveikatą.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali būti nuovargis, pykinimas, apetito praradimas, odos ir akių pageltimas (gelta), pilvo skausmas, ypač dešinėje pusėje, ir patinimas. Lengvi simptomai gali būti nepastebimi, tačiau sunkiu atveju gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip kraujavimas iš nosies, mėlynės, ir sąmonės sutrikimai.
Diagnostika
Kepenų pažeidimas diagnozuojamas atliekant įvairius tyrimus. Pirmiausia gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir surinkti anamnezę. Dažniausiai naudojami kraujo tyrimai, tokie kaip kepenų funkcijos testai, kurie matuoja fermentų, bilirubino ir kitų medžiagų lygį. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, pavyzdžiui, ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti kepenų struktūrą ir nustatyti galimus pažeidimus.
Gydymas
Kepenų pažeidimo gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir sunkumo. Medicininiai sprendimai gali apimti vaistus, kurie mažina uždegimą, slopina imuninę sistemą arba gerina kepenų funkciją. Be to, svarbu keisti gyvenimo būdą, įskaitant tinkamą mitybą, fizinį aktyvumą ir alkoholio vartojimo ribojimą. Naujausios terapijos galimybės gali apimti genų terapiją ir biologinę terapiją, kurios yra tiriamos ir gali tapti ateities gydymo galimybėmis. Be to, kai kuriais atvejais gali prireikti kepenų transplantacijos, jei pažeidimas yra negrįžtamas.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas