Kiaušidžių apopleksija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Kiaušidžių apopleksija yra liga, susijusi su moterų reprodukcine sistema, ypač kiaušidėmis. Kiaušidės yra poriniai organai, esantys dubens srityje, kurie atlieka svarbų vaidmenį gaminant moteriškus lytinius hormonus, tokius kaip estrogenas ir progesteronas, taip pat yra atsakingos už kiaušinių gamybą. Liga dažniausiai paveikia kiaušidžių audinius, sukeldama kraujavimo ir nekrozės procesus, kurie gali turėti rimtų pasekmių moters sveikatai.

Ligos aprašymas

Kiaušidžių apopleksija yra staigus kiaušidžių plyšimas, dažniausiai lydimas kraujavimo į pilvo ertmę. Tai gali įvykti dėl įvairių priežasčių, įskaitant cistų plyšimą ar kraujagyslių plyšimą. Ši liga gali būti gyvybei pavojinga, nes didelis kraujo netekimas gali sukelti šoką ir kitų organų funkcijos sutrikimus. Kiaušidžių apopleksija yra svarbi, nes ji gali sukelti ūmų pilvo skausmą ir reikalauti skubios medicininės intervencijos.

Ligos priežastis

Pagrindinės kiaušidžių apopleksijos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai sukelia cistų plyšimas, ypač funkcinės cistos, kurios formuojasi menstruacinio ciklo metu. Be to, kraujagyslių anomalijos, hormonų disbalansas, traumos ar uždegiminiai procesai gali prisidėti prie šios ligos vystymosi. Taip pat, kai kurios medicininės būklės, tokios kaip endometriozė, gali padidinti kiaušidžių apopleksijos riziką.

Rizikos faktoriai

  • Hormoninės problemos – hormonų disbalansas gali sukelti cistų susidarymą, o tai padidina apopleksijos riziką.
  • Menstruacinis ciklas – moterys, kurių menstruacinis ciklas yra nereguliarus, gali būti labiau linkusios į kiaušidžių apopleksiją.
  • Amžius – jaunesnės moterys, ypač tos, kurios yra reprodukcinio amžiaus, dažniau patiria šią ligą.
  • Ankstesnės ginekologinės ligos – moterys, turinčios istoriją su cistomis ar endometrioze, gali būti labiau pažeidžiamos.

Simptomai

  • Pagrindinis simptomas yra staigus ir stiprus pilvo skausmas, kuris gali būti lokalizuotas vienoje pusėje.
  • Gali pasireikšti pykinimas ir vėmimas, taip pat galvos svaigimas dėl kraujo netekimo.
  • Kai kuriais atvejais gali pasireikšti kraujavimas iš makšties, o sunkiais atvejais – šokas, kuris reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Kiaušidžių apopleksijos diagnozė dažniausiai pradedama nuo klinikinių simptomų vertinimo. Gydytojai dažnai atlieka fizinį tyrimą, siekdami nustatyti pilvo skausmo lokalizaciją ir intensyvumą. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali būti naudojami siekiant patvirtinti diagnozę ir įvertinti kraujavimo mastą.

Gydymas

Kiaušidžių apopleksijos gydymas priklauso nuo kraujavimo sunkumo ir paciento būklės. Lengvais atvejais gali būti taikomas konservatyvus gydymas, įskaitant skausmą malšinančius vaistus ir stebėjimą. Tačiau, jei kraujavimas yra didelis arba paciento būklė yra sunki, gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų sustabdytas kraujavimas ir pašalintos pažeistos kiaušidės dalys. Naujausios terapijos galimybės gali apimti minimaliai invazines chirurgines procedūras, kurios sumažina atsigavimo laiką ir komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
apopleksija
arteritas
bakterijos
bėrimai
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dilgėlinė
dismenorėjos
dusulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
kiaušialąstė
kiaušidės
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujas
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nutukimas
ovuliacija
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
plazmos
pratimai
priepuolis
priklausomybė
priteka
procedūros
pūkšlė
pūslės
riešutai
sąnarys
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
terapija
tyrimas
uratai
vargina
venos
vėžys
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą