Kiaušidžių liuteininė cista

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Kiaušidžių liuteininė cista yra liga, susijusi su moterų reprodukcine sistema, ypač kiaušidėmis. Kiaušidės yra poriniai organai, esantys dubens srityje, kurie atlieka svarbias funkcijas, tokias kaip ovuliacija ir hormonų, tokių kaip estrogenas ir progesteronas, gamyba. Liuteininė cista susidaro, kai folikulas, kuris turėtų išsiskirti ir išleisti kiaušinėlį, neišsiskiria ir toliau auga, formuodamas cistą. Tokiu būdu liga tiesiogiai veikia kiaušidžių funkcijas ir hormonų pusiausvyrą organizme.

Ligos aprašymas

Kiaušidžių liuteininė cista yra gerybinis navikas, kuris gali atsirasti kiaušidėse. Šios cistos paprastai yra skysčiu užpildytos ertmės, kurios susidaro po ovuliacijos proceso. Jų dydis gali svyruoti nuo kelių centimetrų iki didesnių masių. Nors daugeliu atvejų cistos nesukelia jokių simptomų ir gali išnykti savaime, jos gali tapti svarbios, kai sukelia komplikacijų, tokių kaip skausmas ar kiaušidžių plyšimas. Dėl šių priežasčių svarbu stebėti ir diagnozuoti tokias cistas, kad būtų išvengta galimų komplikacijų.

Ligos priežastis

Pagrindinės kiaušidžių liuteininės cistos priežastys yra susijusios su hormonų disbalansu organizme. Dažniausiai cistos susidaro dėl ovuliacijos proceso sutrikimų, kai folikulas neišsiskiria, bet ir toliau auga. Taip pat gali būti veiksnių, skatinančių cistų vystymąsi, tokių kaip policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), hormonų terapija ar tam tikros endokrininių ligų formos. Be to, emocinis stresas ir gyvenimo būdas taip pat gali turėti įtakos hormonų pusiausvyrai ir cistų formavimuisi.

Rizikos faktoriai

  • Policistinių kiaušidžių sindromas – šis sindromas gali sukelti hormonų disbalansą ir padidinti cistų susidarymo riziką.
  • Hormonų terapija – tam tikros hormoninės gydymo formos gali prisidėti prie cistų atsiradimo.
  • Amžius – moterims, kurioms yra 20-40 metų, cistų atsiradimo rizika yra didesnė.
  • Nutukimas – antsvoris gali paveikti hormonų pusiausvyrą ir padidinti cistų riziką.

Simptomai

  • Kiaušidžių liuteininės cistos dažnai nesukelia jokių simptomų, tačiau kai kurios moterys gali patirti skausmą apatinėje pilvo dalyje, ypač menstruacijų metu. Kiti simptomai gali apimti nereguliarias menstruacijas, pilvo pūtimą ar diskomfortą lytinių santykių metu. Sunkiomis atvejais, jei cista plyšta, gali pasireikšti stiprus skausmas ir kraujavimas, reikalaujantis skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Kiaušidžių liuteininės cistos diagnozė dažniausiai atliekama naudojant ultragarsą, kuris leidžia vizualizuoti cistas ir nustatyti jų dydį bei pobūdį. Be to, gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, kad patikrintų hormonų lygius ir įsitikintų, jog cista nėra piktybinė. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), ypač jei yra įtarimų dėl komplikacijų.

Gydymas

Kiaušidžių liuteininės cistos gydymo galimybės priklauso nuo cistos dydžio, simptomų ir paciento amžiaus. Dažniausiai gydymas gali būti stebėjimas, ypač jei cista nesukelia simptomų. Jei cista yra didelė arba sukelia skausmą, gali būti rekomenduojama hormonų terapija, kad būtų sumažintas cistos dydis arba chirurginė intervencija, kad cista būtų pašalinta. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima minimaliai invazines procedūras, tokias kaip laparoskopija, leidžiančias pašalinti cistą su mažesniais pjūviais ir greitesniu atsigavimu.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
cista
cistos
endometrioze
geltonkūnis
gydymas
infekcija
invazija
karščiavimas
kepenų infekcija
kiaušidės
ligoms
ligos
mišria
navikas
plaučių infekcija
simptomai
sindromas
terapija
uždegimas
vargina

Rašyti komentarą