Kitas patikslintas cukrinis diabetas
Anatomija
Kitas patikslintas cukrinis diabetas, dar žinomas kaip 3 tipo cukrinis diabetas, yra liga, kuri paveikia endokrininę sistemą, ypač kasą ir insulino gamybą. Ši liga sukelia insulino atsparumą ir gali turėti įtakos įvairioms organizmo sistemoms, įskaitant širdies ir kraujagyslių sistemą, nervų sistemą bei inkstus. Poveikis kasai, kuri gamina insuliną, yra esminis šios ligos aspektas, nes nesugebėjimas tinkamai reguliuoti gliukozės lygį kraujyje gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Ligos aprašymas
Kitas patikslintas cukrinis diabetas yra sudėtinga liga, kuri dažnai būna sunkiai diagnozuojama, nes jos simptomai gali būti panašūs į kitų ligų požymius. Ši liga pasižymi lėtiniu hiperglikemijos (padidėjusio gliukozės kiekio kraujyje) procesu, kuris gali sukelti ilgalaikes komplikacijas, įskaitant širdies ligas, inkstų nepakankamumą ir regėjimo problemas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad šis diabetas gali turėti genetinį komponentą, taip pat gali būti susijęs su aplinkos veiksniais, todėl jo supratimas ir gydymas yra labai svarbūs sveikatos išsaugojimui.
Ligos priežastis
Pagrindinės kito patikslinto cukrinio diabeto priežastys yra insulino atsparumas ir lėtinė uždegiminė reakcija organizme. Šie procesai gali būti susiję su genetiniais veiksniais, nutukimu, fizinio aktyvumo stoka ir netinkama mityba. Taip pat manoma, kad tam tikri virusai ir autoimuninės reakcijos gali prisidėti prie šios ligos vystymosi. Šie mechanizmai gali sukelti kasos ląstelių pažeidimus, dėl kurių sumažėja insulino gamyba ir padidėja gliukozės koncentracija kraujyje.
Rizikos faktoriai
- Genetika – šeimos anamnezėje esant cukriniam diabetui, rizika susirgti yra didesnė.
- Nutukimas – didelis kūno masės indeksas (KMI) gali padidinti insulino atsparumą.
- Fizinis neveiklumas – mažas fizinis aktyvumas gali prisidėti prie ligos vystymosi.
- Netinkama mityba – dietoje vyraujantys perdirbti maisto produktai ir cukrus gali padidinti riziką.
- Amžius – vyresni žmonės dažniau serga šia liga.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali būti nuolatinis troškulys, dažnas šlapinimasis, nuovargis, nemiga, regėjimo sutrikimai ir lėtai gyjančios žaizdos. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti lengvi ir nepastebimi ilgą laiką, tačiau liga gali progresuoti ir sukelti rimtesnių sveikatos problemų.
Diagnostika
Dėl kito patikslinto cukrinio diabeto diagnozės nustatymo atliekami keli tyrimai. Dažniausiai yra naudojami gliukozės kiekio kraujyje testai, kurie gali būti atliekami tiek tuščiu skrandžiu, tiek po valgio. Taip pat gali būti atliekami HbA1c testai, kurie rodo vidutinį gliukozės kiekį kraujyje per pastaruosius tris mėnesius. Gydytojai gali rekomenduoti ir kitus tyrimus, kad nustatytų galimas komplikacijas.
Gydymas
Kito patikslinto cukrinio diabeto gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiu požiūriu gali būti skiriami vaistai, kurie padeda kontroliuoti gliukozės lygį kraujyje, tokie kaip metforminas ar insulinas. Be to, pacientams dažnai rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, įskaitant sveiką mitybą, fizinį aktyvumą ir svorio kontrolę. Naujausios terapijos galimybės apima ir technologinius sprendimus, tokius kaip insulino pompos ar nešiojami gliukozės monitoriai, kurie padeda geriau valdyti ligą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas