Kiti dantenų ir bedantės alveolinės ataugos pakitimai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kiti dantenų ir bedantės alveolinės ataugos pakitimai yra susiję su burnos ertmės anatomija, ypač dantenomis ir alveolinėmis ataugomis, kurios palaiko dantis. Dantenos yra minkštas audinys, apimantis dantų šaknis ir sudarantis barjerą tarp burnos ertmės ir žandikaulių kaulų. Alveolinės ataugos yra kauliniai išaugimai, kurie išlaiko dantis savo vietose. Šie audiniai yra labai svarbūs, nes jie užtikrina dantų stabilumą ir sveikatą. Bet kokie pakitimai šiose struktūrose gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant dantų praradimą ir kitus burnos sveikatos sutrikimus.

Ligos aprašymas

Kiti dantenų ir bedantės alveolinės ataugos pakitimai apima įvairius sutrikimus, kurie gali paveikti dantenas ir alveolinę ataugą. Ši liga gali pasireikšti kaip uždegimas, atrofija arba netgi kaulų rezorbcija. Ji gali turėti įtakos ne tik burnos sveikatai, bet ir bendrai žmogaus sveikatai, nes burnos infekcijos gali plisti į kitas organizmo sistemas. Problemos su dantenomis ir alveolinėmis ataugomis gali sukelti skausmą, diskomfortą ir sumažinti gyvenimo kokybę. Dėl šių priežasčių svarbu nustatyti ir gydyti šiuos pakitimus ankstyvoje stadijoje.

Ligos priežastis

Šios ligos priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima bakterinę infekciją, kuri gali sukelti periodontitą arba gingivitą. Be to, genetiniai veiksniai, hormoniniai pokyčiai, bloga burnos higiena ir tam tikros sisteminės ligos, tokios kaip diabetas, gali prisidėti prie dantenų ir alveolinės ataugos pakitimų. Taip pat, rūkymas ir netinkama mityba gali būti rizikos veiksniai, didinantys ligos išsivystymo tikimybę.

Rizikos faktoriai

  • Bloga burnos higiena – nesilaikant burnos higienos, bakterijos gali kauptis ant dantų ir dantenų, sukeldamos uždegimą.
  • Genetika – šeimos istorija su dantenų ligomis gali padidinti riziką.
  • Rūkymas – tabako vartojimas silpnina dantenų audinius ir didina infekcijų tikimybę.
  • Hormoniniai pokyčiai – nėštumas, menstruacijos ar menopauzė gali paveikti dantenų sveikatą.
  • Sisteminės ligos – ligos, kaip diabetas, gali pabloginti dantenų būklę.

Simptomai

  • Pradžioje gali pasireikšti švelnus dantenų kraujavimas, ypač valant dantis.
  • Vėliau gali atsirasti dantenų patinimas ir paraudimas.
  • Gali būti dantų judėjimas arba jų praradimas, jei liga pažengusi.
  • Pacientai dažnai skundžiasi nuolatiniu burnos diskomfortu ir blogu kvapu.

Diagnostika

Diagnostika apima klinikinį tyrimą, kurio metu gydytojas vertina dantenų būklę, taip pat gali būti atliekami radiologiniai tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos, siekiant įvertinti alveolinės ataugos būklę. Be to, gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti bakterijų buvimą ir uždegimo lygį. Kiti diagnostiniai metodai gali apimti periodontinius indeksus, kurie padeda įvertinti dantenų sveikatą.

Gydymas

Gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Priklausomai nuo ligos sunkumo, gydymas gali prasidėti nuo geresnės burnos higienos praktikos, įskaitant reguliarius dantų valymus ir skalavimus. Medikamentinis gydymas gali apimti antibiotikus uždegimui mažinti. Esant pažengusiai ligai, gali prireikti chirurginių procedūrų, tokių kaip dantenų atstatymas arba kaulų transplantacija. Naujausios terapijos galimybės apima regeneracines procedūras, kurios padeda atkurti pažeistus audinius, ir lazerinę terapiją, kuri gali sumažinti uždegimą be invazinių procedūrų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
akies paviršiaus ligos
burnos ligos
dantenų liga
dantenų ligos
dantenų patologija
dantenų recesija
gingivostomatitas
ligų nustatymas
medicininė vaizdavimo technologija
periodontinės ligos
pigmentinės ligos
pūslinė keratopatija
radiacija
radikuliarinis sindromas
ragenos degeneracija
ragenos distrofija
ragenos liga
ragenos patologija
ragenos pigmentacija
reaktyvacija

Rašyti komentarą