Kitos įgimtos stuburo smegenų formavimosi ydos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai

Anatomija

Kitos įgimtos stuburo smegenų formavimosi ydos yra susijusios su stuburo ir centrinės nervų sistemos anatomija. Šios ligos dažniausiai pasireiškia, kai stuburo smegenys ir jų dangalai nevisiškai susiformuoja prenataliniu laikotarpiu. Dėl šių ydų gali atsirasti įvairių stuburo defektų, kurie paveikia nervų laidumą ir gali sukelti raumenų silpnumą, paralyžių ar kitus neurologinius sutrikimus. Paveiktos struktūros gali būti stuburo slanksteliai, nervai, smegenų dangalai ir kiti susiję audiniai.

Ligos aprašymas

Kitos įgimtos stuburo smegenų formavimosi ydos apima įvairias patologijas, tokias kaip spina bifida, kuri pasireiškia, kai stuburo slanksteliai nesusijungia tinkamai ir leidžia stuburo smegenims išsipūsti. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti įvairius neurologinius sutrikimus, raumenų problemas ir kitus sveikatos sutrikimus. Šios patologijos gali turėti didelį poveikį gyvenimo kokybei, o jų pasekmės gali būti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo defekto sunkumo.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys gali būti genetiškai paveldimos mutacijos, aplinkos veiksniai, tokie kaip folio rūgšties trūkumas nėštumo metu, bei įvairūs teršalai. Mechanizmai, kurie gali sukelti šias ydas, apima nervinio vamzdžio nesusiformavimą, kuris gali įvykti ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu. Genetiniai veiksniai taip pat gali padidinti riziką, ypač jei šeimoje jau yra buvę panašių atvejų.

Rizikos faktoriai

  • Folio rūgšties trūkumas nėštumo metu – šis trūkumas gali padidinti riziką susirgti šia liga.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija, susijusi su stuburo smegenų defektais, gali padidinti riziką.
  • Aplinkos veiksniai – teršalai, cheminės medžiagos ir tam tikros infekcijos nėštumo metu gali turėti neigiamą poveikį.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti raumenų silpnumą, jautrumo praradimą, pėdų deformacijas, šlapimo ir žarnų kontrolės problemas, taip pat gali pasireikšti neurologiniai sutrikimai, priklausomai nuo defekto vietos ir sunkumo.

Diagnostika

Ši liga diagnozuojama naudojant įvairius tyrimus, tokius kaip ultragarsas nėštumo metu, kuris gali padėti nustatyti stuburo smegenų defektus. Po gimimo atliekami neurologiniai tyrimai, MRI (magnetinio rezonanso tomografija) ir CT (kompiuterinė tomografija), siekiant įvertinti stuburo ir smegenų būklę.

Gydymas

Gydymo galimybės apima chirurginę intervenciją, kuri gali būti atlikta siekiant uždaryti stuburo defektus ir sumažinti neurologinių komplikacijų riziką. Be to, gali būti taikomos fizioterapijos, ergoterapijos ir kitos reabilitacijos priemonės, siekiant pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Neseniai plėtojamos naujos terapijos, įskaitant genų terapiją ir naujus vaistus, kurie gali padėti gydyti ar sušvelninti ligos simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
anomalija
cervikalgija
citomegalo virusinė pneumonija
cukrinis diabetas
endokrinologija
fizinė terapija
formavimosi ydų sindromai
gestacinis diabetas
hiperglikemija
įgimtos ligos
įgimtos ydų sindromai
kifozė
kvėpavimo takų liga
liga
nosocomialinė infekcija
sisteminė liga
stuburas
stuburo ligos
virusinė infekcija
virusinė liga
virusinė pneumonija

Rašyti komentarą