Kitos išangės ir tiesiosios žarnos ligos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kitos išangės ir tiesiosios žarnos ligos yra susijusios su tiesiąja žarna ir aplinkiniais audiniais, kurie sudaro išangę. Tiesioji žarna yra paskutinė virškinamojo trakto dalis, esanti tarp storosios žarnos ir išangės. Ji yra apie 15–20 centimetrų ilgio ir atlieka svarbų vaidmenį išmatų kaupime ir pašalinime. Išangė, kaip išorinis tiesiosios žarnos atidarymas, yra aprūpinta raumenimis, kurie reguliuoja išmatų išsiskyrimą. Šios struktūros gali būti paveiktos įvairių ligų, tokių kaip hemorojus, analiniai įtrūkimai, abscesai ir vėžys, todėl jų anatomija yra itin svarbi diagnozuojant ir gydant šias ligas.

Ligos aprašymas

Kitos išangės ir tiesiosios žarnos ligos apima įvairias patologijas, kurios gali paveikti šią sritį. Jos gali būti uždegiminės, infekcinės ar net onkologinės. Šios ligos yra svarbios, nes jos gali sukelti skausmą, diskomfortą ir paveikti paciento gyvenimo kokybę. Be to, kai kurios iš šių ligų gali turėti rimtų komplikacijų, jei jos nebus laiku diagnozuotos ir gydomos. Pavyzdžiui, hemorojus gali sukelti kraujavimą, o tiesiosios žarnos vėžys gali būti mirtinas, jei jis nebus laiku nustatytas.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra sėdimas gyvenimo būdas, netinkama mityba, kuri sukelia vidurių užkietėjimą, bei genetiniai veiksniai. Be to, lėtinės ligos, tokios kaip uždegiminė žarnų liga, gali prisidėti prie tiesiosios žarnos ligų vystymosi. Infekcinės ligos, tokios kaip hemorojus ar analiniai įtrūkimai, gali atsirasti dėl bakterijų ar virusų poveikio. Taip pat svarbu paminėti, kad traumų ar chirurginių intervencijų pasekmės gali sukelti komplikacijas tiesiosios žarnos srityje.

Rizikos faktoriai

  • Sėdimas gyvenimo būdas – mažai fizinės veiklos skatina vidurių užkietėjimą, kuris gali sukelti hemorojų ir kitas problemas.
  • Netinkama mityba – skaidulų trūkumas dietoje gali lemti virškinimo problemas ir tiesiosios žarnos ligas.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su šių ligų pasireiškimu.
  • Genetika – šeimos anamnezė gali didinti tam tikrų ligų riziką.
  • Chroniškos ligos – tokios kaip uždegiminė žarnų liga, kurios didina riziką susirgti tiesiosios žarnos ligomis.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti kraujavimą iš išangės, skausmą ar diskomfortą tiesiosios žarnos srityje, niežėjimą, išskyras ar iškilimus aplink išangę. Kai kurie pacientai gali jausti pilvo pūtimą, vidurių užkietėjimą arba viduriavimą. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos tipo ir stadijos.

Diagnostika

Šios ligos diagnozė paprastai prasideda nuo paciento anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti tiesiosios žarnos tyrimą, kad nustatytų galimas anomalijas. Papildomi diagnostiniai tyrimai gali apimti kolonoskopiją, kuri leidžia vizualizuoti tiesiąją žarną ir storąją žarną, bei biopsiją, jei yra įtarimų dėl vėžio. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti anemiją ar infekcijas.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo ligos tipo ir sunkumo. Lengvoms ligoms gali būti rekomenduojama konservatyvi terapija, įskaitant mitybos pakeitimus, skaidulų papildymą, vaistus nuo skausmo ir uždegimo. Sunkesniais atvejais gali prireikti chirurginių intervencijų, pavyzdžiui, hemoroidų pašalinimo ar tiesiosios žarnos vėžio gydymo. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazines procedūras ir imunoterapiją, skirtą onkologinėms ligoms gydyti. Svarbu, kad kiekvienas pacientas gautų individualų gydymo planą, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę ir ligos ypatybes.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
anorektalinė sritis
antibiotikų terapija
apatinių kvėpavimo takų infekcija
audinių biopsija
bakteremija
cefalija
cheminė pneumonija
dermatopatologija
dermatoskopija
endokrininė patologija
endolimfinė hidropsija
endometrioze
fibromialgija
gimdos funkcija
gomurio karcinoma
hemorojus
hipermineralizacija
hipersomnija
hipofizės funkcija
hipomineralizacija
infekcija
insomnija
išangės liga
kerpligė
klimakterija
lėtinė limfocitinė b ląstelių leukemija
lėtinė mieloidinė leukemija
lėtinė mielomonocitinė leukemija
lėtinė mieloproliferacinė liga
lėtinė paprastoji kerpligė
lėtinė skausmo sindromas
lėtinės kvėpavimo takų ligos
lėtinės uždegiminės akiduobės ligos
ligos
ligos stadija
lūpų infekcija
lūpų opaligė
malnutricija
mantijos ląstelių limfoma
melanoma
meniere liga
mialgija
miasteniniai sindromai
mielodisplaziniai sindromai
mielodisplazinis sindromas
mieloidinė displazija
mieloidinė sarkoma
myofascialinis skausmo sindromas
neurovaskulinė teorija
paraproktitas
pigmentinė lézija
plaučių obstrukcija
plaučių reabilitacija
polipai
polisomnografija
profesinės ligos
šlapimo takų infekcija
somnolencija
storosios žarnos liga
tiesiosios žarnos liga
ūminė infekcija
uždegimas
vaikų endokrinologija
virusinės ligos
žarnyno liga

Rašyti komentarą