Kitos pilvinės išvaržos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kitos pilvinės išvaržos yra susijusios su žmogaus pilvo sienelės anatomija. Žmogaus pilvo siena sudaryta iš raumenų, jungiamojo audinio ir odos, kurie kartu palaiko vidaus organus, tokius kaip žarnynas, kepenys, inkstai ir skrandis. Išvarža atsiranda, kai dalis vidaus organo, paprastai žarnyno, pro silpną vietą pilvo sienelėje iškyla į išorę. Ši būklė gali paveikti įvairias pilvo srities dalis, tačiau dažniausiai ji pasitaiko kirkšnies, bambos ar pilvo viduryje.

Ligos aprašymas

Kitos pilvinės išvaržos yra būklė, kai vidaus organai (dažniausiai žarnynas) iškyla per silpną pilvo sienelės vietą. Tai gali sukelti diskomfortą, skausmą ir kitus nemalonius simptomus. Išvarža gali būti įgimta arba įgyta, ir ji gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip išvaržos užspaudimas, kuris gali sukelti organų nekrozę ir reikalauti skubios medicininės pagalbos.

Ligos priežastis

Pagrindinės kitos pilvinės išvaržos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra pilvo sienelės silpnumas, kuris gali būti įgimtas arba atsiradęs dėl traumų, operacijų ar senėjimo. Be to, padidėjęs pilvo spaudimas, kurį gali sukelti nutukimas, nėštumas ar sunkus fizinis darbas, taip pat prisideda prie išvaržų atsiradimo. Kitos priežastys gali apimti lėtines ligas, tokias kaip kosulys, kurios sukelia nuolatinį pilvo raumenų įtempimą.

Rizikos faktoriai

  • Nutukimas – padidėjęs kūno svoris didina pilvo spaudimą, o tai gali sukelti išvaržos atsiradimą.
  • Nėštumas – nėštumo metu pilvo raumenys ir jungiamasis audinys ištempiami, todėl padidėja išvaržos rizika.
  • Amžius – senstant raumenys ir audiniai silpnėja, todėl išvaržos atsiradimo tikimybė didėja.
  • Paveldimumas – šeimos istorija gali padidinti riziką susirgti išvarža.
  • Intensyvus fizinis darbas – sunkus darbas, reikalaujantis didelių pastangų, gali sukelti pilvo sienelės pažeidimus.

Simptomai

  • Dažniausi simptomai yra pilvo skausmas, ypač fizinio krūvio metu, diskomfortas ir pastebima išvarža (iškilimas) pilvo srityje. Išvaržos gali būti skausmingos ar neskausmingos, tačiau jei jos užspaudžiamos, gali pasireikšti stiprus skausmas, pykinimas ir vėmimas.

Diagnostika

Kitos pilvinės išvaržos diagnozuojamos klinikinio tyrimo metu, kurio metu gydytojas apžiūri pilvo sritį ir gali atlikti palpaciją, kad nustatytų išvaržos buvimą. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas ar kompiuterinė tomografija, gali būti naudojami siekiant patvirtinti diagnozę ir įvertinti išvaržos dydį bei jos poveikį aplinkiniams organams.

Gydymas

Kitos pilvinės išvaržos gydymas gali būti konservatyvus arba chirurginis. Konservatyvus gydymas gali apimti specialius tvarsčius, kurie padeda palaikyti pilvo sienelę, tačiau tai dažniausiai yra laikinas sprendimas. Chirurginis gydymas yra efektyviausias būdas išvaržoms gydyti, ir jis gali būti atliekamas atviru arba laparoskopiniu būdu. Naujausios gydymo galimybės apima minimaliai invazines technikas, kurios sumažina atsigavimo laiką ir komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
komplikacijos
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
peritonitas
pilvaplėvė
sindromas
skausmas
terapija
uždegimas
vaistai
virusai

Rašyti komentarą