Kitos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligos
Anatomija
Kitos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligos dažniausiai susijusios su virškinimo sistema, ypač su skrandžiu ir dvylikapiršte žarna. Skrandis yra raumeninis organas, kuris atlieka maisto virškinimo funkciją, o dvylikapirštė žarna yra pirmasis plonosios žarnos segmentas, kur vyksta tolesnis maisto apdorojimas ir maistinių medžiagų absorbcija. Šios dvi struktūros yra glaudžiai susijusios, nes skrandžio išskiriami virškinimo fermentai ir rūgštys patenka į dvylikapirštę žarną, kur vyksta papildomi virškinimo procesai. Bet kokie sutrikimai šiuose organuose gali paveikti visą virškinimo sistemą ir sukelti rimtų sveikatos problemų.
Ligos aprašymas
Kitos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligos apima įvairias patologijas, tokias kaip gastritas, pepsinė opa, dvylikapirštės žarnos opa, gastroezofaginio refliukso liga (GERL) ir kitos. Šios ligos gali sukelti uždegimą, opas arba netgi vėžinius procesus šiuose organuose. Jos yra svarbios, nes gali turėti didelį poveikį žmogaus gyvenimo kokybei, sukelti skausmą, diskomfortą ir virškinimo sutrikimus. Be to, ilgalaikės šių ligų pasekmės gali būti rimtos, įskaitant kraujavimą, perforaciją ar net vėžį.
Ligos priežastis
Pagrindinės šių ligų priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra infekcija su Helicobacter pylori bakterija, kuri gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą ir opas. Kitos priežastys gali būti ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas, alkoholis, rūkymas, stresas ir netinkama mityba. Hormoniniai pokyčiai, autoimuninės ligos ir genetiniai veiksniai taip pat gali prisidėti prie šių ligų vystymosi.
Rizikos faktoriai
- Helicobacter pylori infekcija – ši bakterija yra dažniausia skrandžio opų priežastis.
- Ilgalaikis NVNU vartojimas – šie vaistai gali pažeisti skrandžio gleivinę.
- Alkoholis ir tabakas – šie veiksniai gali dirginti skrandžio gleivinę.
- Nepakankama mityba – maisto produktai, turintys daug riebalų ir prieskonių, gali pabloginti simptomus.
- Stresas – psichologinė įtampa gali turėti neigiamą poveikį virškinimo sistemai.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti pilvo skausmą, diskomfortą po valgio, pykinimą, vėmimą, rėmenį ir apetito praradimą. Šie simptomai gali būti lengvi, tačiau kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir sunkesni, tokie kaip kraujavimas iš virškinimo trakto, svorio kritimas ir stiprus skausmas, reikalaujantis skubios medicininės pagalbos.
Diagnostika
Šios ligos diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės ir fizinio patikrinimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti endoskopiją, kurios metu specialus prietaisas įvedamas į virškinimo traktą, kad būtų galima apžiūrėti gleivinę ir, jei reikia, paimti biopsiją. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, rentgeno spinduliai su kontrastine medžiaga ir ultragarsiniai tyrimai, kad būtų nustatyti galimi pokyčiai skrandžio ir dvylikapirštės žarnos srityje.
Gydymas
Gydymo galimybės priklauso nuo ligos pobūdžio ir sunkumo. Dažniausiai skiriami vaistai, tokie kaip protonų siurblio inhibitoriai, kurie mažina skrandžio rūgšties gamybą, ir antibiotikai, jei yra Helicobacter pylori infekcija. Be to, gali būti rekomenduojama laikytis specialios dietos ir gyvenimo būdo pokyčių, pavyzdžiui, vengti alkoholio, tabako ir streso. Naujausios terapijos galimybės apima endoskopinius gydymo metodus ir chirurginį gydymą sunkiais atvejais, kai kitos gydymo priemonės nepasiteisina.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas