Kvašiorkoras

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Kvašiorkoras yra sunki baltymų trūkumo liga, kuri dažniausiai pasireiškia vaikams, turintiems nepakankamą mitybą, ypač tose šalyse, kuriose yra didelis skurdas. Liga veikia keletą organų sistemų, tačiau labiausiai paveikia virškinimo ir imuninę sistemas. Dėl baltymų trūkumo organizmas negali tinkamai gaminti albumino, kuris yra svarbus kraujo baltymas, atsakingas už skysčių pusiausvyrą. Tai sukelia edemą (skysčių kaupimąsi audiniuose) ir kitus rimtus sutrikimus, ypač kepenų, inkstų ir širdies veikloje.

Ligos aprašymas

Kvašiorkoras yra rimta mitybos sutrikimų forma, pasireiškianti dėl ilgalaikio baltymų trūkumo, ypač kai organizmas gauna pakankamai kalorijų, bet nepakankamai baltymų. Ši liga dažniausiai pasitaiko vaikams, kurie maitinasi vien tik angliavandenių turinčiais maisto produktais, o baltymų suvartojimas yra minimalus. Kvašiorkoras yra svarbi liga, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant imuninės sistemos silpnėjimą, augimo sutrikimus ir net mirtį, jei ji nebus gydoma laiku.

Ligos priežastis

Pagrindinė kvašiorkoro priežastis yra baltymų trūkumas maiste. Be to, šios ligos vystymuisi gali turėti įtakos keli mechanizmai. Pavyzdžiui, infekcijos, kurios gali padidinti organizmo baltymų poreikį, taip pat gali prisidėti prie ligos atsiradimo. Be to, socialiniai ir ekonominiai veiksniai, tokie kaip skurdas, netinkama mityba ir švietimo stoka, gali lemti maisto trūkumą ir taip sukelti kvašiorkorą.

Rizikos faktoriai

  • Mažas socioekonominis statusas – šeimos, gyvenančios skurde, dažnai neturi galimybių gauti pakankamai baltymų turinčio maisto.
  • Infekcinės ligos – ligos, tokios kaip vidurių šiltinė ar helmintozės, gali padidinti baltymų poreikį ir trukdyti jų absorbcijai.
  • Netinkama mityba – vaikams, kurie maitinasi tik angliavandenių turinčiais produktais, kyla didesnė rizika susirgti kvašiorkoru.

Simptomai

  • Edema – skysčių kaupimasis audiniuose, dažniausiai pastebimas aplink akis, pilvą ir galūnes.
  • Plaukų ir odos pokyčiai – plaukai gali tapti blyškūs, o oda gali išsausėti ir įgauti žvynuotą išvaizdą.
  • Imuninės sistemos silpnėjimas – dėl baltymų trūkumo vaikai yra labiau linkę į infekcijas.
  • Apetito praradimas ir svorio kritimas – vaikai gali atsisakyti valgyti ir prarasti svorį.

Diagnostika

Kvašiorkoro diagnozė remiasi klinikiniais simptomais, paciento anamneze ir fiziniu tyrimu. Gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, siekdamas įvertinti baltymų lygį, ypač albumino. Taip pat gali būti atliekami kiti tyrimai, siekiant nustatyti galimas infekcijas ar kitus mitybos sutrikimus.

Gydymas

Kvašiorkoro gydymas apima mitybos korekciją, kurioje didinamas baltymų kiekis dietoje. Pradžioje gali būti naudojami specialūs maisto papildai, kuriuose gausu baltymų ir energijos. Be to, labai svarbu gydyti bet kokias infekcijas, kurios gali būti susijusios su liga. Taip pat gali būti taikomi ir nemedicininiai sprendimai, tokie kaip švietimas apie tinkamą mitybą ir maisto gamybos būdus. Naujovės gydyme gali apimti ir individualizuotą dietą, skirta atkurti organizmo baltymų pusiausvyrą ir pagerinti bendrą sveikatą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Rašyti komentarą