Lėtinis bronchitas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Lėtinis bronchitas yra liga, kuri paveikia kvėpavimo sistemą, ypač bronchus – didesnius kvėpavimo takus, kurie atveda orą į plaučius. Bronchai yra sudaryti iš raumenų ir gleivinės, todėl uždegimas ir gleivių kaupimasis gali sukelti kvėpavimo sunkumų. Ligos metu bronchų sienelės sustorėja, o jų elastingumas sumažėja, kas trukdo normaliam oro srautui. Ši liga taip pat gali paveikti aplinkinius organus, tokius kaip plaučiai, todėl gali atsirasti plaučių emfizema, kuri toliau apsunkina kvėpavimą.

Ligos aprašymas

Lėtinis bronchitas yra ilgalaikis kvėpavimo takų uždegimas, kuris pasireiškia nuolatiniu kosuliu ir skreplių gamyba. Liga trunka ilgiau nei tris mėnesius per metus ir gali pasikartoti bent dvejose iš eilės metus. Lėtinis bronchitas yra svarbi sveikatos problema, nes jis gali reikšmingai sumažinti gyvenimo kokybę, sukelti rimtų komplikacijų ir padidinti mirties riziką. Ši liga dažnai yra susijusi su kitomis kvėpavimo takų ligomis, tokios kaip astma ir lėtinis obstrukcinis plaučių liga (LOPL).

Ligos priežastis

Pagrindinės lėtinio bronchito priežastys yra ilgalaikis dirginimas bronchų gleivinės. Tai gali būti sukelta:

  • Rūkymo – tai yra pagrindinė lėtinio bronchito priežastis, nes tabako dūmai dirgina kvėpavimo takus.
  • Darbo aplinkos veiksnių – toksiniai dūmai, cheminės medžiagos ar dulkės gali sukelti bronchų uždegimą.
  • Uždegiminių ligų – tokios ligos kaip virusinės ar bakterinės infekcijos gali sukelti bronchų uždegimą, ypač jei jos kartojasi.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – tai didžiausias rizikos veiksnys, sukeliantis bronchų pažeidimus ir uždegimą.
  • Amžius – vyresni žmonės yra labiau linkę į lėtinį bronchitą dėl senėjimo proceso ir sumažėjusios imuninės sistemos funkcijos.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija su kvėpavimo takų ligomis gali padidinti riziką.
  • Šalti ir drėgni klimato sąlygos – gali pabloginti simptomus ir padidinti ligos paūmėjimo tikimybę.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai yra nuolatinis kosulys, kuris dažnai būna su skrepliais, dusulys, ypač fizinio krūvio metu, ir švokštimas. Ligos sunkumas gali kisti, tačiau ilgainiui simptomai gali pablogėti, sukeldami didesnį diskomfortą ir sunkumų kvėpuojant.

Diagnostika

Lėtinio bronchito diagnozė dažniausiai prasideda nuo paciento istorijos ir fizinio ištyrimo. Gydytojas gali atlikti keletą tyrimų, kad patvirtintų diagnozę, įskaitant:

  • Pulmonologinį tyrimą, kuris apima plaučių funkcijos testus, siekiant išmatuoti kvėpavimo srautą ir plaučių talpą.
  • Rentgeno nuotraukas, kad būtų galima įvertinti plaučių būklę ir išsiaiškinti, ar nėra kitų ligų.
  • Kompiuterinę tomografiją (KT), jei reikia išsamesnio vaizdo.

Gydymas

Lėtinio bronchito gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiai sprendimai apima:

  • Bronchodilatatorių – vaistai, kurie padeda atpalaiduoti bronchų raumenis ir palengvina kvėpavimą.
  • Kortikosteroidus – vaistus, kurie mažina uždegimą bronchų gleivinėje.
  • Antibiotikus – jei liga komplikuojasi dėl bakterinės infekcijos.

Nemedicininiai sprendimai gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip rūkymo atsisakymas, fizinė veikla, sveika mityba ir reabilitacija. Naujausios terapijos galimybės gali apimti biologinę terapiją ir naujų vaistų, skirtų lėtiniam bronchitui gydyti, tyrimus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligonis
ligos
medikamentinis
plaučiai
rūkymas
sergamumas
sindromas
skystis
terapija
vargina

Komentarai

2022-09-15 | NILJAN
Pulmonologijos centras - Kardiolitos Klinikos https://www.kardiolitosklinikos.lt › paslaugos › pulmon... Pulmonologijos centre diagnozuojame ir gydome įvairias plaučių ligas, ... proc. nuolaida gydytojų specialistų konsultacijoms ir instrumentiniams tyrimams*
2021-12-07 | Elena
Gydytojai kaskart kosint duodavo antibiotikus. Taip 3 -5 kartus iš eilės. Nusprendžiau viską imti į savo rankas. Pradėjau valgyti kasdien po 1 šaukštą medaus. Ir gydytis čiobreliais. Yra tokia arbata vaistinėje Broncholis ( arba tiesiog imti čiobrelių arbata). Užplykyti puslitryje du pakelius BŪTINAI laikyti 10 min ir išimti pakelius. Gerti tokį užvyrą neskiedžiant! Tris kartus per diena. Bet neilgiau nei 10 dienų. Galima ir 3 kartus per diena. Taip išsigydžiau lėtinį bronchita. Sėkmės!
2021-06-24 | Jurate
Man letinis bronchitas jau apie 10metu. Nerukau niekada. Po plauciu uždegimo liko. Reikia eiti pas pulmonologa. As irgi gydausi ciobreliaus.garstyciomis kvėpuoju voniomis su aliejais trpam padeda.brt nuėjus I kitaaplinka parduotuve .autobusa ar kina . Koseti pridedu.du.stu. deja ne VISI gydytojai skuria tinkamai laiku ir demesio. Todėl tenka kankintis ir atsiranda skausmas nugaroje .maudimas.
2020-09-23 | Edita
Labas man ir tapati situacija labai karkia krūtine laikosi temperatūra neauksta37,2 ar 37,5 baisiausa kad rūkau .tas prasideda naktimis karkima ,bukit geri patarkite ka dariti
2020-03-20 | vytautas
Lėtinis bronchitas man.Antri metai. gydausi liaudies medicina. Gydytoja nieko neskiria.Naktį pradedu springti, niekaipnegaliuatsikosėti,kartaispavyksta.Miegu 1,5-2 val. ir vėl iš pradžių.Kosulio nėra .Provokuoju, nes "karkiu", noriu kažką iškosėti.Gal kam pavyko išsigydyti?Kažkiek lengviau, kai kvėpuoju per nosį, bet ilgai neištveriu, įkvepiu ir vėl viskas nuo prad-ių.
2018-06-04 | Daina
Laba diena, nesikartosiu tai ka parase p. Algis 2018 05 31diena. Aprasimas idealiai atitinka mano situacija. Ka patartumete?
2018-05-31 | algis
Gyvenime niekada nesu rūkęs, oras nebuvo užteršas. Manau, kad bronchitą įtaisė Karoliniškių gyųdytoja. Arba prie jo prisidėjo.Buvau peršalęs, labai blogai jaučiaus, bet temperatūra nebuvo aukšta- 37,2C. Mano normali temperatūra -apie 36,4.Gal dėl daugybės gautų antibijotikų sovietmečiu? , Nuėjau į polikliniką, pasipasakojau gydytojai , ir pasakiau, kad man pakanka tik porą dienų pagulėti, neiti į darbą ir pagysiu be vaistų. Gydytoja nedavė biuletenio, todėl darbe savijauta pablogėjo, pradėjau kosėti ir kosėjau beveik mėneį. Tuo viskas nesibaigė, nes kitais metais panašiai kosūlys pasikartojo ir tesėsi ilgiau. Ir taip kiekvienais metais kosėjimo laikotarpis vis ilgėjo. Dabar jau porą metų kaip nesibaigia, tikkiek aprimsta. Šiemet , esant aštriam pavasrio orui , balandyje, eilinį kartą peršalau gerklę- ją skaudėjo , didelė sloga, temperatūros beveik nėra. Kaip ir reikėjo tikėtisnetrukus prasidėjo kosulys. Labai stiprus. Užeina dažnai, serijomis. Nepadeda nei daug geriamų šiltų skysčių, nei gelomirtolas, nei Acc. beveik neatsikosėju. Labai kankina tiek dieną tiek naktį kai užeina kosėjimo priepuoliai. Šiaip jausčiausi puikiai jei ne tas kosulys. Gal galite ką nors veiksmingo patarti? Būčiau labai dėkingas, nes jau nesitiki, kad pagysiu- nėra jokio pagerėjimo.

Rašyti komentarą