Leukocitoklazinis vaskulitas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Leukocitoklazinis vaskulitas yra liga, paveikianti kraujagysles, ypač mažo kalibro kraujagysles, tokias kaip kapiliarai, arteriolės ir venulės. Ši liga gali turėti įtakos įvairioms organų sistemoms, įskaitant odą, inkstus, plaučius ir virškinamąjį traktą. Dažniausiai pasireiškia odos pažeidimais, tačiau gali sukelti ir sisteminius simptomus, priklausomai nuo pažeidžiamų organų. Dėl uždegimo procesų, vykstančių kraujagyslėse, gali atsirasti kraujotakos sutrikimų, kurie paveikia organų funkciją.

Ligos aprašymas

Leukocitoklazinis vaskulitas yra imuninės sistemos sukeltas uždegimas, kuris pažeidžia kraujagysles, sukeldamas jų uždegimą ir plyšimą. Ši liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, o jos sunkumas gali svyruoti nuo lengvų odos bėrimų iki sunkių sisteminių komplikacijų. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad leukocitoklazinis vaskulitas gali būti savarankiška liga arba antrinė, atsirandanti dėl kitų ligų, tokių kaip infekcijos ar autoimuniniai sutrikimai. Jos diagnostika ir gydymas yra svarbūs, kad būtų išvengta ilgalaikių komplikacijų.

Ligos priežastis

Leukocitoklazinio vaskulito priežastys nėra visiškai suprantamos, tačiau manoma, kad liga atsiranda dėl imuninės sistemos reakcijos į tam tikrus dirgiklius. Tai gali būti infekcijos, vaistai, toksinai ar autoimuniniai procesai. Taip pat yra hipotezių, kad genetiniai veiksniai gali turėti įtakos ligos vystymuisi, nes kai kurie žmonės gali būti labiau linkę į šią ligą nei kiti.

Rizikos faktoriai

  • Infekcijos – tam tikros bakterinės ar virusinės infekcijos gali sukelti leukocitoklazinio vaskulito atsiradimą.
  • Vaistai – kai kurie vaistai, ypač antibiotikai ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, gali būti susiję su ligos išsivystymu.
  • Autoimuniniai sutrikimai – asmenys, turintys kitų autoimuninių ligų, yra labiau linkę susirgti šiuo vaskulitu.
  • Genetika – šeimos istorija su šia liga gali padidinti riziką susirgti.

Simptomai

  • Odos bėrimai – dažniausiai pasitaikantis simptomas, kuris gali pasireikšti kaip raudonai rudos dėmės ar pūslelės.
  • Šalčio pojūtis galūnėse – gali pasireikšti dėl kraujotakos sutrikimų.
  • Skysčių susilaikymas – kai kurie pacientai gali jausti patinimą, ypač aplink akis ir kojas.
  • Plaučių simptomai – tokie kaip dusulys ar krūtinės skausmas, gali pasireikšti, jei pažeidžiamos plaučių kraujagyslės.

Diagnostika

Leukocitoklazinio vaskulito diagnostika remiasi klinikiniais simptomais, laboratoriniais tyrimais ir, esant reikalui, biopsija. Gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus, siekdami nustatyti uždegimo žymenis, taip pat šlapimo tyrimus, kad įvertintų inkstų funkciją. Biopsija gali būti atliekama, jei yra odos pažeidimų, siekiant patvirtinti diagnozę ir įvertinti uždegimo laipsnį kraujagyslėse.

Gydymas

Leukocitoklazinio vaskulito gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir paveiktų organų. Paprastai naudojami kortikosteroidai, siekiant sumažinti uždegimą. Be to, gali būti skiriami imunosupresantai, jei liga yra sunki arba neatsako į standartinį gydymą. Neseniai tyrimai rodo, kad biologiniai vaistai, kurie veikia specifinius imuninės sistemos aspektus, gali būti perspektyvūs gydymo būdai. Be vaistų, pacientams gali būti rekomenduota keisti gyvenimo būdą, kad būtų sumažinta ligos paūmėjimo rizika.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
bėrimas
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
sarkoidozė
sindromas
vargina
vaskulitas
virusai

Rašyti komentarą