Lokalizuotas nutukimas

Ligos aprašymas
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Lokalizuotas nutukimas, dar žinomas kaip regioninis nutukimas, dažniausiai pasireiškia tam tikrose kūno dalyse, tokiuose kaip pilvas, klubai ar krūtinė. Ši liga yra susijusi su riebalų kaupimu, kuris gali paveikti ne tik odą, bet ir gilesnius audinius, tokius kaip raumenys ir vidaus organai. Riebalų perteklius šiose srityse gali daryti įtaką organų funkcijai, pavyzdžiui, kepenų, širdies ir plaučių veiklai. Dėl to gali padidėti šių organų apkrova ir sukelti įvairias sveikatos problemas.

Ligos aprašymas

Lokalizuotas nutukimas yra būklė, kai riebalų sankaupos koncentruojasi tam tikrose kūno vietose, o tai gali sukelti estetinį diskomfortą ir sveikatos problemas. Ši liga gali turėti tiek fizinių, tiek psichologinių pasekmių. Ji yra svarbi, nes susijusi su padidėjusia rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, hipertenzija ir kitomis ligomis. Be to, lokalizuotas nutukimas gali pabloginti gyvenimo kokybę ir paveikti žmogaus savijautą.

Ligos priežastis

Pagrindinės lokalizuoto nutukimo priežastys yra genetiniai veiksniai, hormoniniai pokyčiai, netinkama mityba ir fizinio aktyvumo stoka. Genai gali lemti riebalų pasiskirstymą organizme, o hormonai, tokie kaip insulinas ir kortizolis, gali skatinti riebalų kaupimą tam tikrose kūno vietose. Be to, mityba, turinti daug cukraus, sočiųjų riebalų ir perdirbtų maisto produktų, gali prisidėti prie šios ligos vystymosi. Fizinis aktyvumas, ypač jo trūkumas, taip pat vaidina svarbų vaidmenį.

Rizikos faktoriai

  • Genetika: Paveldimumas gali turėti didelę įtaką riebalų pasiskirstymui organizme.
  • Amžius: Su amžiumi medžiagų apykaita lėtėja, o tai gali padidinti riebalų kaupimąsi.
  • Hormoniniai pokyčiai: Hormonų disbalansas, ypač moterims menopauzės metu, gali skatinti riebalų kaupimąsi pilvo srityje.
  • Netinkama mityba: Riebus, saldus ir perdirbtas maistas didina riziką.
  • Fizinis neaktyvumas: Sėdimas gyvenimo būdas prisideda prie svorio augimo.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti matomi riebalų sankaupos tam tikrose kūno vietose, pavyzdžiui, pilvo, klubų ar krūtinės srityse. Be to, gali pasireikšti diskomfortas, sunkumas judant, o kai kuriais atvejais ir skausmas. Ilgalaikės pasekmės gali apimti širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto ar kitų sveikatos sutrikimų simptomus.

Diagnostika

Lokalizuoto nutukimo diagnozė dažniausiai pradedama nuo fizinio tyrimo, kurio metu gydytojas vertina riebalų pasiskirstymą. Taip pat gali būti atliekami kūno masės indekso (KMI) matavimai, juosmens apimties matavimai, o kartais ir ultragarso ar kitų vaizdavimo metodų, siekiant įvertinti vidaus organų būklę, tyrimai.

Gydymas

Lokalizuoto nutukimo gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip sveikesnė mityba ir reguliari fizinė veikla, yra esminiai. Medicininės galimybės gali apimti vaistus, kurie padeda kontroliuoti svorį, arba chirurgines procedūras, tokias kaip liposakcija, siekiant pašalinti riebalų sankaupas. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima invazines procedūras, tokias kaip skrandžio apylankos operacijos, kurios gali padėti kontroliuoti svorį ir sumažinti riebalų kiekį organizme.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diabetas
dieta
dispepsija
dusulys
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
lokali
nutukimas
paburkimas
sergamumas
sindromas
skausmas
vargina

Rašyti komentarą