Lyties organų ginatrezija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai

Anatomija

Lyties organų ginatrezija yra būklė, kai moters lyties organai neišsivysto tinkamai, o tai gali paveikti tiek išorinius, tiek vidinius lytinius organus. Ši liga dažniausiai susijusi su makšties ir gimdos anomalijomis. Anatominiu požiūriu ginatrezija gali apimti makšties trūkumą arba jos nebuvimą, taip pat gimdos ir kiaušidžių vystymosi sutrikimus. Tai gali turėti didelės įtakos reprodukcinei sistemai ir bendrai moters sveikatai.

Ligos aprašymas

Lyties organų ginatrezija yra reta, tačiau svarbi patologija, kuri paprastai diagnozuojama paauglystėje, kai merginos nesulaukia menstruacijų. Ši liga gali sukelti ne tik fizinių, bet ir psichologinių problemų, kadangi paveiktos moterys gali jaustis socialiai izoliuotos ir patirti emocinį stresą dėl savo būklės. Ginatrezija gali turėti įtakos moters gebėjimui tapti mama, todėl jos diagnostika ir gydymas yra labai svarbūs.

Ligos priežastis

Lyties organų ginatrezija gali būti sukeliama genetinių veiksnių, hormoninių sutrikimų arba embrioninių vystymosi anomalijų. Pavyzdžiui, tam tikros chromosomų anomalijos, tokios kaip Turner sindromas, gali sukelti šią ligą. Dėl hormoninių sutrikimų, tokių kaip estrogenų trūkumas, gali nevystytis makštis ar gimda. Taip pat yra teorijų, kad aplinkos veiksniai, tokie kaip cheminės medžiagos nėštumo metu, gali prisidėti prie šios ligos atsiradimo.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimyninė anamnezė gali turėti įtakos ligos išsivystymui.
  • Hormoniniai sutrikimai – hormonų disbalansas gali paveikti lytinių organų vystymąsi.
  • Aplinkos veiksniai – tam tikrų cheminių medžiagų poveikis nėštumo metu gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindinis simptomas yra menstruacijų nebuvimas paauglystėje. Merginos gali patirti kitus simptomus, tokius kaip diskomfortas ar skausmas pilvo apačioje, jei yra vidinių organų anomalijų. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti lytinių organų infekcijos, nes makšties nebuvimas gali paveikti natūralią apsaugą nuo bakterijų.

Diagnostika

Lyties organų ginatrezija diagnozuojama naudojant įvairius tyrimus. Gydytojai gali atlikti fizinį tyrimą, ultragarso tyrimą, kad įvertintų vidinių lytinių organų būklę, ir hormoninius testus, siekiant nustatyti hormonų lygį organizme. Kartais gali prireikti magnetinio rezonanso tomografijos (MRT), kad būtų gauti išsamesni vaizdai apie reprodukcinę sistemą.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir gali apimti tiek medicininius, tiek chirurginius sprendimus. Chirurginiai metodai gali būti taikomi norint sukurti makštį (vaginoplastika) arba atkurti kitus lytinius organus. Medicininis gydymas gali apimti hormonų terapiją, siekiant paskatinti antrinių lytinių požymių vystymąsi. Naujausios terapijos galimybės apima genų terapiją ir kitus inovatyvius metodus, tačiau jų taikymas dar yra tyrimų etape.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
atrezijos
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
karščiavimas
kraujas
ligos
medikamentinis
mėnesinės
paburkimas
sergamumas
sindromas
skystis
sutrikimai
vargina
varpos
vėžys

Rašyti komentarą