Marazminis kvašiorkoras

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Marazminis kvašiorkoras yra sunkus baltymų trūkumo sukeltas sutrikimas, kuris daugiausia paveikia vaikus. Ši liga dažniausiai veikia virškinimo sistemą, endokrininę sistemą ir imuninę sistemą. Dėl baltymų trūkumo organizmas nesugeba tinkamai vystytis, o tai lemia raumenų masės praradimą, odos ir plaukų sveikatos pablogėjimą, taip pat gali sukelti įvairių vidaus organų, tokių kaip kepenys ir inkstai, funkcijos sutrikimus.

Ligos aprašymas

Marazminis kvašiorkoras yra sudėtingas sindromas, kurį sukelia ilgalaikis nepakankamas baltymų ir energijos suvartojimas. Ši liga pasireiškia ne tik fiziniu išsekimu, bet ir psichiniu išsivystymo sutrikimu. Marazminis kvašiorkoras yra svarbus, nes jis gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, įskaitant augimo sutrikimus ir imuniteto sumažėjimą, kas padidina infekcijų riziką.

Ligos priežastis

Pagrindinės marazminio kvašiorkoro priežastys yra nepakankama mityba, ypač trūkstant baltymų ir energijos. Tai gali būti susiję su įvairiais veiksniais, tokiais kaip skurdas, maisto trūkumas, ligos, kurios trukdo maisto įsisavinimui, ir netinkama mitybos praktika. Be to, tam tikros socialinės ir ekonominės sąlygos, tokios kaip karo konfliktai ar natūralios nelaimės, gali padidinti šios ligos riziką.

Rizikos faktoriai

  • Mažas socioekonominis statusas – šeimos, gyvenančios skurde, dažnai neturi galimybės užtikrinti tinkamos mitybos.
  • Mažas amžius – vaikai iki penkerių metų yra labiausiai pažeidžiami, nes jų organizmui reikia daug maistinių medžiagų augimui ir vystymuisi.
  • Infekcinės ligos – ligos, tokios kaip tuberkuliozė, gali padidinti baltymų ir energijos poreikį, o tai gali sukelti marazminį kvašiorkorą.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima didelį svorio netekimą, raumenų atrofiją, odos sausumą ir pleiskanojimą, plaukų slinkimą, patinimą (edemą), bei bendrą silpnumą. Sunkiu atveju gali pasireikšti psichiniai sutrikimai, tokie kaip apatija ar dirglumas.

Diagnostika

Marazminio kvašiorkoro diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniu įvertinimu, kuriame atsižvelgiama į paciento istoriją, simptomus ir fizinį tyrimą. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, gali būti atliekami siekiant nustatyti baltymų lygį ir kitus mitybos sutrikimus. Taip pat gali būti atliekami tyrimai, skirti įvertinti vidaus organų funkciją.

Gydymas

Marazminio kvašiorkoro gydymas apima tiek medicinines, tiek nemedicinines priemones. Pirmiausia svarbu atkurti tinkamą mitybą, padidinant baltymų ir energijos suvartojimą. Tai gali būti pasiekta per specializuotą dietą, kuri gali apimti maistines papildas. Be to, svarbu gydyti bet kokias lydinčias infekcijas ar ligas. Neseniai tyrimai rodo, kad psichologinė parama ir socialinė pagalba taip pat yra svarbūs gydymo aspektai, siekiant užtikrinti ilgalaikį atsigavimą ir sveikatos gerinimą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
arteritas
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
medikamentinis
paburkimas
pacientas
sergamumas
sindromas
vargina
venos
virusai

Rašyti komentarą