Meningokokinė infekcija

Ligos aprašymas
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Meningokokinė infekcija yra liga, kuri tiesiogiai susijusi su žmogaus nervų sistema, ypač smegenų ir nugaros smegenų dangalais, vadinamais meningais. Meningai yra trys sluoksniai – dura mater, arachnoidea ir pia mater, kurie apsaugo centrines nervų sistemos struktūras. Meningokokinė infekcija gali sukelti meningitą, kuris yra meningų uždegimas, ir gali paveikti smegenis, sukeldamas neurologinius sutrikimus. Be to, ši infekcija gali sukelti sepsį, kuris yra sisteminė uždegiminė reakcija, paveikianti visą organizmą.

Ligos aprašymas

Meningokokinė infekcija yra sunki bakterinė liga, kurią sukelia Neisseria meningitidis bakterijos. Ši infekcija gali greitai progresuoti, sukeldama rimtų komplikacijų, tokių kaip meningitas ir sepsis. Liga yra ypač pavojinga vaikams, jaunimui ir asmenims su silpna imunine sistema. Meningokokinė infekcija yra svarbi dėl jos didelio mirtingumo lygio ir galimų ilgalaikių pasekmių, tokių kaip klausos praradimas, neurologiniai sutrikimai ar amputacijos.

Ligos priežastis

Meningokokinę infekciją sukelia Neisseria meningitidis bakterijos, kurios gali būti perduodamos iš žmogaus į žmogų per seilių, nosies ar gerklės išskyras. Pagrindinės ligos priežastys apima bakterijų invaziją į organizmą, kuri gali įvykti per viršutinių kvėpavimo takų infekcijas. Taip pat riziką didina imuniteto sutrikimai, tokie kaip HIV infekcija ar kitos imunodeficito būklės.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: Vaikai ir jauni suaugusieji yra labiausiai pažeidžiami.
  • Imuninė sistema: Asmenys, turintys silpną imunitetą, yra labiau linkę susirgti.
  • Gyvenimo sąlygos: Gyvenimas bendruomenėse, pavyzdžiui, studentų bendrabučiuose, didina infekcijos riziką.
  • Vakcinos trūkumas: Neskiepytų asmenų rizika yra didesnė.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima staigų karščiavimą, galvos skausmą, kaklo sustingimą, jautrumą šviesai, pykinimą ir vėmimą. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti lengvi, tačiau infekcija gali greitai progresuoti į sunkią būklę, pasireiškiančią konvulsijomis, sąmonės netekimu ir odos bėrimais.

Diagnostika

Meningokokinė infekcija diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Dažniausiai atliekama stuburo punkcija, kurios metu imamas smegenų skystis, siekiant nustatyti bakterijų buvimą. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant identifikuoti bakterijas ir įvertinti organizmo reakciją į infekciją.

Gydymas

Meningokokinė infekcija gydoma antibiotikais, kurie yra veiksmingi prieš Neisseria meningitidis bakterijas. Dažniausiai skiriami penicilinai arba cefalosporinai. Be to, gali būti taikomas simptominis gydymas, siekiant palengvinti ligos simptomus, pavyzdžiui, skausmo malšinimas ir karščiavimo mažinimas. Vakcinacija yra svarbus prevencijos būdas, kuris gali sumažinti ligos paplitimą ir apsaugoti rizikos grupes.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
apatinių kvėpavimo takų infekcija
audinių biopsija
cheminė pneumonija
endokrininė patologija
hipofizės funkcija
infekcija
kerpligė
lėtinė paprastoji kerpligė
lėtinės kvėpavimo takų ligos
lėtinės uždegiminės akiduobės ligos
lūpų infekcija
lūpų opaligė
malnutricija
mantijos ląstelių limfoma
meningokokinė infekcija
plaučių obstrukcija
profesinės ligos
ūminė infekcija
uždegimas
vaikų endokrinologija

Rašyti komentarą