Mitybinis marazmas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Mitybinis marazmas yra liga, kuriai būdingas rimtas maistinių medžiagų trūkumas, kuris tiesiogiai veikia organizmo anatomiją ir funkcijas. Ši liga dažniausiai paveikia virškinimo sistemą, nes ji yra atsakinga už maisto medžiagų įsisavinimą. Dėl nepakankamo maisto suvartojimo ir maistinių medžiagų trūkumo, organizme gali prasidėti katabolizmas, kurio metu organizmas pradeda naudoti savo audinius energijai gauti. Tai gali paveikti raumenų, riebalų ir net organų masę, sukelti raumenų atrofiją ir vidaus organų funkcijų sutrikimus. Kartu su virškinimo sistema, mitybinis marazmas gali paveikti imuninę sistemą, mažindamas organizmo atsparumą infekcijoms ir ligoms.

Ligos aprašymas

Mitybinis marazmas yra sunkus mitybos sutrikimas, kuris dažniausiai pasireiškia vaikams, tačiau gali paveikti ir suaugusius. Liga pasireiškia dėl ilgalaikio maistinių medžiagų trūkumo, ypač baltymų, vitaminų ir mineralų. Mitybinis marazmas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant augimo sutrikimus, imuninės sistemos silpnėjimą, raumenų masės praradimą ir net mirtį. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti ilgalaikių pasekmių, o tinkamas gydymas ir prevencija gali padėti išvengti sunkių komplikacijų.

Ligos priežastis

Pagrindinės mitybinio marazmo priežastys yra susijusios su nepakankamu maisto vartojimu, maistinių medžiagų trūkumu ir bloga mityba. Tai gali būti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip ekonominiai sunkumai, maisto stoka, nesugebėjimas gauti tinkamos mitybos dėl sveikatos problemų (pvz., virškinimo sutrikimų), arba netinkamos mitybos pasirinkimai. Taip pat gali pasireikšti ligos mechanizmai, tokie kaip padidėjęs energijos poreikis (pvz., dėl ūminių ligų) arba didesnis maistinių medžiagų praradimas (pvz., dėl viduriavimo ar vėmimo).

Rizikos faktoriai

  • Mažas socioekonominis statusas: asmenys iš mažas pajamas gaunančių šeimų dažnai neturi galimybių įsigyti pakankamai maisto.
  • Vaikų amžius: vaikai yra labiau pažeidžiami dėl didesnių maistinių medžiagų poreikių augimo metu.
  • Virškinimo trakto ligos: ligos, tokios kaip celiakija ar Krono liga, gali trukdyti maistinių medžiagų įsisavinimui.
  • Psichinės sveikatos problemos: depresija ar valgymo sutrikimai gali lemti netinkamą mitybą.

Simptomai

  • Pagrindiniai mitybinio marazmo simptomai apima svorio kritimą, raumenų masės praradimą, nuovargį, silpnumą, odos sausumą ir plaukų slinkimą. Taip pat gali pasireikšti imuninės sistemos silpnėjimas, dėl kurio dažniau kyla infekcijos. Sunkiu atveju gali pasireikšti edema (skysčių kaupimasis organizme) ir kiti gyvybei pavojingi simptomai.

Diagnostika

Mitybinio marazmo diagnozė paprastai prasideda nuo klinikinio įvertinimo, kurio metu gydytojas atsižvelgia į paciento mitybos įpročius, simptomus ir medicininę istoriją. Tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, gali būti naudojami nustatyti maistinių medžiagų trūkumus, o kūno masės indeksas (KMI) padeda įvertinti svorio pokyčius. Papildomi tyrimai gali apimti ultragarso ar rentgeno tyrimus, siekiant įvertinti vidaus organų būklę.

Gydymas

Mitybinio marazmo gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pirmiausia būtina atkurti tinkamą mitybą, todėl gali prireikti specialių maisto papildų arba enterinės mitybos. Gydymas gali apimti ir terapiją, skirtą spręsti psichologines problemas, jei jos yra mitybos sutrikimo priežastis. Be to, svarbu stebėti paciento sveikatos būklę ir užtikrinti, kad jis gautų reikiamą medicininę priežiūrą. Naujų terapijų srityje, tyrimai rodo, kad individualizuota mitybos programa gali būti efektyvi siekiant pagerinti pacientų būklę ir atkurti sveikatą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
sindromas
skystis
terapija
vargina
venos
virusai
virusas

Rašyti komentarą