Mobili plokščiapėdystė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai

Anatomija

Mobili plokščiapėdystė yra liga, susijusi su pėdos struktūra ir jos biomechanika. Pėda sudaryta iš 26 kaulų, kurie suformuoja arką, teikiančią stabilumą ir amortizaciją vaikščiojant. Mobili plokščiapėdystė atsiranda, kai pėdos arka yra nepakankamai išvystyta arba plokščia, kas gali paveikti pėdos raiščius, raumenis ir sausgysles. Dėl šios būklės pėdos funkcija ir biomechanika gali būti sutrikdyta, sukelianti disbalansą visame kūne, o tai gali paveikti kelio, klubo ir stuburo sąnarius.

Ligos aprašymas

Mobili plokščiapėdystė, dar žinoma kaip plokščia pėda, yra būklė, kai pėdos arka nėra tinkamai išsivysčiusi, todėl pėda liečiasi su žeme visame paviršiuje. Ši liga gali būti įgimta arba įgyta ir gali pasireikšti įvairiais laipsniais. Plokščiapėdystė gali sukelti skausmą, diskomfortą ir sunkumų vaikščiojant, todėl ji yra svarbi tiek medicininiu, tiek socialiniu aspektu. Pėdos struktūros pokyčiai gali turėti įtakos visam kūnui, sukeldami kitų sąnarių problemas.

Ligos priežastis

Mobili plokščiapėdystė gali būti sukeliama įvairių priežasčių. Pagrindinės priežastys apima genetinius veiksnius, kurie gali lemti pėdos struktūros anomalijas, per didelį svorį, kuris sukelia didesnį spaudimą pėdoms, ir raumenų bei raiščių silpnumą, kuris neleidžia išlaikyti normalaus pėdos išlinkimo. Taip pat įtakos gali turėti tam tikros ligos, tokios kaip diabetas ar reumatoidinis artritas, kurios gali paveikti pėdos audinius ir struktūras.

Rizikos faktoriai

  • Genetika – šeimos istorija gali didinti riziką susirgti mobili plokščiapėdyste.
  • Nutukimas – didelis kūno svoris sukelia didesnį spaudimą pėdoms.
  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonėms gali pasireikšti raumenų silpnumas ir pėdos struktūros pokyčiai.
  • Sportas – tam tikros sporto šakos, kurios apkrauna pėdas, gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti pėdų skausmą, ypač pėdos arkoje, nuovargį vaikščiojant, patinimą ir diskomfortą kulkšnies srityje. Lengvi atvejai gali būti besimptomiai, tačiau sunkesniais atvejais gali pasireikšti stiprus skausmas, deformacijos ir sunkumai atliekant kasdienes veiklas.

Diagnostika

Mobili plokščiapėdystė diagnozuojama atlikus fizinį tyrimą, kurio metu gydytojas vertina pėdos struktūrą ir funkciją. Papildomi tyrimai gali apimti rentgeno nuotraukas, kurios padeda įvertinti pėdos kaulų struktūrą, ir biomechaninius tyrimus, kurie leidžia analizuoti pėdos judesius ir apkrovas. Gydytojas taip pat gali paklausti apie paciento simptomus ir istoriją, kad geriau suprastų ligos pobūdį.

Gydymas

Mobili plokščiapėdystė gali būti gydoma įvairiais metodais. Nemedicininiai sprendimai apima ortopedinių batų ar specialių įdėklų naudojimą, kurie padeda palaikyti pėdos arką ir sumažinti skausmą. Fizinė terapija taip pat gali būti naudinga, kad sustiprintų raumenis ir pagerintų pėdos funkciją. Medicininiai gydymo būdai apima vaistus nuo skausmo ir uždegimo. Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų koreguojama pėdos struktūra. Naujausios terapijos galimybės gali apimti pažangias technologijas, tokias kaip 3D spausdinimas, leidžiančias pagaminti individualizuotas ortopedines priemones.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
blauzdos
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
pėdos
raumenys
sindromas
šleivapėdystė
vaistai
vargina
virusai

Komentarai

2016-05-26 | Ieva
Sveiki, ar ortopedines basutes moterims visai bevertes? Neseniai pirkau, galvojau, gal kiek pagelbės..

Rašyti komentarą