Nealerginis kontaktinis dermatitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Nealerginis kontaktinis dermatitas yra odos liga, kurią sukelia tiesioginis odos kontaktas su dirgikliais. Pagrindinė paveikta sistema yra odos sistema, kuri yra didžiausias žmogaus organas. Oda yra sudaryta iš kelių sluoksnių: epidermio, dermos ir poodinio audinio. Nealerginis kontaktinis dermatitas dažniausiai pažeidžia epidermį, kuris yra išorinis odos sluoksnis. Ši liga gali paveikti bet kurią kūno dalį, tačiau dažniausiai pasireiškia rankose, veide ar kitose vietose, kur oda yra tiesiogiai kontaktuojama su dirgikliais.

Ligos aprašymas

Nealerginis kontaktinis dermatitas yra uždegiminė odos reakcija, kuri atsiranda, kai oda yra veikiama dirgiklių, tokių kaip cheminės medžiagos, fiziniai veiksniai ar mechaniniai dirgikliai. Ši liga nėra susijusi su alergine reakcija, todėl ji skiriasi nuo alerginio kontaktinio dermatito. Nealerginis kontaktinis dermatitas yra svarbus, nes jis gali sukelti nemalonius simptomus, tokius kaip niežėjimas, paraudimas ir lupimasis, ir gali reikšmingai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę.

Ligos priežastis

Pagrindinės nealerginio kontaktinio dermatito priežastys apima tiesioginį odos kontaktą su dirgikliais, tokiais kaip muilai, valikliai, tirpikliai, rūgštys, šarmai ir kitos cheminės medžiagos. Mechanizmas, per kurį šie dirgikliai sukelia odos uždegimą, dažniausiai apima odos barjero pažeidimą, dėl kurio padidėja odos pralaidumas ir suaktyvėja uždegiminiai procesai. Rizikos faktoriai gali apimti odos pažeidimus, drėgnas ir šaltas sąlygas, o taip pat ilgalaikį kontaktą su dirgikliais.

Rizikos faktoriai

  • Odos pažeidimai: žaizdos ar įbrėžimai gali padidinti jautrumą dirgikliams.
  • Profesinė veikla: žmonės, dirbantys su chemikalais, dažnai yra labiau linkę susirgti šia liga.
  • Drėgna ir šalta aplinka: gali padidinti odos pažeidimų riziką.
  • Dažnas muilų ar valiklių naudojimas: gali sukelti odos barjero sutrikimus.

Simptomai

  • Niežėjimas: tai yra vienas iš pagrindinių simptomų, kuris gali būti labai intensyvus.
  • Paraudimas: odos paviršius tampa raudonas ir uždegimas.
  • Lupimasis: oda gali pradėti luptis, o tai gali sukelti diskomfortą.
  • Vezikulių susidarymas: kai kuriais atvejais gali atsirasti pūslelių, kurios gali būti skausmingos.

Diagnostika

Nealerginio kontaktinio dermatito diagnozė paprastai remiasi klinikiniu įvertinimu ir paciento istorija. Gydytojas dažnai atlieka fizinį odos apžiūrėjimą ir klausia apie kontaktą su potencialiais dirgikliais. Kartais gali prireikti atlikti alergijos testus, kad būtų atmesta alerginė reakcija. Be to, gydytojas gali rekomenduoti odos biopsiją, jei diagnozė yra neaiški.

Gydymas

Nealerginio kontaktinio dermatito gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pirmiausia rekomenduojama vengti kontakto su dirgikliais. Medicininiai gydymo metodai gali apimti kortikosteroidų tepalus, kurie padeda sumažinti uždegimą ir niežėjimą. Taip pat gali būti skiriami antihistamininiai vaistai, kad būtų sumažintas niežėjimas. Nemedicininiai sprendimai apima odos drėkinimą ir barjerinių kremų naudojimą, kurie padeda apsaugoti odą nuo dirgiklių. Naujausi gydymo metodai gali apimti biologinius vaistus, kurie yra skirti sunkioms formoms gydyti, tačiau jų taikymas priklauso nuo individualios situacijos.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
alerginė reakcija
atogrąžų spazminė paraplegija
bėrimas
dermatitas
dermatologija
diskoidinė raudonoji vilkligė
fizioterapija
fotoalergija
fotosensibilizacija
kartais
kontaktinė alergija
nealerginio
nealerginis
neurodegeneracinės ligos
neurologija
odos reakcija
paraplegija
reabilitacija
uždegimas
vaistų alergija

Rašyti komentarą