Nediabetinė hipoglikeminė koma

Ligos aprašymas
Dietos
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Nediabetinė hipoglikeminė koma yra būklė, susijusi su cukraus kiekio kraujyje sumažėjimu, kuris gali paveikti įvairias žmogaus anatomines sistemas. Pagrindinė sistema, kurią ši liga veikia, yra endokrininė sistema, ypač kasa, kuri gamina insuliną. Insulinas yra hormonas, reguliuojantis gliukozės kiekį kraujyje. Be to, nervų sistema taip pat yra paveikta, nes hipoglikemija gali sukelti smegenų hipoksiją, dėl ko gali pasireikšti neurologiniai simptomai. Šie pokyčiai gali paveikti visą organizmą, sukeldami įvairius simptomus ir komplikacijas.

Ligos aprašymas

Nediabetinė hipoglikeminė koma yra sunki būklė, kuri atsiranda, kai gliukozės kiekis kraujyje krenta žemiau normos ribų. Tai gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus, įskaitant sąmonės netekimą ir net mirtį, jei nebus laiku suteikta medicininė pagalba. Ši liga yra svarbi, nes ji gali pasireikšti žmonėms, kurie neserga diabetu, ir dažnai gali būti supainiota su kitomis ligomis. Priklausomai nuo priežasties, hipoglikeminė koma gali būti trumpalaikė arba ilgalaikė, o jos pasekmės gali būti labai rimtos.

Ligos priežastis

Pagrindinės nediabetinės hipoglikeminės komos priežastys gali būti įvairios. Viena iš dažniausių priežasčių yra per didelis insulino kiekis organizme, kuris gali atsirasti dėl netinkamo vaistų vartojimo arba tam tikrų ligų. Taip pat hipoglikemiją gali sukelti nepakankamas maisto vartojimas, ypač angliavandenių, fizinis krūvis, tam tikrų vaistų vartojimas, pavyzdžiui, antibiotikų ar vaistų nuo maliarijos, bei alkoholio vartojimas. Be to, tam tikros endokrininės ligos, tokios kaip antinksčių nepakankamumas, gali prisidėti prie hipoglikemijos atsiradimo.

Rizikos faktoriai

  • Rizikos faktoriai, lemiantys nediabetinės hipoglikeminės komos atsiradimą, apima netinkamą mitybą, per didelį fizinį krūvį, alkoholio vartojimą, tam tikrų vaistų vartojimą, endokrinines ligas ir psichologinius veiksnius, tokius kaip stresas. Šie veiksniai gali lemti gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimą, o tai gali sukelti hipoglikeminę komą.

Simptomai

  • Pagrindiniai nediabetinės hipoglikeminės komos simptomai gali būti įvairūs. Pradiniuose etapuose gali pasireikšti silpnumas, galvos svaigimas, prakaitavimas, neramumas, nuovargis ir alkio jausmas. Jei būklė blogėja, gali atsirasti sunkesni simptomai, tokie kaip sumišimas, sąmonės netekimas, traukuliai ir net koma. Kuo ilgiau trunka hipoglikemija, tuo didesnė rizika patirti sunkių neurologinių pažeidimų.

Diagnostika

Nediabetinės hipoglikeminės komos diagnostika apima kelis svarbius žingsnius. Pirmiausia, gydytojas atlieka fizinį tyrimą ir renka anamnezę, įskaitant paciento mitybos įpročius ir vaistų vartojimą. Po to atliekami laboratoriniai tyrimai, kurie apima gliukozės kiekio kraujyje matavimą. Taip pat gali būti atliekami kiti tyrimai, siekiant nustatyti galimas hipoglikemijos priežastis, pavyzdžiui, hormonų lygio tyrimai arba kepenų funkcijos testai.

Gydymas

Nediabetinės hipoglikeminės komos gydymas apima greitą gliukozės kiekio atkūrimą. Tai gali būti pasiekta per intraveninį gliukozės tirpalą arba per burną vartojant gliukozės tabletes ar saldainius. Be to, svarbu nustatyti ir pašalinti hipoglikemijos priežastį. Gydymas taip pat gali apimti vaistų korekciją, dietos pakeitimą ir gyvenimo būdo rekomendacijas, siekiant išvengti ateities hipoglikemijos epizodų. Naujausi tyrimai rodo, kad tinkamas švietimas apie ligą ir jos prevenciją gali būti labai efektyvus gydymo būdas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
cukrinis diabetas
diabetinė edukacija
diabetinė ketoacidozė
diabetinė koma
diabetinė makulopatija
diabetinė nefropatija
diabetinė neuropatija
gestacinis diabetas
glikemija
hiperglikemija
inkstų komplikacija
insulino terapija
makroangiopatija
metabolinis sindromas
mikroangiopatija
mitybos terapija
nepatikslinta komplikacija
pacientų edukacija
pirmo tipo cukrinis diabetas
retinopatija

Rašyti komentarą