Pilvaplėvės sąaugos
Anatomija
Pilvaplėvės sąaugos yra susijusios su pilvaplėvės, t. y. serozinės membranos, kuri apima pilvo organus, struktūra. Pilvaplėvė apima pilvo ertmę ir sudaro dvi dalis: parietalinę (išorinę) ir visceralinių (vidinę) dalį. Ši liga dažniausiai paveikia organus, esančius pilvo ertmėje, tokius kaip žarnynas, skrandis, kepenys ir blužnis. Sąaugos susidaro, kai pilvaplėvės paviršiai, paprastai sklandžiai judantys vienas prieš kitą, tampa sujungti, sukeldami skausmą ir funkcinius sutrikimus. Tai gali sukelti mechaninius kliuvinius, trukdančius normaliam organų veikimui.
Ligos aprašymas
Pilvaplėvės sąaugos – tai patologinė būklė, kai pilvaplėvės paviršiai susijungia tarpusavyje, sukurdami pluoštinius audinius. Ši liga gali pasireikšti po operacijų, uždegiminių procesų ar traumų. Pilvaplėvės sąaugos gali sukelti įvairių simptomų, tokių kaip skausmas, virškinimo sutrikimai, ir gali turėti įtakos paciento gyvenimo kokybei. Svarbu atpažinti ir gydyti šią būklę, kad būtų išvengta komplikacijų, tokių kaip žarnų obstrukcija.
Ligos priežastis
Pagrindinės pilvaplėvės sąaugų priežastys dažniausiai yra chirurginės procedūros, ypač pilvo operacijos, tokios kaip apendektomija, cholecistektomija ar histerektomija. Be to, uždegiminiai procesai, tokie kaip peritonitas, ir traumos, pavyzdžiui, smūgiai į pilvą, taip pat gali sukelti šias sąaugas. Mechanizmas, dėl kurio susidaro sąaugos, yra susijęs su uždegiminiu atsaku, kuris skatina pluoštinio audinio gamybą, ir šis audinys gali sukelti organų tarpusavio sukibimą.
Rizikos faktoriai
- Chirurginės operacijos: Kuo daugiau operacijų atliekama pilvo ertmėje, tuo didesnė sąaugų rizika.
- Uždegiminės ligos: Tokios ligos kaip divertikulitas ar uždegiminės žarnų ligos gali padidinti riziką.
- Traumos: Mechaniniai sužalojimai pilvo srityje gali sukelti sąaugas.
- Genetika: Kai kurie žmonės gali turėti polinkį į sąaugų susidarymą dėl genetinių veiksnių.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali būti pilvo skausmas, kuris gali būti nuolatinis arba periodiškas.
- Virškinimo sutrikimai, tokie kaip pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.
- Pykinimas ir vėmimas, ypač esant žarnyno obstrukcijai.
- Sunkių atvejų atveju gali pasireikšti žarnyno obstrukcija, kuri reikalauja skubios medicininės intervencijos.
Diagnostika
Pilvaplėvės sąaugų diagnostika dažniausiai apima anamnezės surinkimą, fizinį tyrimą ir vaizdinius tyrimus. Ultrasonografija, kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT) yra naudojamos siekiant nustatyti sąaugų buvimą ir jų poveikį organams. Kartais gali prireikti laparoskopinės diagnostikos, kad būtų galima tiesiogiai vizualizuoti pilvo ertmę ir patvirtinti sąaugų buvimą.
Gydymas
Pilvaplėvės sąaugų gydymas gali būti medicininis arba chirurginis. Medicininis gydymas apima skausmo malšinimą, uždegimo kontrolę ir virškinimo funkcijų gerinimą. Chirurginis gydymas yra rekomenduojamas sunkių atvejų, kai sąaugos sukelia žarnyno obstrukciją arba stiprų skausmą. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazyvias procedūras, tokius kaip laparoskopinė adheziolizė, kuri leidžia pašalinti sąaugas su mažesnėmis komplikacijų rizikomis. Taip pat svarbu stebėti ir kontroliuoti paciento būklę po operacijos, kad būtų išvengta naujų sąaugų susidarymo.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai