Pirminė biliarinė kepenų cirozė
Anatomija
Pirminė biliarinė kepenų cirozė yra liga, kuri tiesiogiai paveikia kepenis. Ši liga yra autoimuninė, todėl organizmas pradeda atakuoti savo paties tulžies latakus, esančius kepenyse. Dėl šių pažeidimų tulžis kaupiasi kepenų audiniuose, sukeldama uždegimą ir, laikui bėgant, cirozę. Kepenys, kaip svarbus organas, atlieka daugelį funkcijų, įskaitant medžiagų apykaitą, detoksikaciją ir tulžies gamybą, todėl šios ligos poveikis gali turėti rimtų pasekmių visam organizmui, ypač virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai.
Ligos aprašymas
Pirminė biliarinė kepenų cirozė yra lėtinė liga, kuri sukelia tulžies latakų pažeidimą ir galiausiai jų neišvengiamą sunaikinimą. Tai sukelia uždegimą ir randėjimą kepenų audinyje, o laikui bėgant gali sukelti kepenų nepakankamumą. Liga dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus moterims ir yra svarbi dėl jos potencialiai mirtinų pasekmių, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Be to, ši liga gali sukelti kitų autoimuninių ligų atsiradimą, todėl jos tyrimas ir supratimas yra esminiai medicinos srityje.
Ligos priežastis
Pirminė biliarinė kepenų cirozė yra autoimuninė liga, tačiau jos tikslios priežastys dar nėra visiškai aiškios. Manoma, kad genetiniai veiksniai gali turėti įtakos, nes liga dažnai pasireiškia šeimose. Be to, infekcijos, toksinai ir hormoniniai pokyčiai taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi. Yra teorijų, kad tam tikri mikroorganizmai gali sukelti imuninės sistemos reakciją prieš tulžies latakus, tačiau šie mechanizmai dar yra tiriami.
Rizikos faktoriai
- Amžius: Liga dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus moterims.
- Lytys: Moterims pirminė biliarinė kepenų cirozė diagnozuojama dažniau nei vyrams.
- Genetika: Paveldimumas gali turėti įtakos ligos atsiradimui, ypač turint šeimos narių, sergančių šia liga.
- Autoimuninės ligos: Asmenys, turintys kitų autoimuninių ligų, tokių kaip reumatoidinis artritas ar skydliaukės sutrikimai, gali būti labiau linkę susirgti šia liga.
Simptomai
- Pirmieji ligos simptomai gali būti lengvi ir nespecifiniai, pavyzdžiui, nuovargis, niežėjimas, sausumas burnoje ir akių obuoliuose. Vėliau gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip gelta, pilvo skausmas, patinimas, tulžies pūslės akmenys ir net kepenų nepakankamumas. Ilgalaikiai simptomai gali apimti kraujavimą, ascitą (skysčių kaupimąsi pilvo ertmėje) ir psichikos sutrikimus.
Diagnostika
Pirminė biliarinė kepenų cirozė diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais, laboratoriniais tyrimais ir vaizdiniais tyrimais. Kraujo tyrimai, kurie nustato kepenų funkcijos rodiklius, yra esminiai. Taip pat naudojami antikūnų prieš mitohondrijas (AMA) tyrimai, kurie dažnai būna teigiami sergant šia liga. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali padėti įvertinti kepenų struktūrą ir nustatyti galimus pažeidimus.
Gydymas
Pirminės biliarinės kepenų cirozės gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai apima ursodeoksicholio rūgšties (UDCA) vartojimą, kuris gali padėti pagerinti tulžies srautą ir sumažinti kepenų pažeidimus. Sunkių atvejų atveju gali prireikti kepenų transplantacijos. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip dietos koregavimas, alkoholių apribojimas ir reguliarus fizinis aktyvumas. Naujausi tyrimai taip pat nagrinėja imunoterapijas ir biologinius vaistus, kurie gali būti perspektyvūs gydymo metodai ateityje.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai