Poūmis tiroiditas (virusinis, De Kerveno)

Ligos aprašymas
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Poūmis tiroiditas, dar žinomas kaip De Kerveno tiroiditas, yra uždegiminė liga, paveikianti skydliaukę, kuri yra svarbus endokrininis organas, esantis kaklo priekyje. Skydliaukė gamina hormonus, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą ir kitas organizmo funkcijas. Šios ligos metu skydliaukė gali patinti, sukelti skausmą ir paveikti hormonų gamybą, todėl gali pasireikšti įvairūs simptomai, susiję su hormonų disbalansu. Taip pat gali būti paveikti gretimi audiniai, o uždegimas gali sukelti bendrą diskomfortą ir skausmą kaklo srityje.

Ligos aprašymas

Poūmis tiroiditas yra laikinas skydliaukės uždegimas, dažniausiai sukeltas virusinės infekcijos. Ši liga gali pasireikšti po peršalimo ar gripo, ir nors dažniausiai ji praeina savaime, ji gali sukelti laikinas hormonų disfunkcijas. Poūmis tiroiditas yra svarbi liga, nes ji gali sukelti hipertiroidizmą, o vėliau – hipotiroidizmą, todėl būtina stebėti ir tinkamai gydyti šią būklę, kad būtų išvengta ilgalaikių pasekmių.

Ligos priežastis

Poūmio tiroidito priežastys dažniausiai yra virusinės infekcijos, tokios kaip gripas, paragripas, adenovirusai ar kiti virusai. Uždegimas skydliaukėje gali būti sukeltas imuninės sistemos reakcijos į šias infekcijas. Taip pat yra teorijų, jog genetiniai veiksniai gali turėti įtakos ligos vystymuisi, tačiau tikslios priežastys dar nėra visiškai išaiškintos. Be to, galimi ir kiti rizikos veiksniai, tokie kaip stresas ir hormoniniai pokyčiai, kurie gali prisidėti prie ligos atsiradimo.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: dažniau pasitaiko suaugusiems, ypač moterims.
  • Virusinės infekcijos: neseniai persirgtos virusinės ligos gali padidinti riziką.
  • Genetika: šeimos anamnezė gali turėti įtakos.
  • Imuninės sistemos sutrikimai: žmonėms su autoimuninėmis ligomis yra didesnė rizika susirgti.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti kaklo skausmas, kuris dažnai jaučiamas vienoje pusėje, skydliaukės patinimas, nuovargis, svorio pokyčiai, nerimas, širdies plakimo pagreitėjimas, karščiavimas ir prakaitavimas. Kai kurie pacientai gali patirti hipertiroidizmo simptomus, tokius kaip nervingumas ir miego sutrikimai, o vėliau gali pasireikšti hipotiroidizmo simptomai, įskaitant nuovargį ir depresiją.

Diagnostika

Poūmis tiroiditas diagnozuojamas remiantis klinikiniais simptomais, paciento istorija ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojai dažnai atlieka kraujo tyrimus, siekdami įvertinti skydliaukės hormonų lygį, taip pat uždegimo žymenų, tokių kaip TSH (skydliaukę stimuliuojantis hormonas) ir T3 bei T4 hormonai, lygį. Ultragarso tyrimas taip pat gali būti naudojamas, kad būtų galima įvertinti skydliaukės struktūrą ir nustatyti uždegimo buvimą.

Gydymas

Gydymo galimybės apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Dažnai skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), skirti skausmui ir uždegimui mažinti. Jei pasireiškia hipertiroidizmo simptomai, gali būti skiriami beta blokatoriai, siekiant suvaldyti simptomus. Sunkiais atvejais gali prireikti hormonų terapijos, kad būtų atstatytas hormonų balansas. Nemediciniai sprendimai apima poilsį, streso valdymą ir sveiką gyvenimo būdą, kuris gali padėti sumažinti simptomus ir pagerinti bendrą savijautą. Tyrimai rodo, kad poūmio tiroidito prognozė dažniausiai yra gera, tačiau svarbu stebėti ir gydyti bet kokius pasikartojančius simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dilgėlinė
dismenorėjos
dusulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
mišria
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nutukimas
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plazmos
pratimai
priklausomybė
procedūros
pūkšlė
pūslės
riešutai
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
tabletės
terapija
tiroiditas
tyrimas
uždegimas
vaistai
vargina
varpos
venos
vėžys
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą