Profilaktinė chirurgija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Profilaktinė chirurgija yra medicininė praktika, skirta sumažinti tam tikrų ligų, dažniausiai vėžio, riziką. Ši chirurginė intervencija dažnai apima organų ar audinių, kurie gali tapti vėžiniais, pašalinimą. Pavyzdžiui, profilaktinė mastektomija gali būti taikoma moterims, turinčioms didelę krūties vėžio riziką dėl genetinių veiksnių, tokių kaip BRCA1 ar BRCA2 mutacijos. Šiuo atveju paveiktos sistemos yra reprodukcinė ir endokrininė, o chirurgija gali turėti įtakos hormonų pusiausvyrai ir bendrai sveikatai.

Ligos aprašymas

Profilaktinė chirurgija nėra liga, tačiau tai yra prevencinė priemonė, skirta sumažinti tam tikrų ligų, ypač vėžio, riziką. Ši chirurginė intervencija gali apimti įvairius metodus, tokius kaip organų pašalinimas ar audinių rekonstrukcija. Profilaktinė chirurgija yra svarbi, nes ji gali išgelbėti gyvybes, sumažinant vėžio vystymosi tikimybę asmenims, turintiems didelę riziką. Tai gali būti ypač svarbu žmonėms, turintiems šeimos istoriją tam tikrų vėžio formų.

Ligos priežastis

Pagrindinės priežastys, dėl kurių gali būti rekomenduojama profilaktinė chirurgija, apima genetinius veiksnius, šeimos istoriją ir ankstyvus vėžio požymius. Genetiniai tyrimai gali atskleisti mutacijas, kurios padidina vėžio riziką, pavyzdžiui, BRCA mutacijos. Be to, žmonės, turintys artimų giminaičių, sirgusių tam tikromis vėžio formomis, gali būti skatinami apsvarstyti profilaktinę chirurgiją, kad sumažintų savo riziką. Kita priežastis gali būti ankstyvi vėžinės būklės požymiai, kurie gali būti identifikuoti atliekant medicininius tyrimus.

Rizikos faktoriai

  • Genetinė predispozicija: žmonės, turintys BRCA mutacijas ar kitus genetinius rizikos veiksnius, gali būti labiau linkę į tam tikras vėžio formas.
  • Šeimos istorija: asmenys, turintys artimų giminaičių, sirgusių vėžiu, gali turėti didesnę riziką susirgti.
  • Amžius: vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su vėžio rizika, todėl profilaktinė chirurgija gali būti svarbi šiai pacientų grupei.

Simptomai

  • Profilaktinė chirurgija dažnai atliekama prieš pasireiškiant simptomams, tačiau kai kuriais atvejais pacientai gali turėti ankstyvus vėžio požymius, tokius kaip nepaaiškinamas svorio kritimas, nuovargis ar skausmas. Šie simptomai gali būti lengvi arba sunki, priklausomai nuo vėžio stadijos ir tipo.

Diagnostika

Profilaktinės chirurgijos poreikis dažnai nustatomas atliekant genetinius tyrimus, šeimos istorijos analizę ir medicininius įvertinimus. Gydytojai gali rekomenduoti papildomus tyrimus, tokius kaip mamografija, ultragarsas ar MRT, siekiant įvertinti galimus vėžio požymius. Genetiniai konsultantai gali padėti pacientams suprasti riziką ir apsvarstyti chirurgijos galimybes.

Gydymas

Profilaktinė chirurgija gali apimti įvairias procedūras, tokias kaip mastektomija, ovariektomija (kiaušidžių pašalinimas) arba storosios žarnos rezekcija. Be chirurginių sprendimų, pacientams gali būti rekomenduojama stebėjimo strategija, hormonų terapija ar kiti gydymo metodai, kad būtų sumažinta vėžio rizika. Naujausios terapijos galimybės taip pat gali apimti imunoterapiją ar tikslinę terapiją, kurios gali padėti pacientams, turintiems genetinę predispoziciją vėžiui.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
blokados
endometrioze
fungoides
greitai
komplikacija
lesch
limfedema
lizdai
lokali
maliarija
miokarditas
operacija
poliomielitas
profilaktika
pūslė
ragenos
skersmens
spinduliai
sporotrichoze
talasemija

Rašyti komentarą