Psoriazinis artritas

Ligos aprašymas
Dietos
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Psoriazinis artritas yra lėtinė liga, kuri paveikia sąnarius ir odą. Ši liga dažniausiai pasireiškia pacientams, turintiems psoriazę, odos ligą, kuri sukelia odos pleiskanojimą ir uždegimą. Psoriazinis artritas gali paveikti bet kuriuos sąnarius, įskaitant mažus sąnarius, esančius rankose ir kojose, bei didesnius sąnarius, tokius kaip keliai ir klubai. Be to, liga gali paveikti stuburą, sukeldama spondilitą, ir gali turėti įtakos raumenims ir sausgyslėms, sukeldama skausmą ir diskomfortą. Taip pat gali būti pažeidžiamos ir kitos organizmo sistemos, pavyzdžiui, akys, širdis ir inkstai.

Ligos aprašymas

Psoriazinis artritas yra autoimuninė liga, kuri sukelia uždegimą sąnariuose ir gali sukelti odos simptomus, būdingus psoriazei. Ši liga gali turėti įvairių pasireiškimų, todėl simptomai gali skirtis tarp pacientų. Psoriazinis artritas yra svarbus dėl savo poveikio gyvenimo kokybei, nes skausmas ir judėjimo apribojimai gali paveikti kasdienę veiklą, socialinį gyvenimą ir psichologinę gerovę. Be to, nesavalaikis gydymas gali sukelti sunkių sąnarių pažeidimų ir negalios.

Ligos priežastis

Pagrindinė psoriazinio artrito priežastis nėra visiškai suprantama, tačiau manoma, kad tai yra autoimuninis procesas, kurio metu imuninė sistema klaidingai puola organizmo audinius. Genetiniai veiksniai gali turėti įtakos ligos vystymuisi, nes psoriazinis artritas dažnai pasitaiko šeimose. Be to, aplinkos veiksniai, tokie kaip infekcijos, stresas, traumos ir tam tikros cheminės medžiagos, taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi. Kiti mechanizmai, tokie kaip uždegiminiai procesai ir imuninės sistemos disfunkcija, taip pat yra svarbūs šios ligos etiologijoje.

Rizikos faktoriai

  • Genetika – šeimos anamnezė, ypač jei artimieji giminaičiai turi psoriazę ar psoriazinį artritą.
  • Amžius – liga dažniausiai diagnozuojama suaugusiems, tačiau ji gali pasireikšti bet kuriame amžiuje.
  • Odos ligos – psoriazė yra pagrindinis rizikos veiksnys, nes dauguma psoriazinio artrito pacientų turi odos simptomų.
  • Infekcijos – tam tikros infekcijos, pavyzdžiui, streptokokinės bakterijos, gali sukelti psoriazinio artrito paūmėjimą.
  • Stresas – emocinis ar fizinis stresas gali pabloginti ligos simptomus.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima sąnarių skausmą, sustingimą, patinimą ir judėjimo apribojimus. Šie simptomai gali būti lengvi arba sunkūs, priklausomai nuo ligos stadijos. Be to, pacientai gali patirti odos simptomus, tokius kaip raudonos, pleiskanojančios dėmės, kurios gali būti skausmingos ir niežtinčios. Taip pat gali pasireikšti nagų pokyčiai, tokie kaip nagų deformacijos ar pleiskanojimas. Kai kuriems pacientams gali pasireikšti sisteminiai simptomai, tokie kaip nuovargis ir bendras negalavimas.

Diagnostika

Psoriazinio artrito diagnozė remiasi klinikiniais simptomais ir paciento istorija. Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą, kad įvertintų sąnarių būklę ir odos pažeidimus. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ir rentgeno nuotraukos, gali būti naudojami uždegimo požymiams nustatyti ir sąnarių pažeidimams įvertinti. Taip pat gali būti atliekami specifiniai testai, siekiant išskirti psoriazinį artritą iš kitų artrito formų.

Gydymas

Psoriazinio artrito gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas gali apimti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU), kortikosteroidus, ligą modifikuojančius antireumatinius vaistus (DMARDs) ir biologinius preparatus, kurie veikia specifinius imuninės sistemos aspektus. Taip pat galima taikyti fizioterapiją ir reabilitacijos programas, siekiant pagerinti judėjimą ir sumažinti skausmą. Neseniai atsiradusios terapijos, tokios kaip biologiniai vaistai, pasižymi didesniu efektyvumu ir gali gerokai pagerinti pacientų gyvenimo kokybę. Be to, gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir streso valdymas, taip pat gali turėti teigiamą poveikį ligos valdymui.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dismenorėjos
dispepsija
dusulys
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
mišria
nefritas
nekrozė
nerimas
nutukimas
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plazmos
pratimai
priklausomybė
procedūros
psoriazinė artropatija
pūslės
riešutai
sąnarys
sergamumas
sergantiesiems
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
tabletės
terapija
tyrimas
uždegimas
vaistai
vargina
varpos
vaskulitas
venos
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą