Retrofaringinis ir parafaringinis abscesas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Retrofaringinis ir parafaringinis abscesas yra susijęs su žmogaus kaklo anatomija, ypač su ryklės ir aplinkinių audinių struktūromis. Retrofaringinis abscesas atsiranda už ryklės, o parafaringinis – šalia ryklės, tarp ryklės ir žandikaulio kampo. Šios srities anatomija apima raumenis, jungiamuosius audinius, nervus ir kraujagysles, kurios gali būti paveiktos infekcijos. Infekcija gali plisti iš burnos, nosies ar ryklės, sukeldama uždegimą ir pūlingą skysčių kaupimąsi šiose srityse, kas gali sukelti rimtų komplikacijų, jei nebus gydoma laiku.

Ligos aprašymas

Retrofaringinis ir parafaringinis abscesas yra pūlingas procesas, kuris gali kilti dėl bakterinės infekcijos, dažniausiai po ryklės arba tonzilių infekcijos. Ši liga gali sukelti įvairių komplikacijų, tokių kaip kvėpavimo takų obstrukcija, sepsinis šokas ir kitos sisteminės infekcijos. Jos svarba kyla iš to, kad gali greitai progresuoti ir kelti grėsmę gyvybei, todėl būtina skubiai atpažinti ir gydyti.

Ligos priežastis

Pagrindinės retrofaringinio ir parafaringinio absceso priežastys apima bakterines infekcijas, kurios dažniausiai atsiranda dėl tonzilitų, faringitų ar odontogeninių infekcijų. Infekcijos sukėlėjai gali būti stafilokokai, streptokokai ar anaerobinės bakterijos. Be to, mechanizmai, kurie gali prisidėti prie šių abscesų vystymosi, apima imuninės sistemos silpnėjimą, burnos higienos trūkumą ir lėtines ligas, tokias kaip cukrinis diabetas.

Rizikos faktoriai

  • Imuninės sistemos sutrikimai, kurie gali padidinti infekcijos riziką.
  • Burnos ir ryklės infekcijos, tokios kaip tonzilitas ar faringitas, kurios gali plisti į gilesnius audinius.
  • Odontologinės problemos, pavyzdžiui, dantų ėduonis ar abscesai, kurie gali sukelti infekciją.
  • Bloga burnos higiena, kuri gali prisidėti prie bakterijų kaupimosi ir infekcijų.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima stiprų gerklės skausmą, kuris gali būti vienpusis arba dvipusis.
  • Kvėpavimo sunkumai, ypač gulint.
  • Karščiavimas ir bendras silpnumas.
  • Burnos atidarymo sunkumai, vadinami trismus.
  • Gali pasireikšti pūlingas išskyros iš ryklės.

Diagnostika

Retrofaringinio ir parafaringinio absceso diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniais simptomais, fiziniu tyrimu ir vaizdo tyrimais. Gydytojas gali atlikti gerklės tyrimą, siekiant nustatyti uždegimo požymius. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali būti naudojami norint įvertinti absceso dydį ir vietą bei nustatyti galimas komplikacijas.

Gydymas

Retrofaringinio ir parafaringinio absceso gydymas paprastai apima antibiotikų terapiją, siekiant kovoti su infekcija. Jei abscesas yra didelis arba sukelia kvėpavimo takų obstrukciją, gali prireikti chirurginio drenažo. Taip pat gali būti taikomi nemedicininiai sprendimai, tokie kaip skausmą malšinantys vaistai ir antiseptiniai skalavimai, siekiant palengvinti simptomus. Naujausios terapijos galimybės gali apimti pažangias vaistų formas ir naujas chirurgines technikas, kurios užtikrina veiksmingesnį gydymą ir greitesnį atsigavimą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
bakterijos
flegmona
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kvėpavimas
laringitas
ligos
mėnesinės
paburkimas
plaučiai
pūslės
skausmas
sutrikimai
terapija
uždegimas

Rašyti komentarą