Skrandžio polipai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Skrandžio polipai yra gerybiniai augliai, kurie susidaro skrandžio gleivinėje. Ši liga paveikia skrandžio anatomiją, ypač jo gleivinę, kuri yra išklota specialiu epiteliniu audiniu. Polipai gali atsirasti bet kurioje skrandžio dalyje, tačiau dažniausiai jie randami kūno ir antrumo srityse. Dėl jų buvimo skrandžio gleivinėje gali būti sutrikdyta normali skrandžio funkcija, o tai gali turėti įtakos virškinimo procesams bei maistinių medžiagų įsisavinimui.

Ligos aprašymas

Skrandžio polipai yra dažna liga, kurios metu skrandžio gleivinėje atsiranda gerybinių auglių. Šie polipai gali būti įvairių dydžių ir formų, o jų pobūdis gali būti skirtingas – nuo paprastų adenomatinių polipų iki hiperplazinių polipų. Nors dauguma skrandžio polipų yra gerybiniai ir nekelia pavojaus gyvybei, kai kurie iš jų gali turėti potencialą virsti piktybiniais navikais. Ši liga yra svarbi, kadangi gali sukelti simptomus, tokius kaip skausmas, diskomfortas ir virškinimo sutrikimai, taip pat didina skrandžio vėžio riziką.

Ligos priežastis

Skrandžio polipų atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau yra keletas veiksnių, kurie gali prisidėti prie jų vystymosi. Tai apima lėtines uždegimines ligas, tokias kaip gastritas, Helicobacter pylori infekciją, genetiką, bei tam tikrų vaistų vartojimą, pavyzdžiui, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU). Be to, mitybos įpročiai, pavyzdžiui, didelis druskos vartojimas ir mažas vaisių bei daržovių kiekis, taip pat gali turėti įtakos polipų formavimuisi.

Rizikos faktoriai

  • Helicobacter pylori infekcija – ši bakterija gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą, kuris skatina polipų atsiradimą.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija, susijusi su skrandžio polipais ar vėžiu, gali padidinti riziką.
  • Mitybos įpročiai – didelis druskos ir konservuotų maisto produktų vartojimas gali didinti polipų riziką.
  • Chroniškas gastritas – ilgalaikis uždegimas skrandžio gleivinėje gali skatinti polipų formavimąsi.

Simptomai

  • Dauguma skrandžio polipų nesukelia jokių simptomų, tačiau kai kurie pacientai gali patirti skausmą skrandyje, pilvo pūtimą, pykinimą ar vėmimą.
  • Jei polipai yra dideli, jie gali sukelti obstrukciją, dėl ko gali pasireikšti stiprus skausmas ir virškinimo sutrikimai.
  • Retais atvejais, polipai gali kraujuoti, kas gali pasireikšti krauju vemiant arba tamsiomis išmatomis.

Diagnostika

Skrandžio polipams diagnozuoti naudojami įvairūs tyrimai. Paprastai atliekama gastroskopija, kurios metu gydytojas naudoja specialų prietaisą – gastroskopą, kad apžiūrėtų skrandžio gleivinę. Šios procedūros metu galima paimti audinių mėginius biopsijai, kad būtų galima nustatyti polipų pobūdį. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas ar kompiuterinė tomografija, siekiant įvertinti skrandžio būklę.

Gydymas

Skrandžio polipų gydymas priklauso nuo jų dydžio, tipo ir simptomų buvimo. Maži ir nesukeliantys problemų polipai dažnai nereikalauja gydymo ir gali būti stebimi. Tačiau, jei polipai sukelia simptomus arba yra dideli, gali prireikti chirurginės intervencijos jų pašalinimui. Be to, gydant Helicobacter pylori infekciją, gali būti skiriami antibiotikai ir rūgšties sekreciją slopinantys vaistai. Naujoviškos terapijos galimybės apima endoskopinius metodus, kurie leidžia pašalinti polipus be didelių chirurginių intervencijų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
augliai
dispepsija
gastritas
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligoms
ligos
paburkimas
peritonitas
polipai
sindromas
skausmas
uždegimas
vaistai
virškinimas
virusai

Komentarai

2023-10-03 | Zitute
Ką valgyti ,kad neaugtų polipai skrandyje. Oman jų yra ir lytiniuose lūpose

Rašyti komentarą