Stemplės atrezija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai

Anatomija

Stemplės atrezija yra įgimta anomalija, kai stemplė, kuri yra vamzdelis, jungiantis gerklę su skrandžiu, nėra visiškai suformuota. Dėl šios ligos stemplė gali būti užblokuota arba gali trūkti tam tikra dalimi. Ši būklė dažnai yra susijusi su kitomis įgimtomis anomalijomis, tokiomis kaip trachėjos stenoze ar bronchų anomalijomis. Paveiktos organų sistemos apima virškinimo sistemą, kuri yra atsakinga už maisto pernešimą į skrandį, ir kvėpavimo sistemą, kadangi trachėja ir stemplė yra arti viena kitos.

Ligos aprašymas

Stemplės atrezija yra rimta liga, kuri dažniausiai diagnozuojama naujagimiams. Ji gali pasireikšti įvairiomis formomis, tačiau dažniausiai pasitaiko, kai stemplė baigiasi akluoju maišeliu, o maistas negali pasiekti skrandžio. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip aspiracinė pneumonija, kai maisto dalelės patenka į plaučius, arba mitybos sutrikimai, jei vaikas negali gauti reikiamos mitybos. Be to, stemplės atrezija gali būti susijusi su kitomis genetinėmis ligomis, todėl jos diagnozė ir gydymas reikalauja išsamios medicininės priežiūros.

Ligos priežastis

Stemplės atrezijos priežastys dažnai lieka neaiškios, tačiau manoma, kad tai gali būti dėl genetinių veiksnių ir aplinkos poveikio nėštumo metu. Kai kurie tyrimai rodo, kad moterims, kurios nėštumo metu vartoja tam tikrus vaistus, gali padidėti stemplės atrezijos rizika. Be to, šios ligos atsiradimas gali būti susijęs su chromosomų anomalijomis, tokiomis kaip trisomija 21 (Dauno sindromas), arba su kitomis įgimtų anomalijų grupėmis.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai: šeimos istorija su įgimtų anomalijų atvejais gali padidinti riziką.
  • Motinos sveikatos būklė: tam tikros ligos, kaip diabetas ar nutukimas, gali padidinti riziką.
  • Aplinkos veiksniai: narkotikų vartojimas, alkoholis ar tam tikri vaistai nėštumo metu gali prisidėti prie ligos atsiradimo.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima sunkumus maitinantis, seilėtekį, vėmimą, kosulį arba dusulį po maisto vartojimo. Kai kuriais atvejais naujagimiai gali turėti pilvo pūtimą ar kitus virškinimo sutrikimus.

Diagnostika

Stemplės atrezija diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir vaiko fiziniu ištyrimu. Papildomi tyrimai apima rentgeno nuotraukas, kurios gali parodyti stemplės struktūrą, ir endoskopiją, leidžiančią tiesiogiai apžiūrėti stemplę. Taip pat gali būti atliekami ultragarso tyrimai nėštumo metu, siekiant nustatyti galimas anomalijas.

Gydymas

Stemplės atrezijos gydymas dažniausiai apima chirurginę intervenciją, kurios metu stemplė yra sujungiama arba atstatoma. Priklausomai nuo atrezijos tipo ir sunkumo, gali prireikti kelių operacijų. Be to, svarbu užtikrinti, kad naujagimiai gautų tinkamą mitybą, todėl gali būti naudojami specialūs maisto mišiniai arba parenteralinė mityba. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip regeneracinė medicina, šiuo metu yra tiriamos, siekiant pagerinti gydymo rezultatus ir sumažinti komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
arteritas
atrezijos
bakterijos
bėrimai
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dilgėlinė
dismenorėjos
dusulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
komplikacijos
kraujas
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
maistas
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nutukimas
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
plazmos
pratimai
priklausomybė
procedūros
pūkšlė
pūslės
riešutai
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
stemplė
sutrikimai
terapija
trachėja
tyrimas
užakimas
uždegimas
vaistai
vargina
venos
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą