Stemplės spazmas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Stemplės spazmas yra liga, susijusi su stemplės, kuri yra vamzdinis organas, jungiantis gerklę su skrandžiu, funkcija. Stemplė yra sudaryta iš raumenų, kurie padeda maistui judėti žemyn į skrandį. Stemplės spazmas pasireiškia, kai raumenys nesugebėjo tinkamai atsipalaiduoti arba susitraukti, sukeldami skausmą ir diskomfortą. Ši liga gali paveikti virškinimo sistemą, ypač stemplės ir skrandžio sąsajoje, sukeldama sutrikimų maisto judėjime ir virškinime.

Ligos aprašymas

Stemplės spazmas yra būklė, kai stemplės raumenys netinkamai reaguoja į maisto ar skysčių praeitį, sukeldami skausmingus ir diskomfortiškus pojūčius. Ši liga gali sukelti rijimo sunkumų, skausmą krūtinėje ir net panikos priepuolius, nes simptomai gali būti panašūs į širdies problemas. Stemplės spazmas yra svarbi liga, nes ji gali ženkliai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, apribodama gebėjimą valgyti ir bendrauti.

Ligos priežastis

Stemplės spazmo priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima raumenų sutrikimus, nervų sistemas, kurios kontroliuoja stemplę, bei stemplės uždegimą. Stresas ir emociniai veiksniai taip pat gali prisidėti prie šios ligos vystymosi. Kai kurie mokslininkai mano, kad stemplės spazmas gali būti susijęs su refliuksu, kur skrandžio rūgštis dirgina stemplę, o tai gali sukelti raumenų disfunkciją. Be to, tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, aštrūs ar rūgštūs, gali pabloginti simptomus.

Rizikos faktoriai

  • Stresas – emocinė įtampa gali sukelti raumenų spazmus ir pabloginti simptomus.
  • Maisto pasirinkimai – tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, kofeinas, alkoholis ir aštrūs maisto produktai, gali padidinti riziką.
  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės gali turėti didesnę riziką dėl raumenų silpnėjimo ir nervų funkcijos pokyčių.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali turėti įtakos stemplės spazmo išsivystymui.

Simptomai

  • Stemplės spazmo simptomai gali būti įvairūs ir apima: skausmą krūtinėje, kuris gali būti aštrus arba bukas; rijimo sunkumus, kai maistas ar skysčiai stringa; jausmą, kad maistas užstrigo stemplėje; ir diskomfortą po valgymo. Kai kuriais atvejais simptomai gali pasireikšti kaip panikos priepuoliai, nes krūtinės skausmas gali būti klaidingai interpretuojamas kaip širdies problemos.

Diagnostika

Stemplės spazmo diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti endoskopiją, kurios metu naudojamas plonas vamzdelis su kamera, kad būtų galima apžiūrėti stemplę ir pašalinti kitus galimus sutrikimus. Be to, gali būti atliekami rijimo tyrimai, kurie padeda įvertinti stemplės raumenų funkciją ir judėjimą. Rentgeno tyrimai su kontrastinėmis medžiagomis taip pat gali būti naudojami siekiant nustatyti, ar yra struktūrinių problemų.

Gydymas

Stemplės spazmo gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Vaistai, tokie kaip antidepresantai arba raumenis atpalaiduojantys preparatai, gali padėti sumažinti simptomus. Be to, gydytojai gali rekomenduoti dietos pakeitimus, pavyzdžiui, vengti aštrių ir rūgščių maisto produktų. Psichologinė terapija, tokia kaip kognityvinė elgesio terapija, gali būti naudinga tiems, kuriems stresas ar nerimas yra svarbus ligos veiksnys. Naujoviški gydymo būdai, tokie kaip botulino toksino injekcijos, taip pat gali būti taikomi kaip galimybė pacientams, kuriems tradiciniai gydymo metodai nepadeda.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
achalazija
diabetas
diagnostika
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
maistas
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
stemplė
sutrikimai
uždegimas
vargina

Rašyti komentarą