Trachoma

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Trachoma yra infekcinė akių liga, kuri daugiausia pažeidžia junginę ir rageną. Ši liga turi tiesioginį poveikį akies anatomijai, ypač apimančiai akies paviršių ir aplinkines struktūras. Trachoma sukelia uždegimą, dėl kurio atsiranda randai ant junginės ir ragenos, galiausiai galintys sukelti aklumą. Paveiktos struktūros, tokios kaip ašarų liaukos ir akies vokai, taip pat gali būti pažeistos, sukeldamos papildomų komplikacijų, tokių kaip sausos akys ar infekcijos.

Ligos aprašymas

Trachoma yra lėtinė bakterinė infekcija, kurią sukelia Chlamydia trachomatis. Ši liga yra viena iš pagrindinių pasaulio aklumo priežasčių, ypač besivystančiose šalyse. Trachoma plinta per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusių asmenų akimis ar ašaromis, taip pat per užterštus daiktus, tokius kaip rankšluosčiai. Liga dažnai vystosi lėtai, ir jos simptomai gali pasireikšti tik po metų ar net dešimtmečių, todėl ji gali būti nepakankamai diagnozuota ir gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinė trachomos priežastis yra Chlamydia trachomatis bakterija. Ši bakterija dauginasi junginėje, sukeldama uždegimą ir randėjimą. Rizikos veiksniai, tokie kaip prasta higiena, netinkamos gyvenimo sąlygos ir didelis gyventojų tankis, gali prisidėti prie infekcijos plitimo. Be to, dažna akių traumuotė ir kitos akių ligos gali padidinti trachomos išsivystymo tikimybę.

Rizikos faktoriai

  • Prasta higiena – nepakankamas rankų plovimas ir asmeninės higienos laikymasis gali padidinti infekcijos riziką.
  • Gyvenimo sąlygos – žmonės, gyvenantys perpildytose ir nešvariose aplinkose, yra labiau linkę susirgti trachoma.
  • Demografiniai veiksniai – moterys ir vaikai dažniau serga trachoma dėl didesnio kontakto su užsikrėtusiais asmenimis.

Simptomai

  • Pirmieji simptomai gali apimti niežėjimą ir dirginimą akyse, akies paraudimą ir padidėjusią ašarojimą.
  • Vėliau gali pasireikšti skausmas, fotofobija (šviesos baimė) ir gleivinės išskyros iš akių.
  • Sunki trachomos forma gali sukelti junginės randėjimą, ragenos opas ir galiausiai aklumą.

Diagnostika

Trachomos diagnozė dažniausiai atliekama remiantis klinikiniais simptomais ir fiziniu akies tyrimu. Oftalmologai naudoja specialius instrumentus, kad įvertintų junginės ir ragenos būklę. Papildomi tyrimai, tokie kaip kultūros ar polimerazės grandininės reakcijos (PGR), gali būti atliekami siekiant patvirtinti Chlamydia trachomatis infekciją.

Gydymas

Trachomos gydymas apima antibiotikų vartojimą, dažniausiai azitromiciną, kuris efektyviai naikina bakteriją. Be to, chirurginės intervencijos gali būti būtinos sunkiais atvejais, kai susidaro randai arba deformuojasi akies vokai. Prevencinės priemonės, tokios kaip geresnės higienos sąlygos ir švietimo programos, taip pat yra svarbios siekiant sumažinti trachomos paplitimą ir išvengti jos komplikacijų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
diabetas
diagnostika
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
ligos
nutukimas
pūslės
sarkoidozė
sindromas
terapija
trachoma
tuberkuliozė
uždegimas
vargina

Rašyti komentarą