Ūminis inkstų nepakankamumas
Anatomija
Ūminis inkstų nepakankamumas yra liga, kuri tiesiogiai paveikia inkstus – organus, atsakingus už kraujo filtravimą, mineralų ir skysčių balanso palaikymą bei toksinų šalinimą iš organizmo. Inkstai yra poriniai organai, esantys abiejose stuburo pusėse, juosmens srityje. Šie organai turi sudėtingą anatomiją, susidedančią iš nefronų, kurie yra pagrindiniai filtravimo vienetai. Ūminio inkstų nepakankamumo atveju sutrinka nefronų funkcija, dėl ko inkstai negali tinkamai atlikti savo vaidmens, o tai gali sukelti rimtus organizmo sutrikimus, įskaitant elektrolitų disbalansą ir skysčių kaupimąsi organizme.
Ligos aprašymas
Ūminis inkstų nepakankamumas yra staigus inkstų funkcijos sumažėjimas, kuris gali pasireikšti per kelias valandas ar dienas. Ši liga gali būti grįžtama, tačiau ji reikalauja greito gydymo, kad būtų išvengta ilgalaikių pasekmių. Ūminis inkstų nepakankamumas gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių sutrikimai, infekcijos ir net mirtis, todėl jo diagnostika ir gydymas yra labai svarbūs. Ši liga gali būti susijusi su įvairiomis priežastimis, nuo vaistų poveikio iki dehidratacijos ar šoko.
Ligos priežastis
Pagrindinės ūminio inkstų nepakankamumo priežastys gali būti suskirstytos į tris kategorijas: prerenalinės, renalines ir postrenalinės. Prerenalinės priežastys apima sumažėjusį kraujo pritekėjimą į inkstus, kuris gali būti dėl dehidratacijos, šoko, širdies nepakankamumo ar kraujagyslių ligų. Renalinės priežastys yra susijusios su tiesioginiu inkstų pažeidimu, pavyzdžiui, dėl toksinų, vaistų, infekcijų ar autoimuninių ligų. Postrenalinės priežastys gali būti susijusios su šlapimo nutekėjimo kliūtimis, tokiomis kaip šlapimo takų akmenys ar prostatos padidėjimas.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresnio amžiaus žmonės dažniau patiria inkstų funkcijos sutrikimus.
- Širdies ir kraujagyslių ligos – šios ligos gali sumažinti kraujo pritekėjimą į inkstus.
- Diabetas – gliukozės kiekio kontrolė gali paveikti inkstų sveikatą.
- Vaistų vartojimas – kai kurie vaistai gali sukelti inkstų pažeidimus.
- Dehidratacija – skysčių trūkumas gali sukelti inkstų funkcijos sutrikimą.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali būti šlapimo kiekio sumažėjimas, edema (patinimas), nuovargis, pykinimas, vėmimas, ir galvos skausmas. Sunkiais atvejais gali pasireikšti konfuzija, traukuliai ir net koma.
Diagnostika
Ūminio inkstų nepakankamumo diagnostika apima klinikinius tyrimus, laboratorinius tyrimus ir vaizdinius tyrimus. Pirmiausia atliekami kraujo tyrimai, siekiant įvertinti kreatinino ir karbamido kiekį, kurie padeda nustatyti inkstų funkcijos sutrikimus. Taip pat gali būti atliekami šlapimo tyrimai, siekiant įvertinti šlapimo sudėtį ir galimus pažeidimus. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, gali būti naudojami norint nustatyti galimas kliūtis šlapimo takuose.
Gydymas
Ūminio inkstų nepakankamumo gydymas priklauso nuo priežasties ir ligos sunkumo. Gydymas gali apimti skysčių ir elektrolitų balansą, vaistų skyrimą, kurie padeda atkurti inkstų funkciją, ir, jei reikia, dializę. Taip pat svarbu nustatyti ir gydyti pagrindinę ligos priežastį. Naujovės gydyme gali apimti naujas terapijas, tokias kaip regeneracinė medicina, kuri siekia atkurti pažeistus inkstų audinius. Svarbu, kad gydymas būtų pradėtas kuo greičiau, kad būtų išvengta ilgalaikių pasekmių inkstų funkcijai.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas