Vezikoureterinis refliuksas
Anatomija
Vezikoureterinis refliuksas (VUR) yra būklė, susijusi su šlapimo taku, ypač su šlapimo pūslės ir šlapimtakių anatomija. Normaliai šlapimas teka iš inkstų per šlapimtakius į šlapimo pūslę ir vėliau išsiskiria per šlaplę. VUR metu šlapimas grįžta atgal iš šlapimo pūslės į šlapimtakius ir net į inkstus. Tai gali sukelti inkstų pažeidimus ir infekcijas, nes šlapimas, kuriame yra bakterijų, gali pakliūti į aukščiau esančius organus, sukeldamas uždegimą ir infekcijas.
Ligos aprašymas
Vezikoureterinis refliuksas yra dažna vaikų urologinė problema, tačiau ji gali pasitaikyti ir suaugusiems. Liga gali būti įgimta arba išsivystyti dėl kitų sveikatos sutrikimų. VUR gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip inkstų infekcijos, inkstų pažeidimai ir netgi inkstų nepakankamumas. Dėl šios priežasties VUR yra svarbus klinikinis klausimas, reikalaujantis dėmesio ir tinkamo gydymo.
Ligos priežastis
Pagrindinės vezikoureterinio refliukso priežastys gali būti šios: – Įgimtos anomalijos, kurios sukelia šlapimo takų struktūros defektus.- Šlapimo pūslės raumenų silpnumas, dėl kurio šlapimas negali būti efektyviai išstumiamas.- Šlapimo takų infekcijos, kurios gali paveikti šlapimo pūslės ir šlapimtakių funkciją.- Traumos ar chirurginės procedūros, kurios gali paveikti šlapimo takų anatomiją. Šios priežastys gali sukelti šlapimo refliuksą ir sukelti įvairių komplikacijų.
Rizikos faktoriai
- Įgimtos šlapimo takų anomalijos – tai gali būti genetinės problemos, kurios sukelia šlapimo takų struktūros defektus.
- Šlapimo takų infekcijos – dažnos infekcijos gali pažeisti šlapimo takų funkciją ir sukelti refliuksą.
- Vaikų amžius – VUR dažniau pasitaiko mažiems vaikams, ypač kūdikiams ir mažiems vaikams.
- Vyrų lytis – VUR dažniau pasitaiko berniukams nei mergaitėms, ypač iki 1 metų amžiaus.
Simptomai
- Simptomai gali varijuoti nuo lengvų iki sunkių. Lengvi simptomai gali apimti dažną šlapinimąsi, skausmą šlapinantis, o sunkių atvejų atveju gali pasireikšti karščiavimas, pykinimas, vėmimas ir nugaros skausmas, rodančius inkstų pažeidimus.
Diagnostika
Vezikoureterinio refliukso diagnozė gali būti atliekama naudojant keletą tyrimų. Dažnai naudojami ultragarsiniai tyrimai, kurie leidžia įvertinti inkstų ir šlapimo pūslės būklę. Cistouretrografija (CUG) yra specialus tyrimas, kuris leidžia stebėti šlapimo srautą ir nustatyti refliuksą. Taip pat gali būti atliekami šlapimo tyrimai, siekiant nustatyti infekcijas ar uždegimus.
Gydymas
Vezikoureterinio refliukso gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvoms formoms gali būti taikomas stebėjimas ir profilaktinė terapija, kuri gali apimti antibiotikų vartojimą, siekiant sumažinti infekcijų riziką. Sunkesniems atvejams gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant taisyti šlapimo takų anatomiją ir užkirsti kelią refliuksui. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazyvias procedūras, tokias kaip endoskopinė refliukso korekcija, kuri leidžia sumažinti komplikacijų riziką ir paspartinti atsigavimą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas