Vitamino A trūkumas su naktiniu aklumu

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Vitamino A trūkumas su naktiniu aklumu yra susijęs su regos sistema, ypač su tinklainės funkcija. Tinklainėje esantys fotoreceptoriai, vadinami lazdelių ląstelėmis, yra atsakingi už regėjimą prastai apšviestose sąlygose. Šios ląstelės reikalauja vitamino A, kad galėtų konvertuoti šviesos signalus į nervinius impulsus, kurie vėliau perduodami į smegenis. Taip pat vitaminas A yra svarbus epiteliniam audiniui, kuris dengia akis, ir jo trūkumas gali paveikti rageną, sukelti sausumą ir kitas problemas.

Ligos aprašymas

Vitamino A trūkumas su naktiniu aklumu yra būklė, kai organizmas neturi pakankamai vitamino A, kad užtikrintų normalią regos funkciją, ypač esant prastam apšvietimui. Naktinis aklumas, dar žinomas kaip hemeralopija, pasireiškia sunkumais matyti tamsoje arba prastai apšviestose vietose. Ši liga yra svarbi, nes ji gali rodyti plačiau paplitusią mitybos problemą, o ilgalaikis vitamino A trūkumas gali sukelti rimtesnes sveikatos problemas, įskaitant aklumą.

Ligos priežastis

Pagrindinės vitamino A trūkumo priežastys apima netinkamą mitybą, ypač vegetariškas ar veganiškas dietas, kuriose trūksta gyvulinės kilmės produktų, turinčių didelį vitamino A kiekį. Taip pat, virškinimo trakto sutrikimai, tokie kaip celiakija ar Krono liga, gali trukdyti vitamino A absorbcijai. Be to, tam tikros ligos, kaip hepatitas, gali paveikti kepenų funkciją, o kepenys yra pagrindinis vitamino A saugojimo organas.

Rizikos faktoriai

  • Netinkama mityba – ypač žmonėms, kurie nevartoja pakankamai vaisių, daržovių ir gyvulinės kilmės produktų.
  • Virškinimo trakto ligos – sutrikimai, kurie trukdo vitamino A absorbcijai.
  • Rizikingos gyvenimo sąlygos – gyvenimas skurdžiose šalyse, kur maisto trūkumas yra įprastas reiškinys.
  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės gali turėti didesnį trūkumo riziką dėl sumažėjusios maisto įsisavinimo gebos.

Simptomai

  • Pirmasis simptomas paprastai yra naktinis aklumas, kuris gali pasireikšti sunkumais matyti tamsoje.
  • Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti sausos akys, ragenos pažeidimai, o tai gali sukelti rimtesnes komplikacijas, tokias kaip keratitas.
  • Ilgalaikis vitamino A trūkumas gali sukelti odos problemas, imuninės sistemos silpnumą ir netgi augimo sutrikimus vaikams.

Diagnostika

Vitamino A trūkumo diagnostika paprastai prasideda nuo paciento anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti regos testus, siekdamas įvertinti regėjimo aštrumą tamsoje. Laboratoriniai tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, gali nustatyti vitamino A lygį organizme. Taip pat gali būti atliekami papildomi tyrimai, siekiant įvertinti galimas virškinimo trakto problemas, kurios gali trukdyti vitamino A absorbcijai.

Gydymas

Gydymas apima vitamino A papildymą, kuris gali būti skiriamas per burną arba injekcijomis, priklausomai nuo trūkumo sunkumo. Taip pat svarbu pakeisti mitybą, įtraukiant daugiau maisto produktų, turinčių vitamino A, pavyzdžiui, morkų, batatų, špinatų ir gyvulinės kilmės produktų. Kai kuriais atvejais gali prireikti gydyti ir pagrindines ligas, kurios trukdo vitamino A absorbcijai. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama reguliariai tikrinti regėjimą ir akių sveikatą, kad būtų išvengta rimtesnių komplikacijų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
akies reakcija
čikungunija
formavimosi ydų sindromai
hemoraginis sindromas
įgimtas jodo stokos sindromas
įgimtos ydų sindromai
nagų chirurgija
neurooftalmologija
ortopedinės anomalijos
pernicious anemija
pupilometrija
skrandžio chirurgija
stokos anemija
trombocitopatija
vėlyvoji alzheimerio liga
vitaminizacija
von willebrand liga
voterhausofridrikseno sindromas
vyzdžio funkcija
žarnyno chirurgija

Rašyti komentarą