hCG-chorioninis gonadotropinas
Norma
Moterys
iki menopauzės 0–10 U/l
menopauzė 0–5 U/l
Vyrai 0–5 U/l
Sinonimai: chorioninis gonadotropinas, žmogaus chorioninis gonadotropinas.
Serumas
Dangtelis raudonas
Chorioninis gonadotropinas (hCG) – pagrindinis normalaus nėštumo laboratorinis testas. Chorioninį gonadotropiną gamina placenta. Šis rodiklis gali būti naudojamas ir kaip vėžio žymuo tiriant seminomą ar germinatyvinius piktybinius auglius bei trofoblastinę ligą.
Nėštumo metu hCG koncentracija kraujyje auga labai greitai – per pirmąsias šešias savaites ji padvigubėja kas 1–3 dienos. Šiuolaikiniai testai leidžia aptikti nėštumą pagal hCG testą praėjus maždaug 6–10 dienų nuo implantacijos pradžios. Chorioninio gonadotropino koncentracija kraujyje pasiekia 100 000 IU/l maždaug 60–70 nėštumo dieną. Normalaus nėštumo metu tai yra maksimali hCG koncentracija. Jeigu hCG koncentracija kraujyje toliau didėja po 14 nėštumo savaitės, tuomet šis požymis paprastai rodo, kad yra trofoblastinė liga, bet ne nėštumas. Jeigu hCG koncentracija viršija 100 000 IU/l, tai chorionkarcinomos požymis. Normalaus nėštumo metu chorioninis gonadotropinas, pasiekęs šią koncentraciją, pradeda iš lėto mažėti. Kartais hCG tyrimas gali padėti nustatyti chromosominius vaisiaus defektus viduriniame nėštumo trimestre. Šie tyrimai yra tik pirminio skryninginio pobūdžio. Jiems verifikuoti reikalinga genetinė konsultacija.
Chorioninio gonadotropino nustatymas kartais naudojamas ektopinio nėštumo diagnozei paremti. Ektopinio nėštumo metu nėščiosios serume randama sumažėjusi hCG ir progesterono koncentracija palyginti su ta, kuri turi būti randama konkrečiu normalaus nėštumo periodu. Jeigu laiku randama neįprastai maža hCG koncentracija arba aptinkamas labai lėtas hCG koncentracijos didėjimas, atliekama sonografija. Šis priemonių kompleksas leidžia išvengti ektopinio nėštumo komplikacijų, ruptūros. Neaiškiais atvejais visada rekomenduojama atlikti hCG ir progesterono nustatatymą keletą dienų iš eilės. Kadangi hCG lėtai pasišalina iš kraujo, po aborto jis dar 3–6 savaites gali būti randamas serume ir šlapime.
Ryškus hCG padidėjimas vyrams arba moterims be nėštumo požymių gali būti susijęs su onkologine patologija. Vyrams seminomos pasitaiko jauname amžiuje. Navikiniams procesams sekti β-hCG frakcija yra geresnis rodiklis nei bendro hCG nustatymas. Sėklidžių navikams ir placentos choriokarcinomoms hCG rodiklio jautrumas yra 100%, mola hydatidosa atveju – 97%, neseminominių germinatyvinių navikų atveju – 48–86%, seminomų atveju – 7–14%. Sėklidžių navikų atvejais turi būti kartu matuojama hCG, AFP ir LDH.
hCG atsiradimas šlapime rodo nėštumą, kurį galima nustatyti eksprestestu. Pagal šio testo duomenis, hCG šlapime atsiranda maždaug 1-2 nėštumo savaitę. Didėjant hCG kartu proporcingai didėja serumo hCG, progesterono ir estrogeno E2 koncentracija. hCG koncentracija šlapime pasiekia maksimalias reikšmes tarp 60 ir 80 nėštumo dienos. Tuo metu hCG koncentracija gali viršyti 100000 U/l. Po to ji pradeda mažėti, ir likusį nėštumo laikotarpį pastoviai išsilaiko tarp 3000 ir 20000 U/l. Jeigu hCG koncentracija išeina už nustatyto intervalo ribų – tai gali rodyti patologinį procesą. Pernelyg didelės reikšmės rodyti esant chorionkarcinomą ar kitą gestacinį naviką. Šiuo atveju būdingo hCG koncentracijos mažėjimo, prasidedančio maždaug 80–100 nėštumo dieną, nebūna. Pernelyg mažos hCG vertės gali rodyti ektopinį arba patologinį nėštumą. Ektopinio ir patologinio nėštumo diagnostika gali būti specifiškesnė, jeigu hCG rodiklis derinamas su progesterono rodikliu serume (maža progestrono koncentracija serume – taip pat patologinio nėštumo požymis). hCG itin lengvai praeina placentą, inkstus ir patenka į šlapimą. Todėl rodiklio dinamika kraujyje ir šlapime yra panaši. Didesnis rodiklio jautrumas ir specifiškumas būna tiriant ne hCG, bet tik jo subvienetą β-hCG. Subvie- netas β-hCG, skirtingai nuo hCG, nesukelia klaidingai teigiamų reakcijų, reaguodamas su TSH, LH, FSH ar vaistais. Ankstyvuoju nėštumo periodu esant praskiestam šlapimui (mažas šlapimo santykinis svoris) hCG testas kurį laiką gali būti neigiamas. Vyrų šlapime hCG ir β- hCG gali atsirasti sergant sėklidžių naviku – seminoma. hCG nustatymas atliekamas norint nustatyti nėštumą, siekiant išvengti nepalankaus medikamentinio ar rentgeninio tyrimo įtakos vaisiui, tiriant mėnesinių ciklo sutrikimus, abortą, nėštumo patologiją, dirbtino apvaisinimo eigą.
Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis