Peritonitas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Ligos aprašymas

Pilvaplėvė – tai organizme esanti blizganti, lygaus paviršiaus plėvė (membrana). Skiriama pasieninė pilvaplėvė, išklojanti vidinę pilvo sieną ir visceralinė pilvaplėvė, dengianti pilvo organus. Šios dvi plėvės susijungia tarpusavyje ir tarp jų susiformuoja pilvaplėvės ertmė.

Peritonitas – tai pilvo ertmę dengiančios plėvės uždegimas. Ši būklė yra grėminga, galinti išsivystyti dėl įvairių pilvo organų ligų.

 

Ligos priežastis

Peritonitas dažniausiai išsivysto dėl infekcinio uždegimo pilvaplėvės ertmėje. Įvairios bakterijos patenka čia tuomet, kai įvyksta įvairių pilvo organų plyšimas, prakiurimas. Tai gali nutikti traumos metu, pratrūkus apendicitui, sergant kasos uždegimu ir kitomis ligomis. Peritonitas gali atsirasti ir gydymo pasekoje (pvz., taikant peritoninę dializę).

 

Simptomai

Peritonitui būdingi šie klinikiniai simptomai:

Stiprus pilvo skausmas,
Pilvo pūtimas ar pilnumo jausmas,
Karščiavimas,
Pykinimas, vėmimas,
Padažnėjės kvėpavimas, širdies plakimas.

 

Diagnostika

Peritonitas nustatomas išsiaiškinus ligos požymius, atlikus fizinį ištyrimą, kraujo tyrimus bei instrumentinius tyrimus. Fizinis ištyrimas sudėtingas, žmogus būna susirietęs, laikosi už pilvo, nenori kad jį kas liestų. Čiuopiant pilvą nustatomi pilvaplėvės dirginimo požymiai. Kraujo tyrimuose nustatomi uždegimo požymiai. Ligos sukėlėjo nustatymui imamas kraujas ir skustis iš pilvaplėvės ertmės (sėjama į tam tikrą terpę, tiriama kokios bakterijos išauga). Iš instrumentinių tyrimų atliekamas ultragarsinis tyrimas (jo metu nustatomas skystis pilvo ertmėje, įvairūs kiti požymiai, leidžiantys įtarti susirgimo priežastį). Jai nustatyti taip pat gali būti atliekamas rentgeninis tyrimas, kompiuterinė tomografija ir kiti tyrimai.

 

Gydymas

Peritonitas gydomas antibakteriniais preaparatais, siekiant pašalinti infekciją; chirurginiu metodu – peritonito išsivystymo priežasties šalinimui, uždegimo apimtos pilvaplėvės dalies šalinimui.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
bakterijos
peritonitas
pilvaplėvė
simptomai

Rašyti komentarą