Sausų akių sindromas (sausasis keratokonjuktyvitas)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Ligos aprašymas

Tai sindromas, išsivystantis dėl vieno iš trijų ašarų plėvės komponentų trūkumo:

a) išorinio – lipidinio (jis dažnai sutrikdomas sergant voko krašto uždegimu – blefaritu);

b) vidurinio – vandeninio (šis sluoksnis sulygina optinį paviršių, nuplauna nešvarumus, perneša deguonį  ir antibakterines medžiagas į ragenos ir junginės paviršius);

c) vidinio – gleivinio (jo trūkumas vadinamas kseroftalmija, atsiranda kai yra vitamino A stoka, nudegimas šarmais, randinė junginių liga);

 

Ašarų veiklos sutrikimai išsivysto dėl uždegimų (ypač autoimuninių), ašarinių kanaliukų randėjimų, ašaros liaukų pašalinimo. Kuomet sutrikdoma ne tik ašarų, bet ir kitos liaukos – seilių bei kitos, tai vadinama pirminiu Šjogreno sindromu. Kuomet sergama kita sistemine autoimunine liga, pvz., reumatoidiniu artritu, ir atsiranda sausasis akių sindromas, tai vadinama antriniu Šjogreno sindromu.

 

Simptomai

Jaučiamas nuolatinis akių dirginimas, sausumas, pojūtis tarsi pripilta smėlio į akis, taip pat dažnai būna šviesos baimė, rytais nešvarumų apie akis, traiškanų. Neretai kartojasi akies infekcinės ligos – miežiai, blefaritai, uveitai. Pastebima, kad verkiant būna mažai ar išvis nebūna ašarų.

 

Diagnostika

Akių gydytojas ištiria akis plyšine lempa ir lašinamais dažais, kurie nudažo taškines akies ragenos ir junginės pažeidimo vieteles. Atliekamas Širmerio testas – filtrinis popierius pakišamas po apatiniu voku ir įvertinama, kiek sušlampa (jis svarbus diagnozuoti Šjogreno sindromui).

Svarbu sergantįjį ištirti dėl sisteminių ligų (reumatoidinio artrito ir kt.), išklausinėti dėl vaistų vartojimo, galinčių sukelti sausumo sindromą.

 

Gydymas

Gydymas susideda iš paprastų priemonių kaip kambario drėkinimas, specialių priemonių pritvirtinimas prie akinių, sumažinantys ašarų išgarinimą. Taip pat taikomos dirbtinės ašaros, ašarų taškelio užkimšimas silikoniniais kamštukais (laikinai) arba ilgam laikui prideginant.

Svarbu palaikyti tinkamą akių higieną, gydyti kilusius uždegimus. 

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
gydymas
sindromas

Rašyti komentarą