Dabigatranas – efektyvus geriamasis antikoaguliantas insulto profilaktikai
Įvadas
Prieširdžių virpėjimas (PV) yra dažniausia ilgalaikė aritmija, kurios paplitimas bendrojoje populiacijoje siekia 1–2 proc. Daugiau nei 6 mln. europiečių kenčia nuo šios aritmijos. Prognozuojama, kad per ateinančius 50 metų šis skaičius padidės dukart. PV 5 kartus didina insulto riziką, 1 iš 5 insultų sukelia šios aritmijos. PV sukelti išeminiai insultai dažnai baigiasi mirtimi, o išgyvenę pacientai dažniau patiria sunkesnius padarinius ir pakartotinę embolizaciją negu pacientai, kuriems insultą sukėlė kita priežastis (1).
Europos kardiologų draugija rekomenduoja visiems pacientams, sergantiems PV, atsižvelgiant į insulto ir kraujavimo riziką, skirti ilgalaikį gydymą geriamaisiais antikoaguliantais (1). Insulto rizika vertinama pagal CHA2DS2-VASc skalę (1 lentelė). Taip nustatoma tromboembolinių komplikacijų rizika per 1 metus pacientams, sergantiems nevožtuvinės kilmės PV, jei nebūtų taikomas antitrombozinis gydymas. Jei balas didesnis nei 1, rekomenduojami geriamieji antikoaguliantai – vitamino K antagonistai (/lt/terminai/varfarinas/2759">varfarinas), palaikant TNS 2–3, arba geriamieji antikoaguliantai ne vitamino K antagonistai (dabigatranas, rivaroksabanas arba apiksabanas). Esant antitrombozinio gydymo poreikiui PV atveju, papildomai vertinama ir kraujavimo rizika pagal HAS-BLED skalę (2 lentelė). HAS-BLED, vertinimas balais, gali turėti įtakos sprendimui skirti antikoaguliantus. Pacientams, kuriems kraujavimo rizika didelė (HAS-BLED ≥3 balai), turėtų būti koreguojamos kraujavimo riziką didinančios priežastys (pvz., nekontroliuojama hipertenzija, kraujavimą skatinančių vaistų vartojimas, alkoholio vartojimas ir kt.), skiriamos mažesnės antikoaguliantų (dabigatrano, rivaroksabano) dozės, šie pacientai turėtų būti nuolat stebimi.
Geriamieji antikoaguliantai
Geriamuosius antikoaguliantus ne vitamino K antagonistus galima suskirstyti į 2 klases – tiesioginį trombino inhibitorių (dabigatraną) ir tiesioginius Xa faktoriaus inhibitorius (rivaroksabaną, apiksabaną) (2). Palyginti su varfarinu, kuris blokuoja daugybės nuo vitamino K priklausomų krešėjimo faktorių gamybą (II, VII, IX ir X), minėti vaistai veikia į vieną koaguliacijos kaskados etapą. Ši vaistų grupė pranašesnė už varfariną, labiau nuspėjama farmakokinetika, mažesnėmis sąveikomis su kitais vaistais ir maistu, didesniu saugumu, be to, nereikalinga nuolatinė krešėjimo rodiklių kontrolė (3–5).
Dabigatranas
Dabigatranas – tai pirmasis plačiai naudoti patvirtintas geriamasis antikoaguliantas ne vitamino K antagonistas, skirtas ūminių ir lėtinių tromboembolinių ligų profilaktikai ir gydymui (6). Stiprus antitrombozinis efektas pasiekiamas blokuojant trombiną – pagrindinį krešėjimo kaskados fermentą (7). Dabigatranas sukelia efektyvią, nuspėjamą ir atkuriamą antikoaguliaciją, pasižymi retomis sąveikomis su kitais vaistais, nesąveikauja su maistu, nereikalauja pastovaus krešėjimo rodiklių stebėjimo ar dozės koregavimo (8). Maksimali koncentracija kraujo plazmoje pasiekiama per 3 val., pusinės eliminacijos laikas – 12–17 val. 80 proc. preparato šalinama per inkstus.
Europos kardiologų draugija pacientams, sergantiems ne vožtuviniu PV ir turintiems insulto rizikos veiksnių, rekomenduoja vartoti 150 mg dabigatrano 2 k./p. Mažesnė dabigatrano dozė – 110 mg 2 k./p. rekomenduojama pacientams, kurie yra vyresnio amžiaus (>80 metų), kartu vartoja su dabigatranu sąveikaujančius vaistus (pvz., verapamilį), turi didelę kraujavimo riziką (HAS-BLED ≥3 balai) ar sutrikusią inkstų funkciją (glomerulų filtracijos greitis – 30–49 ml/min.).
Kitos dabigatrano indikacijos – pirminė veninės tromboembolijos profilaktika pacientams prieš ortopedines operacijas (klubo ar kelio sąnario endoprotezavimas), giliųjų venų trombozės ir plaučių arterijos tromboembolijos gydymas ir antrinė profilaktika.
Vartojant dabigatraną, padidėja dalinis aktyvinto tromboplastino laikas (DATL), trombino krešėjimo laikas, ekarino krešėjimo laikas, gali padidėti arba nepakisti protrombino laikas. Šių rodiklių kontroliuoti nereikia. Tačiau skubios pagalbos atveju apie paciento krešėjimo funkciją informacijos gali suteikti dATL ir ekarino krešėjimo laiko tyrimai (9).
Dabigatrano ir varfarino veiksmingumo palyginimas – tyrimas RE-LY
Tyrime RE-LY (angl. The Randomized Evaluation of Long-Term Anticoagulation Therapy) (10) vertintas ilgalaikio antikoaguliacinio gydymo veiksmingumas ir saugumas PV atvejais, palyginti dabigatraną su varfarinu. Į tyrimą atsitiktinės atrankos būdu atrinkti 18 113 pacientų, sergančių nevožtuviniu PV ir turinčių bent 1 insulto rizikos veiksnį. Pacientai suskirstyti į 3 grupes – varfarino, skiriamo tokiomis dozėmis, kad TNS būtų tarp 2 ir 3, dabigatrano 150 mg 2 k./p. ir dabigatrano 110 mg 2 k./p.
Insulto ar sisteminės embolijos komplikacijų dažnis buvo 1,69 proc./m. varfarino grupėje, palyginti su 1,53 proc./m. 110 mg dabigatrano grupėje (santykinė rizika (SR) – 0,91, 95 proc. pasikliautininasis intervalas (PI) 0,74–1,11, p<0,001 – dabigatranas ne mažiau efektyvus nei /lt/terminai/varfarinas/2759">varfarinas) ir 1,11 proc./m. 150 mg dabigatrano grupėje (SR 0,66, 95 proc. PI 0,53–0,82, p<0,001 – dabigatranas pranašesnis).
Stipraus kraujavimo dažnis buvo 3,36 proc./m. varfarino grupėje, palyginti su 2,71 proc./m. 110 mg dabigatrano (p=0,003) ir 3,11 proc./m. 150 mg dabigatrano (p=0,31) grupėse. Hemoraginio insulto dažnis buvo atitinkamai 0,38 proc./m., 0,12 proc./m. (p<0,001) ir 0,10 proc./m. (p<0,001), mirštamumas – 4,13 proc./m., 3,75 proc./m. (p=0,13) ir 3,64 proc./metus (p=0,051) (13) (3 lentelė). Išanalizavus tyrimo duomenis, pastebėta, kad vartojant didesnę dabigatrano doze, t. y. 150 mg 2 k./p., gydymo rezultatai buvo geresni, nei vartojant varfariną (atsižvelgiant į insulto ir sisteminės embolijos komplikacijų dažnį be statistiškai reikšmingo kraujavimo rizikos padidėjimo). Tuo tarpu vartojant mažesnę dabigatrano dozę (110 mg 2 k./p.), gydymo rezultatai buvo ne prastesni, nei vartojant varfariną, tačiau kraujavimas retesnis.
Dabigatrano koncentracijos kitimas kraujo plazmoje, dozuojant 1 ir 2 k./d., pavaizduotas 1 pav. Autorių nuomone, dozuojant vaistą 2 k./d., susidaro tinkama pusiausvyra tarp pastovios vaisto koncentracijos kraujyje ir nepageidaujamų reakcijų rizikos, nes vaisto koncentracija kraujo serume svyruoja mažiau, išgėrus vaisto ir prieš kitą dozę (stabilesnės farmakokinetinės savybės ir geresnis saugumo profilis). Kita vertus, tai leidžia skirti mažesnę vienkartinę vaisto dozę, nes skiriant vaistą 1 k./d., dozė
turi būti ganėtinai didelė, kad būtų užtikrinta terapinė koncentracija kraujo serume prieš kitos dienos dozę. Taigi tikėtina, kad pastarasis dozavimas susijęs ir su didesne komplikacijų, pavyzdžiui, kliniškai reikšmingu kraujavimu, rizika pirmosiomis valandomis po vaisto pavartojimo. Šie teiginiai, kaip ir dabigatrano terapinis efektyvumas tromboembolijų profilaktikai, patikrintas keliuose klinikiniuose tyrimuose (RE-LY, PETRO ir PETRO-Ex).
Vertinant kitus aspektus, dozavimas 2 k./d. saugesnis tuo atveju, jeigu ligonis pamiršta išgerti vaistus. Atlikus tyrimą nustatyta, kad pamiršus išgerti 1 iš 2 vaisto dozių, daugumą laiko vaisto koncentracija serume išlieka ne mažesnė nei 10-oji terapinės koncentracijos procentilė (11).
Dabigatranas kasdienėje praktikoje
Dabigatranas yra vienas iš naujos kartos geriamųjų antikoaguliantų, kurio veiksmingumas ir saugumas insulto profilaktikai sergantiems nevožtuviniu PV yra įrodytas ne tik klinikiniais, bet ir realaus gyvenimo tyrimais, atspindinčiais kasdienę klinikinę praktiką. Klinikiniuose tyrimuose atliekama griežta pacientų atranka, nuolatinė pacientų priežiūra ir stebėjimas, todėl ir rezultatai dažnai būna geresni nei realiame gyvenime.
Pirmuosius dabigatrano saugumo įvertinimus realiame gyvenime pateikė JAV Maisto ir vaistų tarnyba: dabigatranas yra saugesnis nei /lt/terminai/varfarinas/2759">varfarinas, nes sukelia mažiau intrakranijinių ir virškinimo trakto kraujavimų (12). 2014 metais JAV Maisto ir vaistų tarnyba pateikė išvadas, kad dabigatrano grupėje insulto ir intrakranijinių hemoragijų dažnis yra mažesnis nei varfarino grupėje, bet dažnesnis virškinimo trakto kraujavimas (13). Kiekvienais metais dabigatrano veiksmingumo ir saugumo įrodymų pateikiama daugiau, nes daugėja vaistą vartojančių žmonių, taip pat ilgėja vaisto vartojimo laikas, todėl galima įvertinti atokius rezultatus (14).
Bostono Brighamo ir Moterų ligoninė (JAV) ir Boehringer Ingelheim paskelbė tyrimo, kuriame lygintas dabigatrano (Pradaxa®) ir varfarino ilgalaikis saugumas ir efektyvumas kasdieninėje klinikinėje praktikoje, rezultatus. Duomenys rinkti iš JAV draudimo bendrovių duomenų bazių. Į tyrimą įtraukti 44 672 pacientai, sergantys nevožtuviniu PV. Tyrimas atskleidė, kad pacientai, sergantys nevožtuviniu PV ir vartojantys dabigatraną, rečiau patyrė insultą ir jiems rečiau nustatytos kraujavimo komplikacijos nei pacientams, vartojusiems varfariną (11–15).
Tyrime vertintos pirminės baigtys buvo insultas ir stipraus kraujavimo dažnis tarp pacientų, vartojančių dabigatraną arba varfariną. Tyrėjai nustatė 65 insulto atvejus dabigatrano grupėje (0,73 atvejo per 100 paciento metų) ir 78 insulto atvejus varfarino grupėje (1,08 atvejo per 100 paciento metų), kas rodo 28 proc. mažesnę insulto santykinę riziką dabigatrano grupėje. Joje nustatyti 395 stipraus kraujavimo atvejai (4,47 atvejo per 100 paciento metų), palyginti su 459 atvejais varfarino grupėje (6,42 atvejo per 100 paciento metų). Tai atspindi 26 proc. mažesnę stipraus kraujavimo santykinę riziką dabigatrano grupėje. Vertinant stipraus kraujavimo iš virškinimo trakto dažnį, nustatyti 238 atvejai dabigatrano grupėje (2,69 atvejo per 100 paciento metų) ir 213 atvejų varfarino grupėje (2,97 atvejo per 100 paciento metų). Šie duomenys dar kartą patvirtino dabigatrano saugumą ir efektyvumą ir atitinka tyrimo RE-LY rezultatus.
Idarucizumabas (Praxbind®) – dabigatrano antidotas
Idarucizumabas – tai antikūno fragmentas (Fab), sukurtas specifiškai naikinti dabigatrano veikimą. Idarucizumabas, prisijungdamas prie dabigatrano molekulių, neutralizuoja jų antikoaguliacinį poveikį, bet neveikia krešėjimo kaskados (16). Idarucizumabas yra patvirtintas dabigatrano antikoaguliaciniam poveikiui neutralizuoti prieš skubias operacijas, invazines procedūras ar esant gyvybei grėsmingam, nekontroliuojamam kraujavimui. Šiuo metu tai vienintelis patvirtintas antidotas tarp geriamųjų antikoaguliantų ne vitamino K antagonistų (17). Jis prieinamas ir Lietuvoje.
Idarucizumabo efektyvumas ir saugumas išbandytas tyrime RE-VERSE AD. Į jį įtraukta 90 pacientų, kuriems nustatytas nekontroliuojamas ar gyvybei pavojingas kraujavimas (pvz., intrakranijinė hemoragija arba sunki trauma po eismo įvykio (n=51)) arba kuriems reikėjo skubios operacijos ar invazinės procedūros (pvz., operacijos dėl atviro kaulo lūžio (n=39)). Dabigatrano sukeltos antikoaguliacijos neutralizavimas buvo stebimas iš karto po idarucizumabo suleidimo, maksimalų efektą pasiekiant per 4 val. Visiška dabigatrano neutralizacija nustatyta beveik visiems tyrime dalyvavusiems pacientams (18). Rekomenduojama idarucizumabo dozė yra 5 g (2 k. po 2,5 g/50 ml), vaistas leidžiamas į veną, kas svarbu prieš skubias operacijas, invazines procedūras ar esant gyvybei grėsmingam, nekontroliuojamam kraujavimui. Pacientams, kurių inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi, dozės koreguoti nebūtina. Inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimas neturėjo įtakos neutralizuojančiam idarucizumabo poveikiui. Praėjus 24 val. po Praxbind® suleidimo, gydymą Pradaxa® (dabigatrano eteksilatu) galima atnaujinti, jei paciento būklė yra stabili ir jeigu buvo sukelta pakankama hemostazė. Kitokį antitrombozinį gydymą (pvz., mažos molekulinės masės heparinu) po Praxbind® suleidimo galima pradėti bet kuriuo metu, jei paciento būklė klinikiniu požiūriu yra stabili ir jeigu buvo sukelta pakankama hemostazė. Netaikant antitrombozinio gydymo, pacientams dėl jau esamos jų ligos arba būklės kyla trombozės rizika.
Apibendrinimas
Dabigatranas – tai pirmasis plačiai naudoti patvirtintas geriamasis antikoaguliantas ne vitamino K antagonistas, skirtas ūminių ir lėtinių tromboembolinių ligų profilaktikai ir gydymui. Dabigatranas sukelia efektyvią, nuspėjamą ir atkuriamą antikoaguliaciją, pasižymi retomis sąveikomis su kitais vaistais, nesąveikauja su maistu, nereikalauja pastovaus krešėjimo rodiklių stebėjimo ar dozės koregavimo. Remiantis tyrimo RE-LY duomenimis, pacientų, sergančių nevožtuviniu PV ir vartojančių dabigatraną 150 mg 2 k./p., gydymo rezultatai buvo geresni, nei vartojant varfariną (atsižvelgiant į insulto ir sisteminės embolijos komplikacijų dažnį be statistiškai reikšmingo kraujavimo rizikos padidėjimo). Esant nekontroliuojamam kraujavimui ar skubios operacijos poreikiui, dabigatrano antikoaguliacinis poveikis gali būti efektyviai neutralizuotas idarucizumabu Praxbind®. Tokios galimybės neturi joks kitas geriamasis antikoaguliantas, ne vitamino K antagonistas.
Parengė gyd. Povilas Budrys
Šaltinis: "Internistas" Nr.3,2016m.