Hidrasec® – ir vaikų, ir suaugusiųjų ūminiam viduriavimui gydyti
Įvadas
Viduriavimu vadinamas tuštinimasis dažniau negu 3 k./p. skystomis, kartais vandeningomis, su gleivių ar kraujo priemaišomis išmatomis. Daug skirtingų bakterijų (salmonelės, šigelės, kampilobakterijos, jersinijos ir kt.) ar parazitų gali sukelti viduriavimą, tačiau dažniausia priežastis yra virusai (2). Apie 10 proc. visų viduriavimų sukelia retrovirusai (1), vaikams dažniausiai pasitaiko rotavirusinės infekcijos sukeltas viduriavimas. Su viduriavimu susiduriama nepaisant lyties, rasės, geografinės padėties, tačiau labiausiai nukenčia kūdikiai, maži vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės. Visų amžiaus grupių vaikams ir vyresniems žmonėms viduriavimas pavojingesnis, nes gali greičiau sukelti dehidrataciją ir su ja susijusių sunkių padarinių. Tai antra pagal dažnumą pasaulyje vaikų iki 5 metų mirties priežastis (1).
Kai nepakanka tik geriamųjų rehidratacijos tirpalų
Ūmus viduriavimas praeina savaime per 5–7 dienas, tačiau ypač mažiems vaikams jis gali sukelti komplikacijų, tokių kaip dehidratacija, elektrolitų disbalansas ar metabolinė acidozė, kurios gali baigtis net mirtimi. Adekvatus skysčių ir elektrolitų atkūrimas ir palaikymas yra pagrindiniai ūmaus viduriavimo gydymo būdai, tačiau geriamoji rehidratacija tirpalais retai naudojama, kadangi viduriavimo trukmė nesutrumpėja, o ir viduriavimo dažnis nekinta, todėl vis dažniau skiriami vaistai nuo viduriavimo. Šiuo metu galima rinktis iš skirtingų vaistų nuo viduriavimo, tokių kaip loperamidas, kuris plačiai vartojamas, bei racekadotrilis ir kiti. Racekadotrilis (Hidrasec®) – tai vaistas nuo viduriavimo, kurio saugumas patvirtintas ir vaikams (3), ir suaugusiesiems (4). Suaugusiems asmenims racekadotrilį rekomenduojama vartoti ūmaus viduriavimo simptominiam gydymui. Priešingai nei loperamidą, kurio vaikams visai nerekomenduojama skirti, racekadotrilį galima naudoti kūdikiui nuo 3 mėnesių. Kūdikiams nuo 3 mėnesių ir vaikams preparatas skiriamas simptominiam gydymui kartu su peroralinės rehidratacijos tirpalais. Visose amžiaus grupėse gydymo trukmė šiuo vaistu neturėtų viršyti 7 dienų. Atlikti moksliniai tyrimai įrodė, kad racekadotrilis su peroralinės rehidratacijos tirpalais sumažina viduriavimo dažnį, išmatų kiekį bei viduriavimo trukmę tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, kuriuos vargina ūmus viduriavimas.
Racekadotrilis (Hidrasec®) – tai enkefalinazės, ląstelių membranos peptidazės fermento, esančio įvairiuose audiniuose, ypač plonųjų žarnų epitelio audiniuose, inhibitorius, kuris sumažina skysčių išsiskyrimą žarnyne, tačiau neslopina motorikos (5, 6). Enkefalinazė dalyvauja tiek virškinant egzogeninius peptidus, tiek ir skaidant endogeninius peptidus, tokius kaip enkefalinai. Racekadotrilis neleidžia skaidyti enkefalinų, todėl pailgindamas jų veikimas. Enkefalinai virškinimo trakte veikia kaip neurotransmiteriai, aktyvina δ-opioidinius receptorius ir sumažina ciklinį AMP (7) – prarandama mažiau skysčių ir elektrolitų, nepadaroma įtakos žarnyno motorikai (8–10). Racekadotrilis pasižymi sekreciją mažinančiu veikimu tik esant jai padidėjus, normos sąlygomis sekrecijos neveikia (5, 6). Tuo tarpu loperamidas yra μ-opiodinių receptorių agonistas. Veikdamas jis lėtina žarnyno motoriką, todėl skysčiai ilgiau išlieka žarnų spindyje ir yra reabsorbuojami. Tačiau μ opiodinių receptorių agonistai gali lemti sulėtėjusią peristaltiką, plonųjų žarnų ir storosios žarnos dilataciją bei padidėjusį sfinkterio tonusą (11). Taip pat sulėtėjęs išmatų pasišalinimas iš žarnyno gali lemti patogeninės mikrofloros pagausėjimą. Tuo tarpu racekadotrilis neveikia žarnyno motorikos (9) ir nesudaro sąlygų patogeninei mikroflorai daugintis žarnyne (12). Racekadotrilis yra efektyvus ir saugus vaikams bei suaugusiesiems, kuriuos vargina ūmus viduriavimas (13–15).
Tyrimais patikrintas Hidrasec® efektyvumas
E. Salazar-Lindo su bendraautoriais (16) atliko tyrimą, kuriame vertino Hidrasec® naudą gydant vaikus, sergančius ūmiu viduriavimu. 1994–1998 metais buvo tirti 3–35 mėnesių 135 berniukai. Jie buvo hospitalizuoti dėl dehidratacijos. Tiriamieji atrinkti pagal šiuos kriterijus: visus tiriamus berniukus vargino ūmus viduriavimas 5 dienas ar mažiau, pasituštino skystomis išmatomis 3 ar daugiau kartų per 24 val. iki stacionarizavimo, pasituštino mažiausiai 1 kartą per 4–6 val. nuo stacionarizavimo. Per pirmas 6 val. tiriamieji gavo standartinį dehidratacijos gydymą geriamuoju rehidratacijos tirpalu, atrinkus pacientus po 6 val. jie buvo paskirstyti į 2 grupes: pirmoji gavo racekadotrilį, o antroji – placebo, papildomai abiejų grupių tiriamieji gavo standartinį geriamąjį rehidratacijos tirpalą. 48 val. tiriamieji buvo vertinami kas 4 val., stebimas jų išmatų kiekis, tuštinimosi dažnis, rehidratacijos tirpalo suvartojimas ir vėmimas. Taip pat vertintas kiekvieno paciento viduriavimą sukėlęs veiksnys. Rotavirusinė infekcija nustatyta 34 (50 proc.) pacientams racekadotrilio ir 39 (58 proc.) placebo grupėje. Bakteriniai sukėlėjai nustatyti 25 berniukams racekadotrilio ir 28 (42 proc.) placebo grupėje. Vertinant išmatų kiekį per 48 val., geresni rezultatai stebėti racekadotrilį gavusiųjų grupėje, 92±12 g kilogramui, palyginti su 170±15 g kilogramui placebo grupėje (p<0,001) (1 pav.). Sergančiųjų rotavirusine infekcija ir viduriuojančiųjų dėl kitos priežasties viduriavimo trukmė skyrėsi. Vidutinė viduriavimo trukmė racekadotrilį gavusių grupėje, nepaisant to, ar jie sirgo rotavirusine infekcija ar ne, buvo 28 val. Tuo tarpu gavusiųjų placebo grupėje ir sirgusiųjų rotavirusine infekcija siekė 72 val., o kitos kilmės sukelto viduriavimo vidutinė trukmė gavusiems placebo buvo 52 val. Per 5 dienas pasveiko 84 proc. racekadotrilio ir 66 proc. placebo gavusių tiriamųjų.
Per 24 val. nuo gydymo pradžios 24 proc. racekadotrilio ir 8 proc. placebo gavusiųjų vaikų nesituštino ar pasituštino bent 1 kartą formuotomis išmatomis. Rehidratacinio tirpalo mažiau suvartojo racekadotrilio vartojusi grupė – 439±49 ml, palyginti su 658±59 ml placebo grupėje. Taigi prieita išvados, kad racekadotrilis, vartojamas su rehidratacijos tirpalu, sumažina viduriavimo sunkumą, trukmę ir hospitalizacijos laiką. Taip pat įrodyta, kad racekadotrilis efektyvus gydant rotavirusinės infekcijos kilmės viduriavimą, kuris dažniausiai pasitaiko vaikams, kaip ir kitos kilmės viduriavimą (1 lentelė). Siekiant išvengti galimos kontaminacijos iš šlapimo, mergaitės į šį tyrimą nebuvo įtrauktos, tačiau nėra pagrindo manyti, kad joms šio preparato efektyvumas galėtų labai skirtis.
9 atsitiktinės imties, klinikinių tyrimų metaanalizėje buvo lyginamas racekadotrilio su peroralinės rehidratacijos tirpalais ir vien tik peroralinės rehidratacijos tirpalų veiksmingumas (17). Racekadotrilis kartu su peroralinės rehidratacijos tirpalais sutrumpino ūmaus viduriavo trukmę (vidutinė trukmė vartojant ir racekadotrilį, ir peroralinės rehidratacijos tirpalus buvo 1,7 dienos, o vartojant tik peroralinės rehidracijos tirpalus – 2,8 dienos) ir pirmojoje grupėje beveik perpus dažniau stebėtas simptomų išnykimas per 48 val. (50 proc., palyginti su 26 proc. peroralinės rehidratacijos tirpalus gavusiųjų grupėje).
Tiriant racekadotrilio poveikį suaugusiems pacientams, analizuoti 5 straipsniai, kuriuose lyginamas racekadotrilis ir loperamidas (18–22). 4 tyrimuose tarp abiejų šių preparatų vartojimo ir tuštinimosi dažnio ar viduriavimo trukmės didesnių skirtumų nepastebėta (18–21) (2 pav.).
Penktasis tyrimas, atliktas senelių slaugos namuose (vidutinis tiriamųjų amžius – 82–83 metai), parodė, kad viduriavimo dažnis buvo mažesnis racekadotrilį gavusiųjų grupėje (3,9, palyginti su 7,3 karto), išmatų kiekis sumažėjo 25 proc., o normalios konsistencijos išmatos susiformavo anksčiau, palyginti su loperamidą gavusiųjų grupe (po 36 val., o loperamidą gavusiųjų grupėje – po 63 val.) (22).
Vertinant kartu su viduriavimu pasireiškusius simptomus (pilvo skausmas, raižymas ir kt.), racekadotrilio grupėje jie palengvėjo ir išnyko greičiau nei loperamido grupėje (2 lentelė) (18). Su vaikais atliktuose moksliniuose tyrimuose nebuvo stebėtas reikšmingas nepageidaujamų reakcijų pasireiškimo dažnis tarp vartojusiųjų placebo ir racekadotrilio (17). Suaugusiesiems vidurių užkietėjimas dažniau pasireiškė vartojant loperamidą (19–60 proc.), o ne racekadotrilį (8–16 proc.) (3–4 lentelės) (18–22).
Apibendrinimas
Sergant ūminiu viduriavimu tiek vaikams, tiek suaugusiesiems svarbiausia grąžinti netenkamų skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą. Tai galima padaryti geriamaisiais rehidratacijos tirpalais. Ūmiai atsiradus ir varginant viduriavimui, rekomenduojamas racekadotrilis (Hidrasec®). Vartojant racekadotrilį, sumažėja vandeningų išmatų kiekis, tuštinimosi dažnis, greičiau praeina ūmiai atsiradęs viduriavimas.
Parengė Jūratė Bazevičienė
Šaltinis: "Internistas", Nr.1, 2016m.