Salmeterolum et Fluticasonum
Apibūdinimas
Inhaliuojamasis vaistas, kurio sudėtyje yra kortikosteroido flutikazono propionato ir ilgai veikiančio selektyvaus β2 adrenomimetiko salmeterolio ksinafoato.
Indikacijos
Astma: reguliariam ilgalaikiam astmos gydymui, jos kontrolei pasiekti ir išlaikyti, kai reikalingas gydymas kortikosteroido ir ilgai veikiančio β2 adrenoreceptorių agonisto deriniu. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL): kai FEV1 mažesnis kaip 60 %
normalaus (nustačius prieš bronchodilatatoriaus pavartojimą), kartojasi LOPL paūmėjimai, nepaisant reguliaraus bronchodilatatorių vartojimo.
Kontraindikacijos
Salmeterolio ir flutikazono derinys kontraindikuotinas pacientams, kuriems padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Dozavimas
Astma. Įprastinė dozė – 1 inhaliacija (100-250-500 mikrogramų flutikazono ir 50 mikrogramų salmeterolio) 2 kartus per parą, dozė parenkama atsižvelgiant į ligos sunkumą ir kontrolę, vėliau mažinama iki mažiausios efektyvios dozės. Kai tik pasiekiama astmos kontrolė, apsvarstyti ar pacientas gali palaipsniui pereiti tik prie inhaliacinių kortikosteroidų. Kitas dozės mažinimo būdas (pacientams, kuriems reikia vartoti ilgai veikiančio β2 agonisto) – inhaliuoti preparato 1 kartą per parą.
Jei vaisto vartojama vieną kartą per dieną, tai pacientams, kuriuos priepuoliai ištinka naktį, preparatą vartoti reikia vakare, o tiems, kuriuos priepuoliai ištinka dieną, preparatą vartoti reikia ryte.
Suaugusiesiems. LOPL. Įprastinė inhaliuojama dozė – 500 mikrogramų flutikazono ir 50 mikrogramų salmeterolio 2 kartus per parą.
Vaikams. įprastinė inhaliuojama dozė -100 mikrogramų flutikazono ir 50 mikrogramų salmeterolio 2 kartus per parą. Apie vaisto vartojimą jaunesniems kaip 4 metų vaikams duomenų nėra.
Nepageidaujamos reakcijos
Dažniausios: širdies plakimas, burnos ir ryklės kandidamikozė, galvos skausmas, drebulys, nestiprus ryklės suerzinimas, kosulys, užkimimas, raumenų mėšlungis, pneumonija ir bronchito paūmėjimas
(sergant LOPL).
Kitos: hipokalemija, nerimas, miego sutrikimai, elgsenos pakitimai, įskaitant hiperaktyvumą ir dirglumą (daugiausiai vaikams), hiperglikemija, kraujosruvos, paradoksalus kvėpavimo takų spazmas, prieširdžių virpėjimas, supraventrikulinė tachikardija,
ekstrasistolės, Galimi sisteminiai kortikosteroidų poveikiai: antinksčių slopinimas, vaikų ir paauglių augimo sulėtėjimas, kaulų mineralų tankio sumažėjimas, katarakta ir glaukoma.
Nėštumas
Duomenų apie salmeterolio ir flutikazono propionato vartojimą nėštumo ir žindymo laikotarpiu yra nepakankamai, kad būtų galima nustatyti žalingą poveikį žmonėms. Vartoti nėštumo laikotarpiu galima tik tuomet, jei laukiama nauda motinai didesnė
už galimą pavojų vaisiui.
Žindymas
Salmeterolis ir flutikazono propionatas išsiskiria su žiurkių pienu. Duomenų apie šių medžiagų koncentraciją moters piene nėra. Vartoti žindymo laikotarpiu galima tik tuomet, jei laukiama nauda motinai didesnė už galimą pavojų kūdikiui. Įspėjimai
Dozę mažinti palaipsniui, vartojimo negalima nutraukti staiga. Kiekvieną kartą, inhaliavus palaikomąją dozę, praskalauti burną vandeniu. Netinka astmos priepuoliui gydyti, ūminius simptomus lengvinti greitai ir trumpai veikiančiu bronchodilatatoriumi.
Tokių vaistų ligoniai visuomet turi turėti po ranka. Atsargiai vaisto turi vartoti ligoniai, sergantieji plaučių tuberkulioze, sunkiomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis (tarp jų ir širdies ritmo sutrikimu), cukriniu diabetu, negydyta hipokalemija ar tirotoksikoze. Galimas sisteminis poveikis: Cushing’o sindromas, panašūs į Cushing’o sindromą požymiai, antinksčių funkcijos nuslopinimas, augimo sulėtėjimas vaikams ir paaugliams, sumažėjęs kaulų mineralinis tankis, katarakta ir glaukoma.Todėl svarbu pacientus reguliariai tikrinti ir sumažinti inhaliuojamojo kortikosteroido dozę iki mažiausios efektyvios, kuri padeda kontroliuoti astmą. Jeigu vaikas ilgai gydomas inhaliaciniais kortikosteroidais, rekomenduojama reguliariai matuoti jo ūgį. Ilgai gydant didelėmis inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozėmis gali būti nuslopinta antinksčių veikla ir išsivystyti ūminis antinksčių žievės nepakankamumas. Šis pavojus ypač gresia vaikams ir paaugliams, jaunesniems kaip 16 metų ir vartojantiems dideles flutikazono propionato dozes (paprastai ? 1000 mikrogramų per dieną). Labai retai gali atsirasti ūminis
antinksčių žievės nepakankamumas, vartojant flutikazono propionato dozes nuo 500 iki 1000 mikrogramų. Išprovokuoti ūminį antinksčių žievės nepakankamumą gali tokios būklės, kaip traumą, operacija, infekcija ar staigus dozės sumažinimas.
Streso laikotarpiu ar ruošiantis planinei chirurginei operacijai gali reikėti papildomai vartoti geriamųjų kortikosteroidų. Lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) sergantiems asmenims gali dažniau pasireikšti apatinių kvėpavimo takų infekcinės ligos (ypač pneumonija ir bronchitas), susirgti pneumonija gresia vyresnio amžiaus pacientams, pacientams, kurių mažas kūno masės indeksas (<25 kg/m2), ir labai sunkiai sergantiems pacientams (apskaičiuotas FEV1 <30 %). Būtinas atidumas, kad pastebėti LOPL sergančiam pacientui prasidedančią pneumoniją, ir apsvarstyti, ar tęsti toliau tęsti gydymą flutikazono ir salmeterolio deriniu.
Šaltinis | Vaistų žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Fiziologijos ir farmakologijos institutas | Medicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas, Medicinos mokslų daktaras Arvydas Milašius | Vidaus ligų klinika | Medicinos mokslų daktarė Palmira Leišytė