Necukrinis diabetas (Diabetes insipidus)

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Necukrinis diabetas (Diabetes insipidus) yra liga, susijusi su antidiuretinio hormono (ADH) gamybos sutrikimu arba jo poveikio sumažėjimu organizme. Šis hormonas yra gaminamas hipotalamu, o jo išsiskyrimas vyksta iš hipofizės. Pagrindinė sistema, paveikta šios ligos, yra šlapimo sistema, ypač inkstai, kurie praranda gebėjimą koncentruoti šlapimą ir išlaikyti vandens balansą organizme. Dėl to pacientai patiria didelį skysčių praradimą ir dažną šlapinimąsi.

Ligos aprašymas

Necukrinis diabetas yra endokrininė liga, kuri pasireiškia dėl organizmo nesugebėjimo tinkamai reguliuoti vandens balansą. Tai sukelia pernelyg didelį šlapinimąsi (polyuria) ir troškulį (polydipsia). Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti dehidrataciją, elektrolitų disbalansą ir gali turėti įtakos bendrai sveikatos būklei. Necukrinis diabetas skiriasi nuo cukrinio diabeto, nes pastarasis yra susijęs su insulino trūkumu arba atsparumu insulinui, o necukrinis diabetas nėra susijęs su gliukozės metabolizmu.

Ligos priežastis

Pagrindinės necukrinio diabeto priežastys gali būti susijusios su hipotalamo ar hipofizės funkcijos sutrikimais. Tai gali apimti traumas, navikus, infekcijas, autoimunines ligas ar genetinius sutrikimus. Taip pat šią ligą gali sukelti vaistai, pavyzdžiui, ličio preparatai, kurie slopina ADH funkciją. Be to, gali būti ir psichogeninių priežasčių, tokių kaip polidipsija, kai pacientai savarankiškai padidina skysčių vartojimą, sukeldami panašius simptomus.

Rizikos faktoriai

  • Traumos ar ligos, paveikiančios hipotalamą arba hipofizę, tokios kaip smegenų chirurgija, navikai ar uždegiminiai procesai.
  • Genetiniai veiksniai, kurie gali padidinti riziką susirgti šia liga.
  • Tam tikrų vaistų vartojimas, pavyzdžiui, ličio ar diuretikų, kurie gali paveikti ADH funkciją.

Simptomai

  • Pagrindiniai necukrinio diabeto simptomai yra didelis šlapinimasis (polyuria) ir nuolatinis troškulys (polydipsia). Pacientai gali šlapintis iki 3-20 litrų šlapimo per dieną. Be to, gali pasireikšti dehidratacijos simptomai, tokie kaip burnos džiūvimas, galvos svaigimas ir nuovargis. Kai kuriais atvejais gali atsirasti ir naktinis šlapinimasis (nokturija).

Diagnostika

Necukrinio diabeto diagnozė paprastai apima anamnezės surinkimą, fizinį tyrimą ir laboratorinius tyrimus. Gydytojas gali skirti šlapimo tyrimus, kad įvertintų šlapimo kiekį ir koncentraciją. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant įvertinti elektrolitų lygį ir nustatyti, ar nėra dehidratacijos. Taip pat gali būti naudojami specialūs testai, pavyzdžiui, vandens apribojimo testas, kuris padeda nustatyti ADH trūkumą.

Gydymas

Necukrinio diabeto gydymas priklauso nuo ligos priežasties. Pagrindinis gydymo metodas yra antidiuretinio hormono (desmopresino) vartojimas, kuris padeda sumažinti šlapimo kiekį ir normalizuoti vandens balansą organizme. Taip pat svarbu užtikrinti tinkamą skysčių vartojimą, kad būtų išvengta dehidratacijos. Pacientams, kuriems liga sukelia vaistai, gali prireikti pakeisti gydymą. Be to, pacientai turėtų būti stebimi dėl galimų komplikacijų ir reguliariai vertinami gydytojo.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
2 tipo cukrinis diabetas
akių komplikacija
anomalinė glikemija
antrinis diabetas
cukrinis diabetas
diabetinė nefropatija
diabetinė neuropatija
dietinė terapija
gestacinis diabetas
hiperglikemija
inkstinis necukrinis diabetas
inkstų komplikacija
makroangiopatija
metabolinė disfunkcija
mikroangiopatija
necukrinis diabetas
nefrogeninė diabetes insipidus
nepatikslinta komplikacija
pirmo tipo cukrinis diabetas
retinopatija
simptomai

Rašyti komentarą