Adisono liga
Anatomija
Adisono liga, dar vadinama antinksčių nepakankamumu, yra endokrininis sutrikimas, kuris atsiranda, kai antinksčių liaukos, esančios virš inkstų, nebeprodukuoja pakankamai steroidinių hormonų, ypač kortizolio ir aldosterono. Šie hormonai yra svarbūs organizmo medžiagų apykaitai, streso reakcijai ir elektrolitų balanso palaikymui. Poveikis gali pasireikšti visiems organams ir sistemoms, nes hormonai reguliuoja daugelį fiziologinių procesų, įskaitant kraujospūdžio kontrolę, cukraus kiekio kraujyje reguliavimą ir imuninę reakciją.
Ligos aprašymas
Adisono liga yra lėtinė liga, kuri atsiranda dėl antinksčių nepakankamumo. Tai gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant autoimunines ligas, infekcijas, navikus ar genetinius sutrikimus. Ši liga yra svarbi, nes nesugebėjimas gaminti pakankamai hormonų gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip adrenalino krizė, kuri gali būti gyvybei pavojinga. Be to, liga gali turėti įtakos kasdieniam žmonių gyvenimui, sukeldama nuovargį, depresiją ir kitus psichologinius simptomus.
Ligos priežastis
Pagrindinės Adisono ligos priežastys apima:
- Autoimuninės reakcijos, kai organizmo imuninė sistema puola antinksčių audinius.
- Infekcinės ligos, tokios kaip tuberkuliozė, kurios gali pažeisti antinksčius.
- Navikai, kurie gali paveikti antinksčių funkciją.
- Genetiniai sutrikimai, tokie kaip adrenogenitalinis sindromas, kurie gali paveikti hormonų sintezę.
Rizikos faktoriai
- Autoimuniniai sutrikimai – asmenys, turintys kitų autoimuninių ligų, yra labiau linkę susirgti Adisono liga.
- Infekcijos – asmenys, kurie sirgo tuberkulioze ar kitomis infekcinėmis ligomis, gali turėti didesnę riziką.
- Šeimos istorija – genetiniai veiksniai gali padidinti riziką susirgti šia liga.
Simptomai
- Pagrindiniai Adisono ligos simptomai apima nuovargį, raumenų silpnumą, svorio kritimą, apetito praradimą, hiperpigmentaciją (odos tamsėjimą), žemą kraujospūdį ir galvos svaigimą. Kai kurie pacientai gali jausti pykinimą, vėmimą, viduriavimą ir depresiją. Sunkiais atvejais gali pasireikšti adrenalino krizė, kuri gali sukelti stiprų skausmą, sąmonės netekimą ir net mirtį.
Diagnostika
Adisono ligos diagnozė apima keletą tyrimų. Pirmiausia atliekamas kraujo tyrimas, siekiant įvertinti hormonų lygį, ypač kortizolio ir aldosterono. Taip pat gali būti atliekamas ACTH stimulo testas, kuris padeda nustatyti, ar antinksčiai reaguoja į adrenokortikotropinį hormoną. Be to, gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip CT arba MRT, siekiant įvertinti antinksčių struktūrą ir nustatyti galimus pažeidimus.
Gydymas
Adisono ligos gydymas dažniausiai apima hormonų pakaitinę terapiją, siekiant kompensuoti trūkstamus hormonų lygius. Tai gali būti kortizolio ir aldosterono preparatai, kurie vartojami kasdien. Taip pat svarbu stebėti ir reguliuoti druskos bei skysčių vartojimą, ypač esant dideliam fiziniam krūviui ar karštam orui. Naujoviškos gydymo galimybės apima imunoterapiją, kuri gali padėti pacientams, kuriems liga yra autoimuninės kilmės. Be to, pacientams patariama reguliariai sekti gydytoją ir laikytis sveikos gyvensenos principų.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai