Apsinuodijimas anaboliniais steroidais

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Apsinuodijimas anaboliniais steroidais tiesiogiai veikia žmogaus endokrininę sistemą, ypač hormonų gamybą. Anaboliniai steroidai sukelia didelį testosterono kiekio padidėjimą, kuris gali paveikti įvairius organus, tokius kaip kepenys, širdis, inkstai ir reprodukciniai organai. Kepenys gali patirti toksinį poveikį, sukeldamos hepatotoksines reakcijas, o širdies ir kraujagyslių sistema gali būti paveikta dėl padidėjusio kraujo spaudimo ir širdies raumens hipertrofijos. Be to, steroidai gali sutrikdyti natūralią hormonų pusiausvyrą, sukeldami nevaisingumą ir kitus reprodukcinius sutrikimus.

Ligos aprašymas

Apsinuodijimas anaboliniais steroidais yra būklė, sukelianti rimtų sveikatos problemų dėl šių medžiagų vartojimo perdozavimo ar netinkamo naudojimo. Anaboliniai steroidai dažnai naudojami sportininkų ir kūno rengybos entuziastų siekiant padidinti raumenų masę ir fizinį pajėgumą. Tačiau jų vartojimas gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip psichikos sutrikimai, širdies ligos, kepenų pažeidimai ir hormoniniai disbalansai. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti ilgalaikių pasekmių sveikatai ir netgi sukelti mirtį.

Ligos priežastis

Pagrindinė apsinuodijimo anaboliniais steroidais priežastis yra šių medžiagų vartojimas, dažnai be medicininio stebėjimo. Anaboliniai steroidai gali būti vartojami tabletėmis, injekcijomis arba geliais. Rizikos faktoriai apima psichologinį spaudimą dėl išvaizdos ir fizinio pajėgumo, taip pat sporto kultūrą, kurioje skatinamas steroidų vartojimas. Be to, asmenys, turintys priklausomybę nuo steroidų, gali patirti psichologinį potraukį, kuris skatina jų tolesnį vartojimą.

Rizikos faktoriai

  • Psichologiniai veiksniai – asmenys, turintys žemą savivertę arba patiriantys stresą dėl išvaizdos, gali būti linkę vartoti steroidus.
  • Sporto kultūra – sportininkai, siekdami pagerinti savo rezultatus, gali pasiduoti spaudimui vartoti steroidus, kad pasiektų konkurencinius pranašumus.
  • Amžius – jauni žmonės, ypač paaugliai, yra labiau linkę vartoti steroidus, nes siekia greito raumenų augimo.
  • Priklausomybė – asmenys, turintys priklausomybę nuo anabolinių steroidų, gali patirti didelį psichologinį potraukį jiems, net jei žino apie galimas pasekmes.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti nuotaikų svyravimus, agresyvumą, depresiją, miego sutrikimus, fizinį išsekimą ir raumenų skausmus. Taip pat gali pasireikšti odos problemos, tokios kaip aknė, kepenų pažeidimai, širdies sutrikimai, padidėjęs kraujo spaudimas ir hormoniniai disbalansai, pavyzdžiui, sumažėjusi spermatozoidų gamyba ir krūtų padidėjimas vyrams.

Diagnostika

Apsinuodijimo anaboliniais steroidais diagnozė apima klinikinius įvertinimus, laboratorinius tyrimus ir anamnezės surinkimą. Gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus, kad nustatytų hormonų lygį, kepenų funkciją ir lipidų profilį. Taip pat gali būti atliekami psichologiniai vertinimai, siekiant įvertinti galimus psichikos sutrikimus, susijusius su steroidų vartojimu.

Gydymas

Apsinuodijimo anaboliniais steroidais gydymas gali būti sudėtingas ir apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas gali apimti vaistus, kurie padeda atstatyti hormonų pusiausvyrą, gydyti kepenų pažeidimus ir sumažinti psichologinius simptomus. Psichoterapija, grupinė terapija ir priklausomybės gydymas taip pat gali būti efektyvūs sprendimai. Be to, pacientams rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, įskaitant fizinę veiklą ir sveiką mitybą, siekiant pagerinti bendrą sveikatą ir gerovę. Naujausios terapijos galimybės gali apimti pažangias psichologines intervencijas ir programas, skirtas padėti žmonėms atsikratyti priklausomybės nuo steroidų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
ligos
medikamentinis
navikas
paburkimas
sergamumas
sindromas
sutrikimai
terapija
vaistai
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą