Esencialinis tremoras

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Esencialinis tremoras yra neurologinė liga, kuri daugiausia veikia judėjimo sistemą, ypač raumenų kontrolės ir koordinacijos funkcijas. Liga paveikia smegenų sritis, ypač smegenėles ir bazinius ganglijus, kurie yra atsakingi už judesių planavimą ir koordinavimą. Smegenėlės, kurios yra atsakingos už motorinę kontrolę, gali būti ypač pažeistos, todėl atsiranda nevalingas drebulys. Svarbu pažymėti, kad šios ligos metu struktūriniai pokyčiai smegenyse dažnai nėra aiškiai matomi, tačiau funkcionalūs sutrikimai yra akivaizdūs.

Ligos aprašymas

Esencialinis tremoras yra viena iš dažniausiai pasitaikančių neurologinių sutrikimų, pasireiškiančių nevalingu raumenų drebuliu, ypač rankose, galvoje ir balsu. Ši liga dažnai painiojama su Parkinsono liga, tačiau jos simptomai ir progresija yra skirtingi. Esencialinis tremoras gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai jis prasideda vidutinio amžiaus žmonėms. Liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį kasdieniam gyvenimui, ribojant asmens gebėjimą atlikti kasdienes užduotis, tokias kaip rašymas, valgymas ar net kalbėjimas.

Ligos priežastis

Esencialinio tremoro tikrosios priežastys nėra visiškai suprantamos, tačiau manoma, kad jis gali būti susijęs su genetiniais veiksniais. Tyrimai rodo, kad šeimos istorija gali turėti įtakos ligos vystymuisi. Be to, kai kurie mokslininkai teigia, kad gali būti susijusių neurobiologinių mechanizmų, tokių kaip neurotransmiterių disbalansas, ypač gama-aminobutyro rūgšties (GABA) ir dopamino lygio pokyčiai. Taip pat aplinkos veiksniai gali prisidėti prie ligos išsivystymo, tačiau tai reikalauja papildomų tyrimų.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonėms liga dažniau pasitaiko.
  • Genetika – šeimos istorija gali padidinti riziką susirgti.
  • Rūkymas – kai kurie tyrimai rodo ryšį tarp rūkymo ir ligos išsivystymo.
  • Stresas – psichologinis stresas gali pabloginti simptomus.

Simptomai

  • Pagrindinis simptomas yra nevalingas drebulys, kuris dažniausiai pasireiškia rankose, bet gali paveikti ir kitas kūno dalis, pavyzdžiui, galvą ir balsą.
  • Drebulys gali pasireikšti tik atliekant tam tikrus judesius, pvz., rašant ar laikant daiktus.
  • Kai kuriems pacientams gali pasireikšti balso drebulys, kuris gali daryti įtaką kalbėjimui.
  • Simptomai gali progresuoti ir tapti sunkesni, trukdydami kasdieniam gyvenimui.

Diagnostika

Esencialinio tremoro diagnozė dažniausiai grindžiama klinikiniais simptomais ir paciento anamneze. Neurologas atlieka fizinę apžiūrą, siekdamas nustatyti drebulio pobūdį ir intensyvumą. Nėra specifinių laboratorinių tyrimų, kurie galėtų patvirtinti šią ligą, tačiau gali būti atliekami tyrimai, siekiant atmesti kitas galimas sutrikimų priežastis, tokias kaip Parkinsono liga. Papildomi tyrimai, tokie kaip smegenų MRT, gali padėti įvertinti smegenų struktūrą ir išsiaiškinti galimus pokyčius.

Gydymas

Esencialinio tremoro gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiai sprendimai apima beta adrenoblokatorius, tokius kaip propranololis, ir antiepileptikus, tokius kaip primidonas. Šie vaistai gali padėti sumažinti drebulio intensyvumą. Be to, kai kuriais atvejais gali būti taikoma botulino toksino injekcija, kuri gali padėti sumažinti raumenų įtampą. Nemedicininiai gydymo būdai apima fizinę terapiją, kuri gali padėti pagerinti judesių koordinaciją ir kasdienio gyvenimo kokybę. Naujoviški gydymo metodai, tokie kaip smegenų stimuliacija, dar yra tiriami, tačiau jie gali tapti perspektyviu gydymo sprendimu ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
apopleksija
bėrimai
bėrimas
blauzdos
cistos
deguonis
depresija
dermatitas
diabetas
dieta
dilgėlinė
drebulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
gastritas
gydymas
imunitetas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kiaušialąstė
kiaušidės
klinika
komplikacijos
kraujagyslės
kraujas
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kraujui
laivakaulis
ląstelės
ligoms
ligos
limfmazgiai
lūžis
makroglobulinemija
medikamentai
menopauzės
miegas
mikroorganizmai
mioma
miomos
navikai
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nėštumas
nuovargis
nutukimas
osteoporozė
ovuliacija
paaugliams
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
pneumokoniozė
pratimai
priepuolis
priklausomybė
priteka
pūkšlė
pūslės
riešutai
sąnarys
simptomai
sindromas
skilvelis
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
šokikaulis
spuogai
sutrikimai
terapija
tremoras
tulžis
uratai
uždegimas
vakcina
vargina
vožtuvas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą