Kepenų cirozė
Anatomija
Kepenų cirozė yra lėtinė liga, kuri paveikia kepenis, organą, atsakingą už daugelį gyvybiškai svarbių funkcijų, įskaitant medžiagų apykaitą, detoksikaciją ir baltymų sintezę. Cirozė sukelia kepenų audinio pažeidimą ir randėjimą, dėl ko kepenys praranda savo funkcijas. Ši liga gali paveikti ir kitus organus bei sistemas, nes kepenys yra pagrindinis organas, reguliuojantis kraujo cirkuliaciją, hormonų pusiausvyrą ir imuninę sistemą.
Ligos aprašymas
Kepenų cirozė yra progresuojanti liga, kuri paprastai vystosi per daugelį metų. Ši liga yra charakterizuojama kepenų audinio randėjimu, kuris trukdo normaliai kepenų veiklai. Cirozė gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kepenų nepakankamumas, portalo hipertenzija ir kepenų vėžys. Ši liga yra svarbi, nes ji gali reikšmingai paveikti paciento gyvenimo kokybę ir gyvybingumą, o gydymas dažnai reikalauja kompleksinio požiūrio.
Ligos priežastis
Pagrindinės kepenų cirozės priežastys apima ilgalaikį alkoholio vartojimą, virusines hepatito infekcijas (ypač hepatitą B ir C), riebalinę kepenų ligą, autoimunines ligas ir tam tikras genetines ligas. Cirozės mechanizmai gali apimti uždegimą, kuris sukelia kepenų ląstelių pažeidimą ir jų mirtį, taip pat fibrozės procesus, kurie lemia randėjimą ir struktūrinius pakitimus kepenyse.
Rizikos faktoriai
- Ilgalaikis alkoholio vartojimas – alkoholis yra viena iš pagrindinių cirozės priežasčių, nes jis tiesiogiai pažeidžia kepenų ląsteles.
- Virusinės hepatito infekcijos – hepatitas B ir C gali sukelti lėtinį uždegimą ir galiausiai cirozę.
- Riebalinė kepenų liga – nutukimas ir metaboliniai sutrikimai gali prisidėti prie kepenų pažeidimo.
- Autoimuninės ligos – kai kurios autoimuninės ligos gali sukelti kepenų audinio uždegimą ir cirozę.
- Genetinės ligos – tam tikros paveldimos ligos, tokios kaip hemochromatozė, gali sukelti kepenų pažeidimą.
Simptomai
- Pirmieji simptomai gali būti lengvi ir apimti nuovargį, apetito praradimą, svorio kritimą ir pykinimą. Vystantis ligai, gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip gelta (odos ir akių pageltimas), pilvo patinimas (ascitas), kraujavimas iš virškinimo trakto, sumišimas ir psichiniai sutrikimai.
Diagnostika
Kepenų cirozės diagnozė paprastai remiasi klinikiniais požymiais, laboratoriniais tyrimais ir vaizdiniais tyrimais. Laboratoriniai tyrimai gali apimti kepenų funkcijos testus, kuriuose vertinami kepenų fermentų, bilirubino ir baltymų lygiai. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali padėti įvertinti kepenų struktūrą ir nustatyti randėjimo laipsnį. Kartais gali prireikti kepenų biopsijos, kad būtų patvirtinta diagnozė.
Gydymas
Kepenų cirozės gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir komplikacijų. Pirmiausia būtina pašalinti priežastis, pavyzdžiui, nutraukti alkoholio vartojimą arba gydyti virusinį hepatitą. Gydymas gali apimti vaistus, kurie mažina uždegimą arba palengvina simptomus. Be to, pacientams gali prireikti dietos pokyčių, skysčių ribojimo ir diuretikų, kad būtų sumažintas pilvo patinimas. Jei cirozė sukelia rimtų komplikacijų, gali prireikti kepenų transplantacijos. Naujausios terapijos galimybės apima biologinius vaistus ir genų terapijas, kurios dar tik tyrinėjamos ir plėtojamos.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai