Kitas apendicitas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kitas apendicitas, dar vadinamas apendikso uždegimu, yra liga, susijusi su apendiksu – mažu organu, esantis prie storosios žarnos. Apendiksas yra kaip „priedas“ prie storosios žarnos, ir jo funkcija vis dar nėra visiškai aiški. Tačiau manoma, kad jis gali vaidinti svarbų vaidmenį imuninėje sistemoje, ypač vaikystėje. Apendikso uždegimas gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip apendikso plyšimas, kuris gali paveikti visą pilvo ertmę ir sukelti peritonitą – gyvybei pavojingą būklę.

Ligos aprašymas

Kitas apendicitas yra ūminė liga, kuri pasireiškia apendikso uždegimu. Ši liga dažniausiai pasireiškia jauniems žmonėms, tačiau ji gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Apendicitas dažnai prasideda nuo skausmo pilvo srityje, kuris pamažu intensyvėja. Dėl šios ligos svarbu laiku kreiptis į gydytojus, nes negydomas apendicitas gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant sepsį.

Ligos priežastis

Pagrindinės apendicito priežastys yra obstrukcija, pavyzdžiui, išmatų, svetimkūnių ar navikų buvimas apendikse. Dėl obstrukcijos susidaro slėgis, o tai sukelia uždegimą ir infekciją. Be to, bakterijų infekcijos, pavyzdžiui, Escherichia coli, gali prisidėti prie ligos vystymosi. Kitos galimos priežastys apima genetinius veiksnius, imuninės sistemos sutrikimus ir aplinkos veiksnius.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: dažniausiai apendicitas pasireiškia 10-30 metų amžiaus žmonėms.
  • Genetika: šeimos anamnezė gali padidinti riziką susirgti apendicitu.
  • Maisto dieta: mažai skaidulų turinti dieta gali padidinti riziką užsikimšti apendiksą.
  • Vyrų lytis: vyrai dažniau serga apendicitu nei moterys.

Simptomai

  • Pirmieji simptomai gali būti skausmas pilvo srityje, kuris paprastai prasideda aplink bambą ir vėliau persikelia į dešinįjį apatinį pilvą.
  • Be skausmo, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, karščiavimas ir vidurių užkietėjimas arba viduriavimas.
  • Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo uždegimo intensyvumo ir ligos eigos.

Diagnostika

Diagnostika paprastai prasideda nuo išsamaus paciento istorijos ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti pilvo palpaciją, kad nustatytų skausmingas vietas. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, ultragarsas arba kompiuterinė tomografija (KT), gali būti naudojami siekiant patvirtinti diagnozę ir įvertinti apendikso būklę bei aplinkinių organų pažeidimus.

Gydymas

Kitas apendicitas dažniausiai gydomas chirurginiu būdu, atlikus apendektomiją – apendikso šalinimą. Operacija gali būti atliekama tradiciškai arba laparoskopiškai, priklausomai nuo ligos sunkumo ir paciento būklės. Be chirurginio gydymo, kartais skiriami antibiotikai, ypač jei apendicitas yra lengvas. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazines procedūras, kurios gali sumažinti atsigavimo laiką ir komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
ataugos
cholecistitas
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
komplikacijos
kosulys
ligos
paburkimas
peritonitas
sindromas
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą